Lidstvo již stihlo vyhubit 83 % divoké zvěře a téměř polovinu rostlin

S nelichotivou studií přišla organizace WWF (World Wildlife Fund – Světový fond na ochranu přírody, pozn. red.). Od vzniku naší civilizace stihlo lidstvo způsobit ztrátu 83 % divoké zvěře a více než polovinu rostlin.

Na planetě Zemi žije v současné době přibližně 7,6 miliardy lidí. Což se na první pohled může zdát jako extrémní číslo, na druhou stranu to tvoří pouze 0,01 % všech živých věcí.

Zajímavé jsou ale i další statistiky. Z nich vyplývá, jak dominantní roli v našem světě mají bakterie. Ty zastávají 13 % všeho živého na Zemi. Stále je to ale nic oproti rostlinám – ty představují 82 % živé hmoty. Všechny ostatní organismy, tedy hmyz, houby, ryby a zvířata dohromady pak tvoří jen 5 % světové biomasy.

Bohužel všichni jsme svědky extrémního úbytku fauny. Vymírání zvířecích druhů se dramaticky zrychlilo hlavně za posledních padesát let. Za tuto dobu vymřela asi polovina zvířat na Zemi. A co je hlavními příčinami? „Lidé jsou extrémně výkonní v tom, jak využívat přírodní zdroje. Zabíjeli a v mnoha případech vyhladili zvířata pro potravu i potěšení na všech kontinentech,“ říká profesor Paul Falkowski z Rutgersovy univerzity ve Spojených státech. Druhým důsledkem je kontaminace životního prostředí chemikáliemi, dále pak kácení pralesů a ničení přirozeného prostředí za účelem farmaření.

Lidstvo již stihlo vyhubit 83 % divoké zvěře a téměř polovinu rostlin. Foto od Kateriny Bartosove.
Lidstvo již stihlo vyhubit 83 % divoké zvěře a téměř polovinu rostlin. Foto od Kateriny Bartosove.

Nejvíce však fauna utrpěla v řekách a jezerech, kde hlavním problémem je opět zamoření chemikáliemi, rozmach zemědělství a samozřejmě lov.

FOTO: Global Citizen

Publikováno: 03. 02. 2019

Kategorie: Planeta Země

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: doporučujeme | fauna | lidstvo | vymírání divoké zvěře | WWF