Co všechno věděl Nostradamus?

4
1969

Byl génius, nebo podvodník? Můžeme jeho proroctví brát vážně, nebo si z nich rovnou dělat legraci? Už po staletí se o osobnosti slavného proroka Nostradama vedou spory. On sám by byl asi překvapen, jak na něj někteří lidé pohlížejí.

Nostradamova proroctví uchvacovala už jeho současníky v 16. století. Předpovědi ale zasahují i do současnosti – dokázal prý předpovědět 2. světovou válku nebo zničení newyorských „Dvojčat“. Potíž je ovšem v tom, že ne všechna proroctví, která jsou v současnosti k dispozici, jsou pravá a navíc vesměs jsou psána velice nejasně a nejednoznačně, takže si pak jednotliví vykladači mohou přizpůsobit věštby podle toho, co chtějí sdělit oni sami. A to byl nejspíš i případ výše zmiňovaných příkladů.

Bojovník proti moru

Samotný Michel de Nostredame, neboli Nostradamus, ale rozhodně podvodníkem nebyl. Řadil se mezi vědce, kteří předběhli svou dobu a osud k němu byl často velmi krutý. Narodil se v roce 1503 ve francouzské židovské rodině, která přestoupila na křesťanskou víru. Od patnácti let se věnoval astrologickým a posléze lékařským studiím. Po celý svůj život se zabýval vývojem různých léků z bylinek, nechyběl mezi nimi ani účinný preparát proti moru. Nostradamus totiž nevěřil, že morové epidemie, které byly prokletím středověké Evropy, jsou Božím trestem, a proto se jim nemáme bránit. Sám na svou vlastní kůži poznal hrůzu, kterou mor způsoboval: po dvou letech manželství kvůli němu přišel o milovanou ženu a dvě malé děti. Jenže doba jeho objevu nepřála, a tak lék upadl v zapomnění.

[quote]Pro další generace však zůstal Nostradamus nejznámější jako prorok. Jeho věštby psané ve čtyřverších se neustále někdo pokoušel a pokouší vykládat a aplikovat je na události, které se mají stát v nejbližší budoucnosti. [/quote]

Ale samotný vědec měl před sebou budoucnost plnou slávy a úspěchu. Od mládí byl nadán věšteckým talentem. Většinou vylezl na střechu svého domu, před sebe položil vědro s vodou a s pohledem upřeným na hvězdy odrážející se ve vodní hladině se uváděl do tranzu, během něhož viděl různé výjevy. Ty si zapisoval a pomocí astronomických tabulek je konkretizoval. Velmi se bál, aby jeho věštby nebyly zneužity, proto si výsledky zapisoval v jinotajích. V těch se stěží vyznali Nostradamovi současníci, natožpak další generace vykladačů.

Milovaný i zavrhovaný

V jednom ze svých vidění dokázal předpovědět naprosto přesně smrt tehdejšího francouzského krále Jindřicha II. Ten byl velkým milovníkem turnajových klání a tato láska ho stála život. V roce 1559 při jednou ze soubojů mu tříska z roztříštěného soupeřova kopí pronikla okem do mozku a král pak dlouho umíral ve strašných bolestech. Králova manželka Kateřina Medicejská Nostradama pro jeho katastrofickou věštbu nezvrhla, naopak. Našla v něm zalíbení, a zlé jazyky tvrdí, že nejenom kvůli jeho odborným kvalitám, a povolala ho natrvalo ke královskému dvoru. V roce 1564 byl jmenovám dvorním lékařem a rádcem krále Karla IX. Bohužel o dva roky později umírá v Salon de Provence jako jeden z nejuznávanějších mužů francouzského království.

Rázem byly zapomenuty výhrady, které k němu jeho odpůrci měli. Kromě jeho židovského původu mu měli nejvíce za zlé, že vedle lékařské práce se věnoval i farmacii, což bylo v 16. století považováno za velký prohřešek proti lékařské etiketě. Doba zkrátka nebyla zralá na to, co Nostradamus dobře věděl: lékař nemůže být dobrým lékařem, pokud nepozná podstatu choroby, stejně jako je pro něj nezbytné vyznat se v lécích a v účinných látkách.

Jak Goebbels ostrouhal…

Pro další generace však zůstal Nostradamus nejznámější jako prorok. Jeho věštby psané ve čtyřverších se neustále někdo pokoušel a pokouší vykládat a aplikovat je na události, které se mají stát v nejbližší budoucnosti. Najdou se ovšem i takoví, kteří je používají zpětně, tj. ve chvíli, kdy se něco stane, hledají v Nostradamově díle to „správné“ proroctví. Nejednoznačnost původních veršů, směsice francouzštiny, provensálštiny, řečtiny a latiny, navíc psaná středověkým pravopisem, a rovněž existence stovek falzifikátů je příčinou, proč se takové věštby občas pěkně „seknou“.

Například říšský ministr propagandy Joseph Goebbels tvrdil, že některá Nostradamova čtyřverší jasně hovoří o porážce spojeneckých vojsk za 2. světové války. Jak to dopadlo, víme sami, věštba nevěštba… Ale na sklonku 20. století se výkladů věšteb ujal také jistý Jean-Charles de Fontbrune a ten naopak velmi správně předpověděl zvolení Francoise Mitteranda francouzským prezidentem nebo atentát na papeže Jana Pavla II.

 • iEater

  Nostradamovy vestby jsou podle me presne, ale lidi se na ne snazi divat v globalnim meritku, coz neni nijak oduvodneny. Mam na mysli treba jeho proroctvi ktery se melo vstahovat na olimpiadu v cine. Podle tohoto melo na „velkych hrach“ dojit ke katastrofe, a lide uz hledaji neco biblickych rozmeru, ale katastrofou mohl myslet treba i vrazdu rodicu jednoho ze sportovcu. To je podle me nejdulezitejsi. Poradny nadhled na danou situaci a snaha vnimat veci ve vicero detailech.

  • Jasný příklad toho, že si každý dešifruje ony věštby dle svého. Pochybuji, že jeho věštby jsou pravdivé.

 • Josef

  souhlas Martine. ale mnohem hrozivější mi přijde fakt,že máme současného proroka,který se většinou neplete a čas mu dává za pravdu. bohužel je to Klaus

 • martinJ

  jj byl to vedec a dost chytrej, ted jde o to jestli treba jeho jmeno nezneuzivaji, je hodne pripadu ktere prokazaly ze stejny styl,psani v jinotajich, se pouzival pro plany.
  Sepisete kus historie/udalosti a polozite budoucnosti,jenze predpovedí je plan,ktery asi vyjde,jednou rozhodne. Taky to trva nez se naky proroctvi stane…
  takhle bylo treba „predpovezeno“ asi 10,mozna i vic, papezu,jak pujdou za sebou a typek byl vysvecen nebo co to, na svateho,ju-husty oceneni za plan co vysel – za pomoci jinotaju a pritomnostne se hodici situace,to vite,predpovedi/planu je spousta, staci si dobre vybirat.
  coz me tak trochu desi, aby naky „blbove“ nezneuzili prehnanyho ocekavani k datumu 21.12.12 ,novy poradek muze vzniknout jen z chaosu,kterej asi brzo uvidime.
  …jde o to tu myslenku,čin,plan atp. dostat do podvedomi lidi,aby to znali,aby je to tolik neprekvaplilo aby nam prislo ze se to proste muselo stat,ze to uz pred mnoha lety bylo predpovezeno…, plus to za jakych situaci se treba objevila nova neznama kniha nostradamova? no lepsi nevedet jaky plany jsou v ni..