Sopka, která může zabít milióny lidí, není pod kontrolou
O katastrofě, která před dvěma tisícovkami let zničila Pompeje, se dodnes učíme v dějepise a natáčejí se o ní katastrofické filmy. Tehdy v roce 79 n. l. došlo k mohutné erupci Vesuvu, v jejímž důsledku zahynuly tisíce lidí, další tisícovky přišly o přístřeší a majetky a kvetoucí město se stalo jakousi „archeologickou" konzervou, kterou si dodnes s nepříjemným mrazením prohlédnou ročně statisíce návštěvníků. Stále činný Vesuv se nachází nedaleko Neapole a v této části Itálie se rozhodně nejedná o jedinou „časovanou bombu".
Seismologové se momentálně zabývají lokalitou Campi Flegrei ležící západně od Neapole, kde podle nich dříme pod zemským povrchem taková sopka, o jejíž síle nemáme v podstatě představu. Podle některých členů výzkumného týmu by případný výbuch tohoto nového vulkánu zasáhl v konečném důsledku životy ne tisíců, ale miliónů lidí a jeho účinky, například na klimatické podmínky, by dlouhodobě pocítila celá planeta.
Výzkumníci se teď snaží mimo jiné najít nějaký funkční systém, který by nás před výbuchem tohoto supervulkánu včas varoval. V tomto případě to ale není vůbec jednoduché, protože ohnisko sopky leží hluboko pod povrchem a navíc v poměrně nestandardních geologických podmínkách.
Publikováno: 08. 08. 2012
Kategorie: Planeta Země