Pod nohama nám tiká bomba

O supervulkánu, který dřímá pod Yellowstonským národním parkem v USA, se ví. Vědci také zjistili, že otázkou není, zda, ale kdy vybuchne a způsobí katastrofu globálních rozměrů. O tom, že podobná časovaná bomba tiká i na evropském kontinentu, ale toho veřejnost zatím příliš mnoho nevěděla.

Během dvou milionů let došlo v Yellowstonu ke třem mohutným erupcím, které byly tak silné, že ovlivnily život na celé planetě. Supervulkán explodoval vždy se železnou pravidelností, každých 600 000 let. K poslednímu výbuchu došlo před 640 000 lety, takže erupce má nyní zpoždění 40 000 let. O tom, že k ní jednou dojde, není pochyb – pravděpodobnost výbuchu supervulkánu je podle vědců 5x až 10x větší než možnost, že Zemi zasáhne asteroid.

A teď k nám do Evropy: západně od Neapole, zhruba 35 km od Vesuvu, leží kaldera Campi Flegrei (Flegrejská pole), jejíž vulkanický potenciál představuje časovanou bombu. K prvnímu výbuchu zde došlo před 47 000 lety, kaldera se pak zformovala před 39 000 lety, kdy sopka vyvrhla 200 km³ magmatu. V sopečné škále se tak výbuch dostal na 7. stupeň. K dalšímu výbuchu došlo před 12 000 lety. Ačkoli k poslední erupci došlo v roce 1538, celá oblast je seismicky neustále velmi aktivní a podle vulkanologů je jen otázkou času, kdy o sobě dá supervulkán zase vědět.

Nedaleký Vesuv, jehož erupce zničila před 2000 lety města Pompeje a Herkulaneum, znamená ve srovnání s touto hrozbou jen neškodná kouřící kamna. Ve srovnání s nedalekým supervulkánem je Vesuv neškodná sopka.

Publikováno: 01. 05. 2020

Kategorie: Planeta Země

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: erupce | nebezpečí | sopka | supervulkán | vesuv | yellowston