Příroda se na nás zlobí. Má k tomu dobrý důvod
Snažíme se ovládnout přírodu, ale ta se zkrotit nedá. Rozbili jsme atom, postavili jaderné elektrárny, zkonstruovali bomby a byli jsme přesvědčeni o své neporazitelnosti. Tvrdili jsme, že velká voda může nyní zasáhnout pouze tam, kde na ni lidé nejsou připraveni – nemají přehradní nádrže, které ji zadrží. Příroda nás už mnohokrát vyvedla z omylu…
Naopak nám připravuje stále nová překvapení. Dokonce i taková hospodářsky a technologicky vyspělá země, jako je Japonsko, poznala, co dokážou přírodní živly. Od úderu ničivé tsunami na severovýchodě Japonska uplynulo už více než půl roku a země se z katastrofy stále nevzpamatovala. Voda doslova spláchla několik měst a jaderná elektrárna Fukušima-1 stále není pod kontrolou.
Mnozí jsou přesvědčeni, že klima na naší planetě se mění vlivem lidské činnosti. Jak jinak vysvětlit, že v takových zemích, jako je Indie nebo Brazílie, občas sněží? A že na Sibiři bývají v létě tropické čtyřicítky? Tyto anomálie jsou v posledních letech stále častější. Klimatologové tvrdí, že v příštích 50 letech bude průměrná teplota neustále růst, v letech 2017 až 2025 odhadem o procento ročně.
Jedni za zvyšováním teploty vidí průmyslové emise, druzí kosmické sondy, které se „prodírají“ ozónovou vrstvou a tím ji ničí. Shodně se obávají, že globální změna klimatu na Zemi je nevyhnutelná, protože lidé ztrácejí kontrolu nad svými činy. Vědci nicméně přiznávají, že přesnou příčinu klimatických změn neznají, ale jedním dechem také dodávají, že netuší, jak jim zabránit. Máme se tedy v budoucnu na co těšit…
Zdroj: Tainy.net
Publikováno: 17. 09. 2011
Kategorie: Planeta Země | příroda