Ztracený podmořský svět uprostřed antarktických ledových hlubin
Třeskutá zima, nekonečné ledové plochy věčného ledu...tak si většina z nás představuje Antarktidu. V nejtemnějších hlubinách tamějšího oceánu ale existuje svět, jak vystřižený z románu Julese Vernea, jenž vyrazil dech britským oceánologům, kteří se do této podivuhodné říše vydali na průzkum.
V hloubce kolem dvou a půl kilometru nalezli živočichy, o jejichž existenci neměli dosud tušení a hlavně neočekávali, že je najdou právě u antarktického pobřeží. Této oblasti dali okamžitě přezdívku „Ztracený svět“ a pustili se do výzkumu, co je toho všeho vlastně příčinou. Překvapující byl už samotný fakt, že na mořském dně v této hloubce bylo velmi teplo, místy až kolem 20 stupňů Celsia. Za tento jev může existence podmořských viulkánů, kterým se také říká „hydrotermální větrací otvory“. V jejich bezprostřední blízkosti se teplota pohybuje až kolem 380 stupňů Celsia, takže je pak pochopitelné, že se ohřeje i voda v okolí několika desítek metrů.
Toho využili někteří podmořští živočichové a vytvořili zde pozoruhodnou kolonii. Najdeme mezi nimi sasanky, svíjonožce, mořské hvězdice, kraby, ale také dosud neznámý druh chobotnice. Nicméně je možné, že například tato chobotnice sem jenom připlouvá, protože má normálně vyvinuté oči, což by nejspíš neměla, kdyby v takové hloubce žila celý život.
Obyvatelé „Ztraceného světa“ se dokonale přizpůsobili zdejšímu trochu extrémnímu prostředí. Například krabi se dokážou přiblížit až k ústím vulkánů a odnesou si „jen“ nějakou tu spáleninu.
Zdroj: DailyMail
Publikováno: 05. 01. 2012
Kategorie: příroda