Čeká Japonsko osud Atlantidy?

Katastrofa, ke které došlo v Japonsku, má fatální důsledky. Nejenže způsobila vážnou havárii v elektrárně Fukušima-1, srovnatelnou s Černobylem, znamená ale i těžkou ránu pro japonské hospodářství. To zažívalo stagnaci už v prvním desetiletí 21. století a nyní znovu čelí problémům. Ale proti tomu, co může tragicky zkoušenou zemi ještě postihnout, jsou to vlastně jen "drobnosti".  Japonsko totiž může úplně zmizet z povrchu zemského… Část jeho území leží na pevninské Severoamerické desce, která tlačí na pevninskou Euroasijskou desku (pohybuje se směrem na východ). Pod Severoamerickou desku se podsouvá oceánská Pacifická deska, a pod Euroasijskou a Severoamerickou desku se sune oceánská Filipínská deska. Do toho všeho do sebe obě oceánské litosférické desky ještě narážejí.

Čeká Japonsko stěhování národů?

V 70. letech minulého století japonští seismologové přišli s varováním, že zemi hrozí zemětřesení o síle 8 a více magnituda, a to v místech, kde se setkává Filipínská oceánská deska s Euroasijskou. Toto zemětřesení by srovnalo se zemí Tokio, protože desky leží relativně blízko hlavního města. Poslední silné zemětřesení bylo v oblasti zaznamenáno v roce 1923 a vyžádalo si 140 tisíc obětí. Podle japonských seismologů k události o takové ničivé síle dochází jednou za 70 až 80 let. K devastujícímu zemětřesení z letošního 11. března došlo v subdukční zóně mezi Pacifickou a Severoamerickou tektonickou deskou. I tak jeho intenzita seismology a geology překvapila. V tomto místě se uvažovalo o možnosti zemětřesení maximálně do magnituda 8,0 až 8,5, nikoli 9,0. Navíc, litosférická deska, na níž se ostrovy nacházejí, se posunula asi o 20 metrů a některé části země v prefekturách Iwate a Fukušima se sesunuly až o 75 centimetrů. To vyvolává další obavy. Vědci soudí, že březnová katastrofa může být "spouštěčem" devastujícího zemětřesení, které zmiňovali seismologové v 70. letech. Velká část území by pak skončila pod vodou a japonskou populaci by čekalo "stěhování národů".
Hodně nepříjemné je, že seismická aktivita v oblasti neklesá. Jen za poslední měsíc bylo v Japonsku zaznamenáno více než 1000 podzemních otřesů. Alarmující je také fakt, že k podmořským otřesům dochází čím dál blíže zemskému povrchu. V březnu byly zaznamenány v hloubce 20 až 25 km, teď v dubnu to bylo jen 10 až 12 km.
Američtí a japonští seismologové odhadují, že k dalšímu ničivému úderu dojde v příštích třech až sedmi měsících. Následky budou devastující. Zahyne několik tisíc lidí a ztráty se vyšplhají k biliónovým hodnotám. Není prý ale vyloučeno, že zemětřesení bude tak silné, že už nebude koho zachraňovat a Japonsko potká osud legendární Atlantidy.