Zničí nás německý supervulkán?
[dropcap]J[/dropcap]estli dokážou islandské sopky změnit na dlouhé měsíce evropské klima, co by se pak stalo, kdyby se probudila některá ze sopek, které jsou přímo na starém kontinentu? Možná to brzy poznáme na vlastní kůži, protože v sousedním Německu se začíná probouzet jeden zatím poklidně spící supervulkán.
Za největší sopečnou erupci v novodobé historii je některými seismology považován výbuch sopky Pinutabo na Filipínách v roce 1991. Tehdy skončilo v atmosféře asi 16 km³ horniny a popílku. Výška kouřového sloupce dosáhla 40 km. Bezprostředně po výbuchu se zvedly vlny tsunami a sopka zdevastovala okolí v okruhu asi 60 km. A teplota na celé naší planetě poklesla v průměru o půl stupně Celsia.
Jestli se vám Filipíny zdají od nás pěkně daleko, tak se rychle naučte jméno německého jezera Laach, které leží asi 40 kilometrů jihovýchodně od Bonnu. Pod jeho hladinou totiž podřimuje vulkán podobné síly. Naposledy o sobě dal podle posledních výzkumů vědět asi před 12 900 lety (tehdy také vznikla prohlubeň, která se naplnila vodou, a vytvořilo se tak jezero o rozloze větší než 3 km²), přičemž běžná periodicita jeho erupcí je mezi 10 000 až 12 000 lety. Takže v podstatě už 900 let zaspal. Teď to vypadá, že chce své zpoždění rychle napravit.
[caption id="attachment_7679" align="alignnone" width="571" caption="Vědci teď začínají horečně počítat, co by se mohlo stát, kdyby se jezerní sopka rozbouřila ve velkém."][/caption]
[caption id="attachment_7673" align="alignnone" width="571" caption="Skrytá hrozba: Jezero Laach vypadá klidně, ale pod vodou leží sopka, která by mohla zničit Evropu!"][/caption]
Už před Vánocemi se na hladině jinak poklidného jezera obklopeného malebnou krajinou začaly objevovat nenápadné bublinky, které rozhodně nepatří nějakému místnímu vodníkovi. Jedná se o bubliny oxidu uhličitého, což jasně naznačuje, že žhavé magma někde v hloubce začalo pracovat a posílá na povrch první signály o své aktivitě.
[caption id="attachment_7676" align="alignnone" width="594" caption="Už před Vánocemi se na hladině jinak poklidného jezera obklopeného malebnou krajinou začaly objevovat nenápadné bublinky, které rozhodně nepatří nějakému místnímu vodníkovi."][/caption]
Vědci teď začínají horečně počítat, co by se mohlo stát, kdyby se jezerní sopka rozbouřila ve velkém. Hlavu mají o to těžší, že vulkán se nachází v jedné z nejhustěji osídlených evropských zemí.
Zdroj: DailyMail
Publikováno: 03. 01. 2012
Kategorie: Planeta Země