Lidstvu zbývá 300 let
Podle některých odborníků čeká lidstvo i další živočišné druhy v nedaleké budoucnosti hromadné vymírání. Dá se tomu ještě zabránit?
K masovému vyhynutí až 75 % existujících živočišných druhů dochází vždy za určité období - za uplynulých 540 milionů let se to stalo pětkrát. K nejznámějšímu hromadnému úhynu došlo na Zemi před 65 miliony let, kdy vymřeli dinosauři, ovšem nejmladší masové vymírání se odehrálo před pouhými 50 000 lety a jednou z jeho zvažovaných příčin je člověk.
Vědci tvrdí, že šestá vlna hromadného vymření určitých populací může nastat už za 200 či 300 let. A podle bioložky Elisabeth Ferrer z Kalifornské univerzity v Berkeley tento proces už nastal.
Jak zabránit katastrofě?
Katastrofě se podle některých odborníků dá zabránit. Jiní jsou toho názoru, že to nebude možné, protože současné politické reprezentace dělají vše pro to, aby lidstvo (i další živočišné druhy) zmizelo z povrchu zemského. Paleontologové potvrzují, že mnohé druhy sice postupně vymírají, zato se ale objevují zcela nové. Tímto způsobem probíhá evoluce, aby byla zachována biologická rovnováha. Ale někdy dojde k poruše, která tuto rovnováhu vychýlí, a nové druhy prostě nevzniknou. Pro planetární biodiverzitu je v současné době největší hrozbou globální změna klimatu. Mezi oblasti obzvláště citlivé na klimatické podmínky patří tropická část And, jižní Afrika, jihozápadní Austrálie a Atlantský deštný prales, jehož zbytky se nacházejí na území Brazílie, Paraguaye a Argentiny. Dá se tomu nějak zabránit? Vědci soudí, že je to stále možné. Jestli se nám podaří v blízké době odvrátit klimatické změny, nebudeme těžit nerostné suroviny ve velkém a přestaneme se k životnímu prostředí chovat macešsky, není vše ztraceno. Otázkou je, zda v těchto podmínkách dokáže naše civilizace žít. Vědci ale poukazují na to, že mnohé problémy jsou přímo spojené s politikou a velkým byznysem. Podle nich bude hodně náročné přesvědčit ke změně postojů ty, co „tahají za drátky,“ ale mohlo by se to podařit. Někteří odborníci jsou mnohem skeptičtější a tvrdí, že nás nezachrání už vůbec nic. Například Paul Ehrlich, který vede Centrum biologie ochrany přírody při Stanfordské univerzitě, soudí, že proces vymírání je nezvratný. „Vědci mohou říkat cokoli, a ve Washingtonu udělají přesný opak,“ řekl Ehrlich. Lidstvo podle něj žádné šance na přežití nemá. Zdroj: tainy.netPublikováno: 04. 03. 2011
Kategorie: Zajímavosti | Planeta Země