Člověk pochází ze… žraloka

31
991

Našimi předchůdci nebyli primáti, ale žraloci druhu Acanthodes bronni. Prehistorická paryba je totiž „pramáti“ všech obratlovců na naší planetě. Odborníci z University of Chicago analyzovali fosilie těchto primitivních živočichů, kteří žili na území Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Z jejich lebek zjistili, že šlo o první představitele živočišné říše se stejnou stavbou čelisti, která je společná všem moderním obratlovcům – rybám, ptákům, plazům i savcům.

Acandhotes bronni – žralok ostnatý – existoval do doby, kdy se jedna z genetických linií změnila evolučně v poddruh, z nějž se později vyvinul člověk. O vzhledu prehistorických prapředků víme jen to, že ve srovnání s dalšími žraloky byli větší, namísto zubů měli žábry a živili se planktonem. Definitivně vymřeli téměř před 250 milióny let.

Zdroj: kp.ru

 • everything is possible

  Evoluce? hehe taky pěkná kravina. Když se zamyslíte nepřijde vám že všechno do sebe až moc nápadně, ale přitom dokonale zapadá ?

 • Galaxie Beta

  Nevim no. Jednou jsme z opic jednou z tohohle a z támletoho tědka zase z ryb a za rok si zas budou myslet že jsme co já vim třeba z ptáků….( tím nemyslim kokoty,.. no ikdyž)

 • gazz

  jako vubec nechapu komentare lidi, kteri neveri ze je mozne aby jsme byli z ryby, ale ze hned jsme z opic… preberte si to jak chcete, ale zezacatku na nasi planete byla jen voda, tudiz zil jen jednobunecny zivot v oceanu… ten zivot se zdokonaloval do ryb a tak dale.. proste do zivocichu, kteri by mohli ve vode prezit a pohybovat se v ni… pak se zeme zacala oteplovat a vysusovat, a ty „ryby“ se premystily na sousi.. narostly jim (kdyz to tak reknu) ruce a nohy aby se mohly pohybovat a prezit na sousi… a pak se vse utvarelo dal a dal… lidsky zivot je tudiz ani ne z opic a anine z ryb, ale z jednobunecneho organismu, ktery plaval kdesi v oceanu;-)

  • gazz

   podivejte se na lidsky plod.. jeslti vam zezacatku nepripomina rybu, ale opici napiste a bezte se lecit;-)

 • Ondřej

  Jak čtu ty Vaše komentáře tak asi nikdo neví co je to evoluce. A nikdy se nedovíme od koho to začalo. Stačí se podívat na scénku z jednoho seriálu. Ty nevěříš v boha ?- Ne – Tak mi řekni odkud si. Sem z píči mojí matky a ta z píči svojí matky a ta ze její matky. A dál. Z píči nějaký ryby atd. Tak se ho zeptá a kde se vzala píča tý ryby?

  • wayfarer

   :DD vy to máte také krásne..že: píčo..:DD Je to také spevavejšie, ako je to u nás…:D

  • 123654

   Tady někdo moc kouká na Lucky Louie :)

 • Tom

  protože v moři žije nyní také spousty živočichů , včetně prastarých žraloků. A má někdo žraločí zuby? Nemá!!! Evoluce byla také trochu jinak než se píše a historie země je úplně jiná než se dnes učíme. Akorát lidi se nemění. Jaká byla církve kdysi, tak se chovají dnešní vědci. Popřou nos mezi očima a chytají se tý svý pomyslný vědecký šnůry.

  • Tom

   Tome a jaká je hystorie Země? Pouč mě.

   • tom

    Historie samozřejmě.

 • Jája

  Mě se zrovna tato varianta nezamlouvá, ale pokdu donutí lidi jen na minutu zvážit variantu, že nejsme z opice a donutí je přemýšlet o tom, pak je to informace užitečná (byť s ní nesouhlasím)…

  • Tom

   a z čeho je opice? z rajčat. :-))) Evoluci máme na talíři každý rok. Viry, bakterie, myši. díky Evoluci se stávají rezidentními vůči lékům. Evoluce je to co máme v genech ve výbavě…. Na naší planetě je několik základních druhů života. Rosliny, živočichové, Viry a houby. Evoluce ridi kdy kde a kdo bude šéf, teď vyhrávají Viry.

   • Venca

    A co to je ta evoluce, že něco dokáže řídit? Podle mě, když by to tak bylo, jak nám tvrdí, tak přece neničíme planetu, ze které všichni pocházíme. Přece by evoluce po takové dlouhé době nezačala sama sebe ničit. Podlě mě je jasný, že máme něco příbuzné s většinou zvířat. Všichni máme společný základ, jak zvířata, rostliny, tak my a to DNA. Všichni jsme celkově propojeni, celá příroda. Jsme spojeni s celým vesmírem, který se neustále vyvíjí a my samozřejmě s ním. Tak to aspoň chápu já.

    • Tom

     Napíšu to asi takhle…..JSME součástí přírody, JSME součástí vývoje. Se vším dobrým i zlým. Vytváříme prostředí i prostředí níčíme.
     Nejhorší je, že jsme se jako druh přenožili. Nemáme proti sobě predátory, krom sebe sama a Viry. Evoluce určí kdo přežije. Nebude to ten kdo je chytřejší nebo kdo je silnější. Bude to ten kdo bude mít Evoluční kliku. Bude to ten kdo nebude tam kde by ho ostatní očekávali. Bude to ten co určité věci udělá jinak než ostatní bude to ten kdo započne novou evoluci….

     To co dělají lidé s planetou by zřejmě udělal jaký koliv druh na této planetě, ať se jedná o „plevel“, který zabije ostatní rostliny, aby mohl sám žít dokud nevyčárpá živiny z půdy. nebo jaký koliv jiný živočišný druh, který se přemnoží na úkor ostatních, a po tom co ostatní druhy pohltí, vyhubí začne pojídat sám sebe.

     • Venca

      S tím nemůžu souhlasit. To by přece znamenalo, že je všechno jen náhoda:-). Nějaká evoluční klika?? To přece postrádá veškerou inteligenci nebo smysl. Přece všechny druhy jsou závislé jeden na druhém. Žádný se nesnaží o to, aby dominoval všem ostatním. Bez ostatních by přece nebyl on sám. Bylo by to v nerovnováze a on by si tak pod sebou řezal větev. Jedině lidé se tak chovají, protože si myslí, že jsou nejchytřejší tvor v celým vesmíru. Může za to „moderní věda“ a celý ten dnešní obludný systém, kterým vládne pár bláznů, co chcou vše pro sebe… Lidí je dnes opravdu hodně, ale jídla a prostoru je taky hodně. Špatné je jen přerozdělení. Jsou lidi, kteří mají materiální zajištění pro další tisíce životů a nechají si to jen pro sebe…

     • Tom

      Jsi asi nikdy neviděl kobylky v africe, housenky na stromě, mravence v lese, plíseň, kormorány na řece, každý skutečně každý druh má tendenci být dominatní. prevalcovat nekoho jineho neboho aspon zotročit ke svému blahobytu. viz mravenci mšice.

      Definice života zní asi takto:
      Za stejného tlaku, teploty, vhlkosti vzduchu obsahu kysliku v něm a živin, se živý organismus chová jak chce.

      Ano evolučni klika je previt, který má podporu v zákonu chaosu.

      Už jsi vymazal email onehda jsi chtel abych ti něco posla,l ale měl jsi plnou schránku.

     • Venca

      :-) to je tvůj pohled. Já myslím, že každý druh v přírodě se snaží využít všech schopností které má, aby se dál rozmnožoval. Předal další generaci zkušenosti, které jsou k tomu důležité, aby se zase on mohl dále rozvíjet a tak se to posouvá stále dál. Žádné zvíře se nesnaží zničit ostatní druhy. To by ta příroda přece vypadala úplně jinak, než vypadá! Nemohlo by vedle sebe žít takové množství různých druhů….. Z toho co píšeš mi vychází, že my, jako vrchol evoluce, musíme zotročit nebo zničit všechny ostatní. Jednoduše proto, že na to máme. To bych musel být kus nějaký neživý hmoty. To má být nějaká evoluce??

     • Venca

      jinak email by měl fungovat. Mám tam volný tak 2 MB:-)

     • Tom

      Venco, mi nejsme vrchol evoluce jsme její součástí ….a právě fungování přírody je kouzelný v nastavování rovnováhy. znova píšu, že ten kdo vyhraje nebude největší nejchytřejší nejsilnější…
      Každé zvíře se snaží zničit-využít ostatní druhy, ve svůj prospěch, pokud k tomu bude mít podmínky. nebude to dělat třeba vědomě ale bude tak činit. A je jedno jestli to je kytka nebo vir nebo zvíře.

     • Venca

      To už zní trošku líp, než si psal předtím, ale pořád tam máš ten destruktivní prvek. Ten má v hlavě jen naše civilizace, která se snaží všechno dobývat a né objevovat. Proto to taky tak vypadá. Přece principem života musí být tvořit a né ničit. Druhy v přírodě jsou závislé jeden na druhém, ale né v tom smyslu, že by se snažili jeden druhý zničit. To jde přece proti myšlence veškeré evoluce.

     • tom

      Destruktivni prvek tam je a zustane. Vychazim z predpokladu ze zivot neni zadarmo, ze o zivot se v prirode bojuje a kdyz se bojuje tak se nici, dochazi k destrukci. Jen lide si mysli ze maji na neco narok, ze maji mit neco zdarma. Paradoxne pri prosazovani sveho naroku na zivot zdarma nici jeste vic. Niceni sveta vymirani druhu, to vse uz tu bylo. Evoluce je prizpusobeni novym podminkam, kdo to neprijme neprezije. Lide se odmitaji prizpusobit odmitaji jit cestouu evoluce a dokonce vyvoj popiraji. Ty ale nevypadas na člověka, ktery by veril ze svet vznikl minulou stredu, nevypadas na cloveka co by veril ze trilobiti jsou scifi. Nerikam ze muj nazor je jedinej zpravnej. Je to jen moje logicka uvaha na dane tema.

     • Venca

      Máš pravdu, že se v přírodě o život bojuje, ale né aby se ničil, ale aby se mohl dál rozvíjel. Aby mohlo vzniknout něco nového a lepšího. Samozřejmě smrt je součástí života. Něco musí skončit, aby mohlo něco nového vzniknout. Myslím, že dostatečně jsem vyjádřil můj názor v prvním a druhém komentáři. Dnes je problém, že lidé zapomněli, že jsou součástí něčeho většího. Snaží se přivlastnit si vše, co vidí a podepsat se na to, že to objevili. Indiáni po celém světě si tohoto propojení se vším jsou vědomi. Proto dokázali žít a rozvíjet se po tisíce let s přírodou v rovnováze a neničit ji. Naše civilizace je tu proti nim jen zlomek času a chová se, jako by jí život patřil. Rozvracíme celý ekosystém a s takovým přístupem jen ničíme vše, co se tu po celou dobu rozvíjelo společně s námi. Je jen na nás, jak to zajde daleko.

     • Tom

      Všiml sis jak jsi použil slovo rozvíjet? vyvinout? to je evoluce. Díky vymírání druhů v prvohorách při přechodu do druhohor se hodně změnilo, vyvinuli se druhy nové odolnější přispůsobyvější a pak zase vymřeli při přechodu do třetihor a zase to smé při přechodu do čtvrtohor. Jsou tu však některé druhy co odolali všemu a dál se nevyvijeli. Je jedno co vymírání způsobuje. Jestli sopečná činnost, asteroid, doba ledová nebo člověk. VŠE je součástí systému. Asteroid to zařídil v řádech dnů lidem to už trvá řekněme 70 000 let.

    • wayfarer

     Naprostý súhlas!

 • Tom

  To jsou opravdu nehorázný keci. Nemají se čeho chytnout, tak z jednoho živočicha udělají Evu pro všechny. Totální nesmysl!!!!!

  • tom

   Mne to prijde logicke, proc nesmysl.

 • Toman

  Není nic špatného na informování veřejnosti o nových spekulacích na poli prehistorie… třeba práve čtu knihu Hledání nadrpřirozena kde se velice podrobně píše o tom, že evoluci v lidském mozku a přechod po 200 000 letech k prvním známkám umění, náboženství a šamanismu před téměř 40 000 lety způsobily halucinogeny.. konkrétně houby v Evropě, 24 hodinový tanec v Africe a Ayahuasca v Jižní Americe … a podobné články zde dostáváme takže já chválím :)

  • Venca

   Zajímavé. Pokud můžu, rád bych doporučil knihu Kosmický had od Jeremy Narbyho. Třeba se bude líbit

 • tom

  Proc?

 • Pooolismus

  nejsou takové články uplně zbytečné??

  • Deidar1

   Pooolismus a nikdy si sa nezamyslel nad tým,že prečo skoro všetky živočíchy na planéte majú rovnako u spôsobené čeluste, poprípade aj iné vnútornosti.