Jak vypadal svět keltských bohů?

4
1583

[dropcap]B[/dropcap]ýt Keltem je v Evropě už hodně dlouho velmi „in“. Hlásíme se k jejich odkazu, považujeme se za jejich potomky. Přitom o nich ale mnoho nevíme, v podstatě jen to, co o nich napsali Římané, pro které se na velmi dlouhou dobu stali nepřítelem číslo jedna. Tyto zprávy jsou mnohdy velmi podrobné, ale psané z pohledu „nadlidí“, kteří sami sebe viděli jako nositele jediné přijatelné kultury, tj. té římské. Mnoho věcí z keltského světa jim přišlo nepochopitelné a považovali to za něco barbarského.

Nedokázali se například zorientovat v keltském náboženství, které tak zůstávalo dlouho obestřeno mlhou neznalosti. Ani my na tom nejsme o moc lépe. Známe hlavně druidy, mnozí bohužel jen jako jednu z hlavních postav komiksu o Astérixovi a Obelixovi. Keltský duchovní svět byl ale velmi bohatý a zcela odpovídal tomu, v jakém prostředí Keltové žili. I oni měli své bohy, kteří se v lecčems podobali svým germánských a římským kolegům, ale v mnohém se také odlišovali.

Bozi s kladivem i s řetězy

Klíčová byla trojice ve složení Taranis, Teutates a Esus. Někdy bývají dokonce přirovnáváni ke křesťanské trojici, kterou tvoří Otec, Syn a Duch svatí. Taranis byl ale spíše obdobou germánského Thora, tedy boha, který vládl hromu a býval zpodobňován s kladivem. Taranis se objevuje na mnoha keltských uměleckých dílech a často si s sebou nosí malou kovadlinu a mlat (druh kladiva). Teutates byl trochu podobný římskému Merkurovi, který měl na starost obchod a byl také spolehlivým božským poslem. Keltové ho měli ve velké úctě, byl bohem, který ochraňoval stromy a lesy, a na jeho počest sbírali první noc v novém roce v dubových lesích jmelí. Jeho svatyně stála nejspíš na místě dnešního proslulého chrámu Notre-Dame v Paříži.

[two_third]

Keltové byli proslulí svou výřečností a vážili si každého, kdo byl zdatným řečníkem. Snad i proto měli boha jménem Ogmios, který bych ochráncem všech výmluvných a býval zobrazován s řetězy, které mu vycházejí z úst a jsou upevněny k uším posluchačů.

Kult posvátného jelena

Někdy se po boku bohů objevují zvířata, která byla pro Kelty ztělesněním stínů a duchů, jako tomu bylo třeba v případě hada nebo kočky. Nebohé kočky byly dokonce považovány za převtělení čarodějnic a při některých náboženských rituálech byly týrány nebo upalovány, například během oslav letního slunovratu. Roli oblíbené „spojky“ mezi světem živých a mrtvých plnila labuť, ale snad nejdůležitějšími zvířaty keltského náboženství byli jelen a kůň.

Jelen, to byl fantastický a tajuplný tvor, který dokázal neopatrného lovce zlákat na neznámé stezky směřující na onen svět. Božský jelen Cernunnos byl průvodcem duší, a protože jelen shazuje pravidelně parohy, symbolizoval zároveň hojnost a obnovu.

S kultem koně souvisel kult Epony, ochránkyně jezdců a pocestných. Bývá často zobrazována právě na koni v doprovodu hříběte a psa a její kult se rozšířil i za hranice keltského světa do jiných indoevropských kultur.

[/two_third]

[one_third_last]

[divider]

Odkud pocházejí Kelti? Přece z Čech!

[dropcap]O[/dropcap] jejich původu se vedou spory už několik století. Teorie stíhá teorii, ale skutečná pravda stále odolává. Otázkou pochopitelně zůstává, zda se ji někdy dozvíme, protože potřebné informace jsou zaváty kdesi v propadlišti dějin.

[/one_third_last]

Bohové, které uctíval i Caesar

Keltové své bohy uctívali hlavně v přírodě, například na opuštěných vřesovištích, kde konali poutě k menhirům, které sice vztyčily jiné národy, ale to rozhodně nebránilo v jejich uctívání. Významnou roli hrála v keltské kultuře voda, zvláště řeky a jejich prameny. Sem nosili lidé své oběti a dary, které dodnes na podobných místech nacházíme. Takovým proslulým posvátným „vodním“ okrskem byl pramen Seiny, která měla i svou vlastní bohyni Sequanu.

Evropa byla ve starověku doslova pokryta lesy, proto se právě ony staly pro Kelty přírodními chrámy, kam se rádi uchylovali ke svým rituálům, a to zvláště do lesů dubových. Hory pro ně zase zosobňovaly místa, která jsou blízko bohům, a proto na jejich vrcholech často budovali svatyně.

Mnoho toho nevíme o tom, jaké si Keltové stavěli umělé chrámy. Víme, že v severní a střední Evropě, kde byl dostatek dřeva, to byly stavby dřevěné, na jihu Francie pak svatyně kamenné. Vnitřky těchto chrámů byly kruhové a obklopené sloupy nebo ochozem, aby mohla dokola obcházet procesí. Určitě byly i zdobeny, například válečnými trofejemi. Tak se do jednoho galského chrámu dostal i bojový meč Gaia Julia Caesara, o nějž přišel v některé z četných bitev, které mezi s sebou Římané a Galové často sváděli. Když pak získalo římské vojsko meč zpět, chtěli ho vojáci vrátit svému milovanému veliteli. Ten jej ale s díky odmítl, protože už patřil bohům, třebaže jiným než těm římským.

 • mat

  kelti pocházeli z čech ? :D za dob keltů žádné čechy nebyli. Keltové tu byli před slovany, a podobnost s Thorem ? Kelti měli ke germánům velice blízko.

 • ludek

  ano myslenka dobra,obsah clanku zde na strankach sporny z mozneho podsouvani myslenky,ze slovane byly ti co se ucily od ostatnich ale opak byl pravdou!
  chtelo by to lepe vnimat jak se meni nazor na nasi minulost ve svetle novych ci odtajnenych souvislosti,nalezu a ne stale tu psat co se ucilo ve skole.
  studovat a studovat a ne jen slepe opakovat „stare“ pravdy podsouvane ve skole
  jen podmet k zamysleni!!!
  a prestante tu vychvalovat germany!!!

 • Moc děkujeme za podporu!

 • Tuplák

  Moc se mi líbí vaše články …..jen tak dál :)