Připravme se na výbuch supervulkánu

Japonská tragédie názorně předvedla, jak je člověk proti přírodním katastrofám bezmocný. Předpovědět, kdy přesně dojde k dalšímu zemětřesení nebo výbuchu sopky, zatím vědci neumí. Přibližnou dobu ale vypočítat dokážou. Takže se máme na co těšit. Mezi vulkanology převládá názor, že v příštích šedesáti letech vybuchne supervulkán v americkém Yellowstone. Rozsah této katastrofy se – na rozdíl od Japonska – bude týkat každého člověka na planetě. Yellowstonský supervulkán je aktivní každých 600 tisíc let, přičemž k poslednímu výbuchu došlo zhruba před 600 tisíci roky. Právě proto se vědci domnívají, že s jeho erupcí je třeba počítat v nejbližších letech. Může to být zítra, za sto nebo za tisíc let, ale většina vědců se shoduje, že současná generace se zničujícího výbuchu dožije. V této souvislosti je třeba připomenout, že čím déle sopka spí, tím mohutnější je pak její erupce.  V případě Yellowstone by láva a vulkanický popel pokryly tisíce kilometrů čtverečních území. Samotná erupce potrvá několik týdnů, možná i měsíců, a zničí oblasti vzdálené stovky i tisíce kilometrů. V prvních dnech zahynou statisíce lidí.
A co hůř – výbuch takové intenzity může „probudit“ i další vulkány. Možnost, že k tomu dojde, je podle odborníků poměrně vysoká. Po zemětřesení v Japonsku už vědci registrují zvýšenou vulkanickou aktivitu v samotné „Říši vycházejícího slunce“ i na nedaleké Kamčatce.
Vulkanický popel, který se během „megavýbuchu“ dostane do atmosféry, zastaví veškerou leteckou dopravu (vzpomeňme na loňskou, nikterak fatální erupci islandské sopky Eyjafjallajökull). Mnohem horší bude, že se výrazně sníží i intenzita slunečního záření prostupujícího atmosférou. Na planetě dojde ke globálnímu ochlazení, jehož důsledkem budou neúroda a hlad. Bohužel lidstvo sopečným erupcím zabránit nedokáže. Vědci proto hledají nástroje, jak by mohli o hrozící katastrofě informovat alespoň pár dnů před tím, než k ní skutečně dojde. Zdroj: tainy.net

Publikováno: 02. 04. 2011

Kategorie: Zajímavosti | Planeta Země

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: katastrofa | největší katastrofa | sopka | supervulkán | výbuch | Yellowstone