Země nemá jen jeden Měsíc
Americký projekt Catalina Sky Survey, zaměřený na hledání blízkozemních planetek, zjistil, že naše planeta mívá občas měsíc navíc. V roce 2006 objevili astrofyzikové na oběžné dráze tajemné těleso. Kvůli jeho titanově bílému zbarvení původně soudili, že jde o horní stupeň nosné rakety Saturn 5. Záhy ale zjistili, že nejde o výtvor lidských rukou, nýbrž o přirozený satelit.
Objekt 2006 RH120 se tak stal prvním spolehlivě zdokumentovaným případem dočasného měsíce Země. Ve sféře zemské přitažlivosti se pohyboval do června 2007, pak se vypravil do vesmíru hledat zajímavější sousedy.
Podle vědců z Havajské univerzity nejde o ojedinělý případ - dočasné měsíce s průměrem větším než jeden metr se u Země objevují poměrně často. Na naší oběžné dráze je vždy minimálně jeden přirozený satelit o průměru jeden metr. Vydrží na ní obvykle deset měsíců a oběhne kolem naší planety třikrát.
[caption id="attachment_7474" align="aligncenter" width="600" caption="Vlevo: mapa planetek známých k roku 1990 (přibližně 9000 objektů), vpravo údaje z roku 2007 (379 084 objektů)"][/caption]
Tyto dočasné měsíce nejsou samozřejmě pozorovatelné prostým okem. Země ale měla v minulosti druhý, přece jen o trochu větší satelit o průměru 1000 km, který zanikl při srážce s Měsícem.
Zdroje: arXiv, compulenta.ru
Publikováno: 21. 12. 2011
Kategorie: Astronomie