Proč nosí černá kočka smůlu?

Lidé jsou k pověrčivosti náchylní z podstaty. Pověry a lidové mýty nás provázejí téměř každý den. I když většinu pověr známe už od dětství, často nevíme nic o jejich historii. Jednou z nejznámějších pověr je ta o černé kočce. Proč se ale tak špatné pověsti dostalo zrovna těmto domácím mazlíčkům? Kočky byly již ve starém Egyptě uctívány jako božstvo a velmi obdivované. V pozdější historii se situace změnila. Například v dobách upalování čarodějnic se věřilo, že černá kočka je nepostradatelnou společnicí většiny čarodějnic. Lidé měli z černých koček strach, protože si mysleli, že se v nich ukrývá samotný ďábel. Černá barva koček podle nich znamenala, že nosí jistou smrt. Pokud tedy někomu přešla kočka přes cestu, věřilo se, že se dotyčný setkal se samotným ďáblem a přinese mu to jisté neštěstí. Další z mnoha pověr o černých kočkách zase tvrdí, že pokud ji chováte doma, nenavštíví vás láska. Tuto pověru ale ke svému prospěchu využívali námořníci, kteří před odjezdem na moře dávali manželkám černé kočky, aby jim ženy zůstaly věrné.
Dodnes se také říká, že pokud černá kočka navštíví váš dvorek, čeká vás v brzké době milé překvapení. Pokud se ale naopak rozhodne u vás na dvorku zůstat, znamená to automaticky smůlu skoro na všechno.
Zajímavé je i to, že na pověry o černých kočkách v některých částech světa opravdu věří. Konkrétně máme na mysli Latinskou Ameriku – tam se černých koček bojí natolik, že když někomu nebohé zvíře přeběhne přes cestu, vrátí se "postižený" domů a z něj pak vykročí znovu, i kdyby se měl vracet několik kilometrů! Naopak když v Evropě, konkrétně ve Velké Británii, uvidíte Brita zírat na černou kočku, nedivte se. Sleduje totiž, jestli se k němu kočka bude přibližovat, či se od něj vzdálí. Vykročí-li černá kočka k němu, čeká ho úspěšný den, v opačném případě může čekat smůlu. Přestože si spousta těchto pověr protiřečí, stále tu zůstávají s námi. No řekněte sami, zůstanete v klidu, když vám černá kočka přeběhne přes cestu?

Publikováno: 10. 02. 2011

Kategorie: Záhady | Stalo se

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: černá kočka | kočka | mýty | neštěstí | pověra | smůla