Dva nové měsíce trpasličí planety Pluto dostaly oficiální jména

V únoru letošního roku byla vyhlášena anketa na pojmenování dvou nově objevených měsíců trpasličí planety Pluto, které měly pracovní názvy P4 a P5. Podle tradice měly mít vztah k antické mytologii, konkrétně k podsvětí, protože Pluto byl římským bohem podsvětí. Nejvíc lidí hlasovalo pro jméno Vulkán (přes 170 tisíc hlasů) a Kerberos (99 432 hlasů). Vulkán byl starověký bůh kovářství a ohně, jeho jméno ale zároveň evokuje planetu z kultovního seriálu Star Trek. Mimochodem, právě toto jméno navrhl představitel kapitána Kirka William Shatner.  Kerberos byl tříhlavý pes, který hlídal vchod do podsvětí. Mezinárodní astronomická unie vybrala nakonec jen jméno Kerberos. Dostal je měsíc P5. Druhý měsíc P4 byl pojmenován Styx, což byla řeka v podsvětí, přes kterou převozník Charón přepravoval zesnulé do říše mrtvých. Jménem převozníka byl už dříve pojmenován měsíc, který spolu s Plutem tvoří dvojplanetu Pluto-Charón.
Vulkán byl starověký bůh kovářství a ohně, jeho jméno ale zároveň evokuje planetu z kultovního seriálu Star Trek. Mimochodem, právě toto jméno navrhl představitel kapitána Kirka William Shatner.
„Doufám, že jména, která jsme vybrali, se lidem budou líbit,“ řekl Mark Showalter, který oba dosud neznámé měsíce objevil v roce 2012. Nicméně William Shatner a spolu s ním i mnozí další jsou nespokojeni, že jméno Vulkán neprošlo, a hodlají se proti rozhodnutí odvolat. Za zmínku stojí, že jméno Vulkán dostalo už těleso, které mělo obíhat kolem Slunce na nižší oběžné dráze než Merkur.  Astronomové až mnohem později zjistili, že se zmýlili a žádná planeta na dané dráze neobíhá. Jenže samotný bůh Vulkán k bohu Plutonovi žádný vztah nemá, a proto toto jméno neprošlo.