Záhadný vír na Venuši mění každý den tvar

Co se děje nad jižním pólem Venuše? Sonda Venus Express nad ním odhalila neobvyklý vír točících se mračen. Zajímavé je, že obří dvojitý vír změní minimálně jednou denně tvar. Občas se tak podobá obrovskému písmenu S nebo velké osmičce.  Způsobují tento jev velmi silné větry, které vanou v horních vrstvách atmosféry naší "sesterské planety"? Venušina atmosféra je pro vědce vůbec velkou záhadou. Panují v ní mohutné vichřice, pohybující se obrovskou rychlostí západním směrem - k tomu, aby jednou oběhly kolem planety, jim stačí pouhé 4 dny. Rotace Venuše přitom trvá celých 243 dní. Spektrometr VIRTIS na palubě sondy Venus Express odhalil další taje skrývající se v neproniknutelné atmosféře planety. Tvary a velikosti jejích mraků jsou závislé na zeměpisné šířce. V okolí rovníku jsou mraky nepravidelné a tvarem připomínají bublinu. Ve středních šířkách jsou naopak pravidelné a pruhované a pohybují se rovnoběžně se směrem otáčení atmosféry rychlostí téměř 400 km/h. V polárních oblastech se mraky stáčejí do vírových tvarů.
Teď se ale zjistilo, že vír na jižním pólu mění svůj tvar minimálně jednou za 24 hodin. "Někdy tvarem připomíná písmeno S nebo osmičku, někdy se v něm objeví až tři zářivá oka," říká astronom David Luz z Univerzity v Lisabonu. Vír také nerotuje přímo nad pólem ale asi tři stupně zeměpisné šířky nad ním. Točí se nad pólem a oběhne ho vždy zhruba za deset dnů.
Vědci předpokládají, že vír nad severním pólem Venuše se chová obdobným způsobem. Zatím to ale nemohou potvrdit, protože sonda Venus Express je nyní  před přechodem na pravidelnou orbitu na extrémně eliptické dráze. Sonda byla navržena ke studiu atmosféry Venuše a mraků, ke zkoumání prostředí planetární fyziky plazmatu, povrchové charakteristiky a měření teplot.  V případě její mise však zatím místo odpovědí přicházejí úplně nové otázky.

Publikováno: 11. 04. 2011

Kategorie: Zajímavosti | Astronomie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: jižní pól | mračna | objev | Venus Express | Venuše | vír