Kam se poděl kus Grónska?
I mistr tesař se někdy utne. Jeden z nejslavnějších atlasů světa z vydavatelství Times, který vychází od roku 1895 v každoroční aktualizované verzi, to trochu přehnal s důsledky údajného globálního oteplování. Jeho tvůrci vymazali pořádný kousek ledové plochy pokrývající Grónsko. A jejich kolegové teď na ně dělají dlouhý nos.
Tvůrci atlasů se dušují, že pracovali s oficiálními údaji o tom, jak rychle se od roku 1999 rozpouští led pokrývající sever a jih naší planety. Jenže nějak nikoho nenapadlo zkontrolovat nejnovější satelitní snímky mapovaných ploch, zda odpovídají odhadu, který vznikl v šeru kanceláří. Přitom ty jsou pochopitelně k dispozici. Právě tak se stalo, že podle poslední verze atlasu je například pokrývka grónského „věčného“ ledu menší o rozlohu, která se rovná Velké Británii.
Nejvíce si své kolegy vychutnávají kartografové z univerzity v Cambridge, možná i proto, že atlas vznikal na základě údajů poskytnutých Národním sněhovým a ledovým centrem v americkém Coloradu. Tam ale teď všichni tvrdí, že s kartografy z vydavatelství Times nikdy nemluvili, takže se ještě nejspíš dojde k pořádné mele, kdy si páni vědci z obou stran Atlantiku vjedou minimálně „virtuálně“ do vlasů.
Chyba, ke které došlo, není důkazem, že by se zásoby světového ledu vůbec nerozpouštěly. Za posledních 12 let ho ubylo asi o 0,1 procenta. Ale zatím ztrácí „pouze“ na objemu a nikoliv na rozloze. A ubývá ho pomaleji, než uváděly katastrofické studie staré 10 až 15 15 let. Kauza s „nepovedeným“ atlasem je ale mimo jiné důkazem toho, že „bláznivinám“, které počasí v posledních desetiletích vymýšlí, se vyplatí říkat spíše klimatické změny než globální oteplování.
Zdroj: DailyMail
Publikováno: 22. 09. 2011
Kategorie: Planeta Země