Společnost Mars One zbankrotovala

Pamatujete si na nizozemskou společnost Mars One, která slibovala, že jako první na světě vypraví jednosměrně lidskou posádku na rudou planetu? Celý projekt hodlala prezentovat jako monstrózní TV reality show. Na Mars se ale nepoletí, společnost Mars One je v likvidaci. Její komerční pobočka Mars One Ventures vyhlásila bankrot už 15. ledna 2019, nicméně informace se dostaly na veřejnost až nyní.

Připomeňme, že spoluzakladatelem společnosti, založené v roce 2012, byl nizozemský podnikatel Bas Lansdorp, který projekt financoval z vlastních zdrojů do roku 2013. S myšlenkou založit první stálou lidskou kolonii na Marsu si pohrával už od dob studií na Delftské technické univerzitě.

„Bude to jedna z největších událostí v historii lidstva,“ tvrdil Lansdorp. „Mluvíme o největší mediální bombě, která bude mnohem významnější než přistání člověka na Měsíci nebo olympijské hry. Všechny potřebné technologie již existují nebo téměř existují.“ Těmito slovy lákal a přilákal do svého projektu velké množství investorů.  Podle finančních dokumentů, které jsou k dispozici, se současná hodnota Mars One Ventures odhaduje na 100 milionů dolarů.  O tom, jak si stojí další pobočka, nezisková nadace Mars One Foundation, která se měla financovat formou licenčních poplatků od obchodních partnerů, není ale známo nic.

Bas Lansdorp na dotaz novinářů odpověděl, že nadace funguje i nadále, ale nebude se moci rozvíjet bez dalších investic. Celou situaci odmítl dále komentovat s tím, že na „řešení současné situace se pracuje“.

Projekt Mars One – sliby chyby. Na rudou planetu se neletí!
Projekt Mars One – sliby chyby. Na rudou planetu se neletí!

Je známo, že nizozemský fantasta chtěl svůj grandiózní projekt financovat především z prodeje práv na TV vysílání. Mělo jít o nejdražší reality show v dějinách televize, kdy by diváci sledovali celý proces kolonizace rudé planety z pohodlí svých obýváků. V roce 2018 měla Mars One zahájit demo misi – vyslat přistávací modul, který měl otestovat solární články a technologii k získávání vody z marťanské půdy a zároveň vypustit komunikační satelit, jenž by nepřetržitě monitoroval Mars. Do roku 2026 měly být na rudou planetu odeslány dva obytné bloky, dále pak další dva se systémy na podporu života a k tomu ještě nákladní a skladovací moduly i několik satelitů a další vědecké vybavení.

V rámci projektu se měla také konat čtyři kola výběru kandidátů na budoucí kolonisty. První „kolonisté“ byli skutečně už vybráni. Společnost o nich natočila dokument a chtěla získat další prostředky prodejem práv TV společnostem. Za účelem výcviku a přípravy letu na Mars bylo také v plánu, že vybrané skupiny budoucích osadníků budou po dobu několika měsíců umístěny v uzavřených prostorech, simulujících dlouhý let na rudou planetu i pobyt na jejím povrchu. První skupina měla na rudé planetě přistát v roce 2027 s tím, že počet kolonistů by se každoročně zvyšoval až do roku 2035 na celkově 20 lidí.

FOTO: techcrunch.com

Publikováno: 12. 02. 2019

Kategorie: Astronomie

Autor: josefina.hahnova

Tagy: bankrot | Bas Lansdorp | featured | Mars One | Mars One Ventures