Madagaskar - ráj, který míří do pekel
Madagaskar není rájem zvířat jen ve známém kresleném filmu. Je tomu tak ve skutečnosti. Ale i tenhle pozemský ráj všeho živého se může za pár desítek let změnit v peklo.
Ještě stále je ostrov omývaný vodami Indického oceánu neuvěřitelnou přírodní pokladnicí. Jestli si někdo myslí, že už byly objeveny všechny živočišné a rostlinné druhy naší planety, pak se ošklivě mýlí. Jen na Madagaskaru našli přírodovědci v poslední dekádě 615 nových zástupců flory a fauny.
Nejvíce je zástupců rostlinné říše: 385. Pak v pomyslném žebříčku následuje 69 obojživelníků, 61 druhů hmyzu, 17 ryb a 42 bezobratlých. Asi nejvýznamnějším objevem je opička maki
nejmenší (Microcebus berthae) - přibyl do atlasů zvířat teprve před 11 lety. Jedná se nejen o velmi roztomilé zvířátko, ale také o nejmenšího zástupce primátů, jakého známe. Botanici jsou zase nadšeni z palmy tahina, která je sice obrovská svým vzrůstem, ale přesto kvete jenom jednou za svůj dlouhý život.
Před dvěma lety byl objeven na Madagaskaru i zajímavý druh gekona, který mění barvy podobně jako chameleon, takže dokáže velmi rychle změnit svou kůži z temně hnědého odstínu do nebesky modré. Milovníci pavouků zase žasnou nad druhem Nephila komaci, který spřádá své pavučiny z jakoby zlatých nití. A luxusní je i jejich velikost, která někdy dosahuje metrového průměru.
Dolary zatím vítězí
Na jedné straně nabízí madagaskarská příroda materiál ke studiu, jaký najdeme málokde na Zemi. Z druhé strany ale ochránci přírody a přírodovědci bijí na poplach. Jestli bude pokračovat současný přístup k tamější přírodě, zbude po tropickém ráji jen vzpomínka v odborné literatuře a zmínka v učebnicích. Vždyť i objevené druhy, o nichž jsme zde psali, našli vědci jenom proto, že valem ubývá tropických deštných lesů a mangrovníkových porostů, vyskytujících se hlavně ve východní části ostrova. Vědci se tak dostávají i do oblastí, kam je dříve přebujelá tropická příroda nepustila. Organizace WWF (Světový fond pro přírodu) upozorňuje, že za posledních 20 let zmizelo na Madagaskaru kolem jednoho milionu hektaru stromových ploch. Situace se rapidně zhoršila po roce 2009, kdy došlo v zemi ke státnímu převratu. Změnou politické atmosféry se změnilo i ekonomické prostředí a zelenou dostala často nelegální těžba dřeva, které nachází využití hlavně ve stavebnictví. A tam, kde vítězí dolary, mají sebevzácnější živočichové a rostliny většinou smůlu.Publikováno: 16. 06. 2011
Kategorie: Planeta Země