Záhadný Mars – proč se tropy změnily v poušť
Mars má velmi řídkou atmosféru, jenže vždycky to tak nebylo. Před čtyřmi miliardami let panovalo na rudé planetě vlhké tropické klima. Atmosférický tlak byl zhruba stejný jako na Zemi. A potom z důvodů nějakých katastrof či změn začala planeta přicházet o atmosféru a změnila se v suchou a mrtvou poušť.
Na povrchu Marsu dnes panují podmínky podobné zemské stratosféře ve výšce kolem 35 kilometrů a tlak tady dosahuje pouhých 690 Pa. Panují tady také obrovské teplotní výkyvy: na rovníku se ve dne pohybují v rozmezí od 10 do 16 °C, ale v noci klesají až na -100 °C.
Američtí odborníci teď zjistili, že horniny Marsu obsahují velké množství uhličitanů. To potvrzuje hypotézy, že rudá planeta měla kdysi mnohem hustší atmosféru než nyní a mohla být zřejmě i místem vhodným pro vznik života.
Výzkumy se provádějí dálkově pomocí sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Vědci se zaměřili na 450metrový kráter Huygens, který leží na jižní polokouli. Zjistili, že horniny nalezené na jeho okraji obsahují uhličitan železnatý a vápenatý. Podle nich vznikly v době, kdy atmosféra Marsu byla mnohem hustší a vyskytovala se v ní voda.
Mezi vědci převládá názor, že proud nabitých slunečních částic odfoukává každý rok marsovskou atmosféru do volného vesmíru. Naši Zemi chrání před slunečním větrem silné magnetické pole, které odráží všechny částice. Pokud by naše planeta někdy v budoucnu o své magnetické pole přišla, dopadla by stejně jako Mars.
Zdroj: tainy.net
Publikováno: 15. 03. 2011
Kategorie: Astronomie | Zajímavosti