Vědci potvrdili: Na Marsu byly podmínky příznivé pro život

Analýza vzorků, které odebrala sonda Curiosity, prokázala, že na rudé planetě se mohl v dávných dobách vyvinout mikrobiální život. „Zásadní otázka mise byla, zda na Marsu existovaly podmínky vhodné pro život,“ uvedl šéf Mars Exploration Program Michael Meyer v tiskovém prohlášení NASA. „Z toho, co nyní víme, zní odpověď ano.“ Vědci důkazy získali ze vzorků, které rover Curiosity odebral na dně Galeova kráteru. Ty obsahují síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy chemické prvky, které jsou nezbytné pro vznik života. „Škála chemických prvků, které jsme identifikovali ve vzorcích, je působivá. Existence sulfátů a sulfidů indikuje potenciální chemické zdroje energie pro mikroorganismy,“ míní Paul Mahaffy z Goddardova střediska vesmírných letů při NASA. V oblasti je také dostatek vlhkosti a naopak méně soli a kyselin. Na Marsu tak mohl vzniknout život na mikrobiální úrovni.
„Zásadní otázka mise byla, zda na Marsu existovaly podmínky vhodné pro život,“ uvedl šéf Mars Exploration Program Michael Meyer v tiskovém prohlášení NASA. „Z toho, co nyní víme, zní odpověď ano.“
Vědci chtějí oblast Galeova kráteru zvanou Yellowknife Bay zkoumat ještě řadu týdnů. Poté vozítko zahájí dlouhou cestu k centrálnímu vrchu Mount Sharp. Výzkum jednotlivých vrstev Mount Sharp, které podle záběrů z oběžné dráhy obsahují jílové minerály a sírany, by měl přinést doplňující informace o době trvání i rozmanitosti podmínek vhodných pro vznik života. „Curiosity je na objevné a výzkumné misi a v následujících měsících a letech nás čeká ještě velké množství vzrušujících objevů,“ dodal John Grotzinger z Mars Science Laboratory. Zdroj: engadget.com