Šťastným teenagerům obvykle nevydrží manželství

Spokojení pubescenti bývají obvykle šťastní i v dospělosti, ale je u nich vyšší pravděpodobnost, že se rozvedou. Informaci přinesl deník Telegraph. Vědci z Univerzity v Cambridge sledovali spojitost mezi spokojeným dospíváním a harmonickým životem v pozdějším věku a zjistili zajímavou souvislost, která u vyrovnaných jedinců převažuje. U lidí, kteří jsou šťastní, je o 60 % menší pravděpodobnost, že je postihne nějaká duševní porucha a dokážou se také lépe prosadit v profesním i společenském životě. Jejich manželství ale končí častěji rozvodem. Vědci použili statistické údaje 2776 lidí, kteří se v roce 1946 zúčastnili natalitní studie, a sledovali jejich osobnostní rozvoj v průběhu života. Pomocí dotazů na štěstí, přátelské vazby a chuť do života zjišťovali, zda sledované osoby prožívaly ve věku od 13 do 15 let harmonické dětství; určité informace získali i od jejich učitelů. Některé děti uváděly vysokou míru spokojenosti, jiné zmiňovaly problémy, nervozitu a úzkost.
Údaje poté odborníci porovnali s vývojem všech sledovaných v pozdějším věku a zjišťovali, jak jsou na tom po psychické stránce, zda se prosadili v profesním životě a jaké mají rodinné zázemí. Lidé, kteří se v dospívání cítili spokojeně, měli vyšší životní úroveň, seberealizovali se v práci a udržovali mnohem těsnější kontakty s rodinou a přáteli.
Zajímavé ale je, že vysoké procento těchto lidí bylo rozvedeno. Vědci to přičítají vyšší míře jejich sebevědomí a logicky i větší odvaze opouštět nešťastná manželství.

Publikováno: 28. 02. 2011

Kategorie: Zajímavosti

Autor: josefina.hahnova

Tagy: manželství | puberta | štěstí | teenager | výzkum