Robonaut 2 bude první humanoidní robot ve vesmíru

Již zítra vzlétne raketoplán Discovery (pokud z nějakého důvodu nedojde k odložení startu) na svou poslední misi k ISS. Na jeho palubě bude Robonaut 2, který se tak stane prvním humanoidním robotem v kosmickém prostoru. Do vesmíru poletí v modulu Leonardo společně se zásobami a novým vybavením orbitální stanice. Předpokládá se, že tam i zůstane, protože NASA zatím neplánuje jeho návrat na Zemi. Druhá generace Robonauta (dále jen R2) vznikla ve spolupráci NASA a General Motors. R2 je oproti svému předchůdci rychlejší, přesnější a hlavně silnější. Dokáže uzvednout téměř deset kilogramů, což se pro někoho může zdát málo, ale podle expertů z NASA se jedná o dostačující parametry. Alespoň pro jejich zamýšlené experimenty ve vesmíru a autovýrobě. Konkrétně by měl pomáhat lidem při opravách a údržbě kosmické stanici, zejména v situacích, která vyžadují manipulaci mimo stanici, tedy v samotném kosmickém prostoru.
Cílem celého projektu je postavit stroje, které budou pomáhat lidem ve vesmíru. „Umožní nám pracovat v situacích, které mohou být pro kosmonauty nebezpečné,“ uvedl Mike Coats, ředitel Johnsonova střediska, kde R2 vznikl.
V NASA a GM se údajně i nadále pracuje na dalších verzích humanoidních robotů, kteří by v budoucnu měli zcela samostatně pracovat na Měsíci nebo na povrchu jiné planety.