Kdy víc zmokneme? Když běžíme, nebo když jdeme pomalu?

11
2247

Poměrně kuriózním výzkumem se zabýval profesor Franco Bocci z univerzity v italské Brescii. Zajímalo ho, kdy při lijáku zmokneme méně – zda za běhu, nebo naopak za pomalé chůze. Odpověď paradoxně není tak jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo. Jestliže běžíme, rychleji se dostaneme na suché místo, takže v dešti strávíme méně času. Jenže: čím vyšší rychlost vyvineme, tím intenzivněji se musíme kapkami prodírat, takže jich na nás dopadne víc. Kde tedy hledat „zlatou střední cestu“?

„Důležitá je vaše výška a šířka, rychlost a směr větru a úhel, pod kterým padají kapky i jejich velikost,“ tvrdí Bocci. Nakolik promokneme, závisí podle předchozích výzkumů především na směru větru. Podle profesora Bocciho je ve hře i další faktor – ve většině případů zmokneme méně, pokud v dešti rychle běžíme. Ale platí to pouze pro hubené lidi.

Zdroj: kp.ru

 • Mavni

  Tohle neni vůbec jednoduché určit. Nejvíce ze všeho se nesmí opomínat to, že je víc druhů děštů (vzpoměntě si třeba na Gumpa) a to podle mě ovlivňuje způsob zmoknutí. Když chytnete mega lijak z přívalovýho děště, nemusíte snažit ani utíkat páč zmoknete během 10 sekund. Když prší šikmo, tak se zřejmě vyplatí jít ve směru deště a možná se i přihrbit (budete mit suchy břicho). Když se déšt bude prudce odrážet od země, tak dlouhánům zmoknout lejtka. Je toho víc zkuste se nad tim zamyslet. Při standartnim dešti bych počkal, neboť přejde během pár minut. Když mrholí vetšinou to mží celej den, ale chodit se v tom dá a nakrátkou vzdálenost téměř nezmoknete. A v případě kdy vidětě táhnout mraky a stěnu z děstě můžete rychle utíkat nebo ujet na kole a nezmokente vůbec (ale je to rychlost, spíš vás to dožene.

 • Tom

  tak ja to rozlousknu ne ? :-DDD at je zase sranda…..

  • bob

   povidej:-DD

   • Tom

    asi by se měl zavést termín „standardní déšť“, o co by vlastně šlo?
    Měl by být definovaný velikostí kapky – objemem, rychlostí jakou padá, intervalem mezi jednotlivými kapkami a plochou na kterou dopadnou za jednotku času.
    Odchylky od tohoto „standardního deště“ asi nebudou lineární na žádnou stranu, ale nebude zas takový problém to do aplikovat na kohokoliv i jeho rychlost pohybu a z toho vypočítat kolik vody vlastně na sebe „nasaje“ :-))) ja chcu být taky vědec :-)))

 • Danny

  To nic lepšího na práci nemají? :D

 • JohnyTheGod

  Tenhle pokus jsem viděl v bořičích mítů tři roky zpátky a bylo to přesně naopak běžící člověk nachytal víc vody než člověk co šel pomalu takže ne kazane nemáš pravdu…

 • Muerte

  Toto už kdosi zkoušel před lety. Jeden člověk šel druhý klusal a třetí běžel a logicky to dopadlo tak jak asi každý předpokládal, že ten co běžel nebyl skoro vůbec mokry při klusu už to bylo horší no a ten co šel se už nemusel sprchovat :-D

 • kazan

  Samozřejmne že zmokneme víc když jdem pomalu:))Jak o tom vubec může nekdo spekulovat?Zkuste bežet v desti urcitou vzdalenost a pak tu samou zkuste jít šnečím tempem…

  • To samozřejmě souhlas. Ale každopádně když je prudký boční vítr, nepomůže nám ani sprint, ani deštník :)

   • bob

    jak bx rekl Tom, jsi clovek neznalx fxzikx.. zjednodusene receno jak muze zmoknout clovek vic kdxz jde a pada na nej min kapek, nez-li kdxz bezi a (tzv.) chxtne jich vic:-)