Sondu New Horizons ohrožuje na cestě k Plutu kosmické smetí
Bezpilotní sonda New Horizons (Nové obzory), která míří k trpasličí planetě Pluto, bude mít možná problém. Důvodem jsou zatím neznámé měsíce a možný prstenec kolem trpasličí planety, o kterých astronomové v době plánování mise neměli ani tušení.
V červenci 2011 objevil Hubbleův teleskop u Pluta čtvrtý měsíc, letos v červenci pak pátý. Je ale pravděpodobné, že nové měsíce na svůj objev teprve čekají. Předpokládá se, že v systému Pluta dochází ke kolizím těchto a dalších drobných těles, při kterých se uvolňuje velké množství prachu. „Sonda New Horizons letí rychlostí téměř 50 000 km/h a zničit ji může i srážka se zrnkem prachu velkým jeden milimetr,“ upozornil koordinátor letu Hal Weaver z University Johns Hopkins. Vědci také neskrývají obavy, že Pluto může mít prstenec, který je vzhledem ke vzdálenosti od Země nezjistitelný.
[pullquote_right]Půjde o vůbec první misi, která bude zkoumat tato vzdálená tělesa na okraji sluneční soustavy. [/pullquote_right]
Astronomové teď hledají způsoby, jak případné srážce s kosmickým smetím zabránit. Zvažuje se i možnost, že by se sonda držela v bezpečné vzdálenosti. Tu ale budou znát pouhých 10 dnů před jejím příletem k Plutu.
Pokud ale vše půjde podle plánu, sonda začne snímkovat povrch Pluta i jeho měsíce Charónu již ze vzdálenosti 105 miliónů kilometrů. Do těsné blízkosti Pluta by pak měla dorazit za další tři měsíce. Mine ho ve vzdálenosti 9600 km, ale vzhledem k velké rychlosti na jeho oběžnou dráhu nepřejde. Zároveň se tak přiblíží na 27 000 km od Charónu. Během krátké doby, co bude v těsné blízkosti obou těles, bude mapovat jejich povrch v několika oborech spektra. Předpokládá se, že pořídí snímky s rozlišením až kolem 60 metrů. Dalšími úkoly bude výzkum atmosféry Pluta a složení povrchu obou těles.
Půjde o vůbec první misi, která bude zkoumat tato vzdálená tělesa na okraji sluneční soustavy. Sonda odstartovala v lednu 2006 a k Plutu by se měla dostat v červnu 2015. Pokud bude její mise úspěšná, zamíří poté k nějakému transneptunickému tělesu v Kuiperově pásu.
Publikováno: 29. 10. 2012
Kategorie: Astronomie