Ztráta Měsíce bude pro pozemšťany fatální
V posledních týdnech a měsících se hodně píše o blížícím se konci světa v souvislosti s mayským kalendářem, který končí 21. 12. 2012. Jenže už málo se píše o tom, že jiné mayské kalendáře pokračují až do pátého tisíciletí a to, že jeden z nich na letošek ukončil výpočet cyklů, ještě neznamená, že nastane konec světa. Když už o něm ale mluvíme, slyšeli jste někdy o tzv. astronomickém konci světa? Ten je spojen s naším jediným přirozeným satelitem a je mnohem pravděpodobnější než konec naší existence v prosinci 2012. Naštěstí nás ale nemusí trápit, protože k němu dojde až za několik stovek tisíc let.
Jak známo, Měsíc se od nás vzdaluje rychlostí 3,82 cm za rok. Zdánlivě jde o pouhou kapku v moři, ale za 100 tisíc let se bude Měsíc od Země vzdalovat mnohem rychleji a naši prapotomci ho budou vídat jen jaký maličký, sotva půl centimetru velký objekt.
[pullquote_right]Pokud se Země octne bez Měsíce, dosáhne nutace extrémních veličin – během půl roku dosáhne sklon zemské osy 70 až 80°. Pro lepší představu to znamená, že za pouhých šest měsíců se polární ledy dostanou do rovníkových oblastí a za dalších šest měsíců jimi bude pokryta celá jedna zemská polokoule. [/pullquote_right]
Ztráta Měsíce pro nás bude mít velmi vážné důsledky. Náš souputník se nyní chová jako druh užitečné zátěže, která kompenzuje nutaci zemské osy. Nutace je kývavý či kolísavý pohyb osy otáčení nedokonale symetrického rotujícího tělesa, jako je planeta (nebo setrvačník či letící kulka) a její hlavní příčinou je právě Měsíc. Jeho eliptická oběžná dráha je oproti ekliptice skloněna asi o 5,1°, a proto se neustále mění velikost a směr jeho gravitační síly. Výstupný uzel trajektorie Měsíce se posouvá zpětně a za každých 18,6 let opíše úhel 360°. Proto Měsíc nepůsobí na Zemi vždy ve stejném směru. Mění se tedy moment síly působící na Zemi. Díky nutaci neopisuje zemská osa hladký povrch kuželu, ale nutace společně s precesí způsobuje „vlnivý“ pohyb kolem pólu ekliptiky.
Pokud se Země octne bez Měsíce, dosáhne nutace extrémních veličin – během půl roku dosáhne sklon zemské osy 70 až 80°. Pro lepší představu to znamená, že za pouhých šest měsíců se polární ledy dostanou do rovníkových oblastí a za dalších šest měsíců jimi bude pokryta celá jedna zemská polokoule. Představte si život na takové planetě. Například v Moskvě by lidé museli žit půl roku na vodě, protože všechny arktické ledy roztají a zaplaví souše, a další půl roku na silném ledu, protože Země se natolik vychýlí, že sluneční paprsky nebudou schopny vodu vysušit a ta zkrátka zamrzne. V tomto období bude průměrná teplota dosahovat -100 °C, což je charakteristické spíš pro Mars. Tak bude tedy vypadat astronomický konec světa, kterému současná věda zabránit nedokáže.
Zdroj: tainy.net
Publikováno: 23. 07. 2012
Kategorie: Astronomie