Obloha nám „padá“ na hlavu. Vědci hledají příčinu
Od roku 2000 se oblaka o něco přiblížila k zemskému povrchu, konkrétně o jedno procento. Výzkumníci z Aucklandské univerzity měřili pomocí polygonálního spektroradiometru ze satelitu Terra vrcholky oblaků, které se vytvářely od března 2000 do února 2010. Ke svému překvapení zjistili, že za deset let klesly o 1 %, což je asi o 30 až 40 metrů. Důvodem je, že ve vysokých výškách se tvoří mnohem méně oblaků.
Vedoucí autor výzkumu Roger Davis tvrdí, že je ještě příliš brzy, aby se z těchto měření dal vyvodit nějaký dlouhodobý závěr. Každopádně upozorňuje, že se v naší atmosféře děje něco závažného – a že daný jev je jednoznačně spojený se změnou průměrné globální teploty.
Je totiž možné, že pokles oblačného příkrovu lehce ochlazuje planetu a dost možná zpomalí i globální oteplování. Není také vyloučeno, že budeme čelit negativní zpětné vazbě, kdy růst teploty povede k dalšímu poklesu oblaků, čímž se oteplování naopak urychlí. Zajímavý fenomén má zjevnou souvislost s atmosférickou cirkulací ve vysokých nadmořských výškách. Klimatologové a další odborníci ale zatím nejsou schopni nabídnout model, který by tento jev i jeho důsledky dokázal plně vysvětlit.
Zdroj: science.compulenta.ru
Publikováno: 23. 02. 2012
Kategorie: Planeta Země