Mohla být ruská „opičí žena“ Zana poddruhem současného člověka?

10
3683

Vědci se už dlouhou dobu pokoušejí objasnit původ „opičí ženy“ Zany, která žila v 19. století na Kavkaze. Britský genetik Bryan Sykes nyní vyslovil názor, že mohla být i poddruhem současného člověka. Dotyčnou objevili lovci v roce 1850 v Očamčyrské oblasti v Abcházii. Žila ve volné přírodě, chodila nahá a tělo měla pokryté rezavou srstí. Tehdy se předpokládalo se, že šlo o křížence člověka s nějakým vyšším primátem.

Moderní věda zvažovala jiné hypotézy. Mohla to být i nešťastnice, která byla kvůli svému neobvyklému zdravotnímu postižení vystavována krutému týrání, nebo uprchlá africká otrokyně. Podle odvážnějších názorů mohla mít i neandrtálské geny. Objevily se také teorie o „sněžné ženě“. Zana totiž podle očitých svědků měřila téměř dva metry a byla velmi svalnatá.

Bývalý profesor z katedry lidské genetiky na Oxfordské univerzitě Bryan Sykes loni analyzoval DNA Zaniných potomků a zjistil v ní západoafrické geny. Ty se ale překvapivě neshodovaly s žádnou známou africkou skupinou. Vyslovil proto názor, že Zanini předkové žili na Kavkaze mnoho generací poté, co více než před 100 tisíci lety opustili Afriku.  Podle něj mohlo jít buď o neandrtálce, nebo o nějaký poddruh Homo erectus. Genetický vzorek byl odebrán ze slin Zaniných žijících potomků a z dochovaného zubu jejího zesnulého syna Chvita.

Po zveřejnění této hypotézy v britském tisku se na Sykesovu hlavu snesla bouře kritiky. Jeho závěry byly zpochybněny a označeny za nekompetentní a rasistické. „Copak Afričan znamená synonymum pro pračlověka?“ ptali se Sykesovi pobouření kolegové.

Lovci Zanu drželi několik let v zajetí v kleci a nakonec ji prodali místnímu šlechtici, na jehož panství žila až do své smrti. Během té doby se ji snažili „zkrotit“ a nutili ji do vztahů s muži. Porodila několik dětí, z nichž čtyři přežily, a vypadaly jako současní lidé. Bez problémů splynuly s většinovou společností a založily vlastní rodiny. Jejich potomci žijí dodnes v horské vesnici Tchina.

Zana se nikdy nenaučila mluvit a odmítala se oblékat. Naučila se ale vykonávat těžké práce a pracovala na poli. Byla také velmi rychlá, dokonce prý uměla předběhnout i koně. Zemřela v roce 1890, přičemž její exotický genetický původ zůstává stále záhadou. Místo jejího posledního odpočinku totiž není známo.

 • FFS

  Nemohla. DNA jejích potomků byla přezkoumána a nebylo nalezeno nic, co by nasvědčovalo tomu, že by měla neandertálský kořeny.

 • Tomas Vybíral

  Měli ji nechat na svobodě a dát jí pokoj. Pokud porodila nekolik dětí, musela mít mnohem blíže k člověku než k opici.

 • Nobody

  Mě by jen zajímalo,když dokážeme naklonovat ovci,kam se poděli ty lidská naklonovaná embria?A že je to proti všemu,s těma pokusy na lidech?Ale kdeže,např.pro testování léčiv,se vybírají,popř. v rámci konkurzu se přijímají lidé,na kterých je toto léčivo či lék testován.Žádní králíci,morčata,myši atd.,ale lide :)

  • 3Bird

   Myslíš, že se někde v podzemním ústavu o toto nepokoušejí? Na milion procent. Třeba to jde. Třeba i něco víc. Co my víme. Ta ovce ovšem zemřela, ale dnes je jiná doba. Ani bych se nedivil (jak tak znám člověka) kdyby to dopadlo jako byznys ve filmu Ostrov. Lidé jsou šílení.

 • OKO

  „Během té doby se ji snažili „zkrotit“ a nutili ji do vztahů s muži. “
  Tak tomu nevěřím. Spíš museli nějak hodně tvrdě nutit ty ehm „muže“ :-)

 • Anchkaachbachat69

  „Copak Afričan znamená synonymum pro pračlověka?“ ptali se Sykesovi pobouření kolegové…..ne neznamená ale znamená nejspíš pro otroka ..že britové?
  Historie je toho důkazem a nejen historie ale i současnost….máte máslo na hlavě.

  • Administrator

   co to zvanis, nedavno si mala rasisticke komentare na inom webe, vadi Ti cernoch, vadi Ti american a teraz tu peces nieco o masle na hlave. Hlavne sa nepustaj do politiky, ked nechces zvyraznit este viac svoju „nadpriemernu“ inteligenciu. Ty uz nevies, co so sebou. Xenofobna rasistka tu pise nieco, co uz davno nema vyznam. Sa chod pozriet do Britanie, jak ich maju za otrokov a nie nakukat z vesnickeho pelechu cez PP a google. Stale sa viac a viac vyfarbujes, co si zac. A prestan tu vyrvavat a hulakat, jak doma.

  • FFS

   Afričan znamená synonymum pro poloprimitivní zdegenerovanou zbytečnou vopici, která se snaží vecpat do Evropy.
   Mimochodem… tahle svoloč chtěla svobodný státy. Podívej, co se tam stalo po odchodu kolonistů stalo a jak to tam vypadá, kteří tam tu civilizovanost drželi. Historie je leda důkazem toho, co je tenhle poddruh člověka s cca o 20% nižšim IQ zač.

   • Kouba

    S tím nesouhlasím a už vůbec nevím kde berete informace,že to je poddruh člověka s o 20% nižším IQ.
    Nedává to žádný smysl.

    Nikdo by nechtěl být otrokem spoutaný v řetězech.Černoch ne,ale běloch bohužel začal páchat masovou genocidu.

    • FFS

     Stwčí se podívat do z. Evropy… dává to smysl až moc. Bohužel si nevzpomenu na jméno profesora, jež zkoumal debilitu negrů na úrovni DNA… kupodivu byl umlčen.