Pozor, evoluce ukončena. Lidstvo dojelo na konečnou!

Denně se všude píše o tom, co někdo vynalezl nového, co lidstvo objevilo, jak se vylepší to a to. Zdá se, že člověk je obdarován nekonečnou fantazií a vynalézavostí, která mu umožní se jednou stát skutečným „ředitelem zeměkoule“. Ale ouha... Vědci z anglické Cambidge varují: Chytřejší už být nemůžeme. Našemu mozku docházejí síly. Nikdo z těch, kteří si myslí, že člověk je skutečným pánem tvorstva, tuhle zprávu neslyší rád. Ale měli bychom si uvědomit, že lidé jsou živočišný druh jako pes nebo orangutan, tudíž i my podléháme „obyčejným“ přírodním zákonům. K tomu, abychom se mohli stát ještě chytřejšími, museli bychom obelstít nekompromisní přírodní zákonitosti. A to možná naštěstí nedovedeme…

Dochází nám kyslík

Představte si mozek jako vysoce výkonný počítač s tisíci rozvody a čipy. Čím chytřejší člověk, tím je oněch „rozvodů“ v mozku víc. Abychom zvýšili výkon našeho „osobního computeru“, museli bychom přidělat rozvody a dodat další čipy. Na to bychom ovšem potřebovali více energie a hlavně více kyslíku. A obojího už víc získat nemůžeme, protože není odkud brát. Naše potraviny, které jsou z poloviny chemického původu, nám nedodávají zdaleka tolik energie jako jídlo, kterým se stravovali naši prarodiče. Kyslíku kolem nás také stále ubývá.  Ve snaze překonat sami sebe ničíme životní prostředí, které potřebujeme nejen pro zdraví našeho organismu, ale také pro rozvoj mozkových aktivit.

Zahlcené závity

Naše myšlení je zahlcováno tisícovkami „neužitečných“ informací, které ještě před 50 lety nikdo ke svému životu nepotřeboval. Stačí si jen každý den dopřát zpravodajskou hodinku, kterou nabízejí televizní stanice. Tím mozkovou kapacitu také zbytečně vyčerpáváme. Ztrácíme rovněž schopnost soustředit se na jednu věc, která nám jde nejlépe. Na jednu stranu se po nás chce, abychom zvládali co nejlépe svou profesi, na druhou stranu musíme stíhat i vše kolem nových technologií a věcí, které hýbou globalizovaným světem. Zmatený mozek pak zdaleka nemůže podávat správný výkon, natož aby se ještě snažil zvýšit svou kapacitu. Smiřme se tedy s tím, že nás čekají staletí stagnace a že ten největší pokrok už má lidstvo za sebou.