Kde hledat vodu pro Afriku?

3
1541

Podle nedávného výzkumu britských vědců se pod Afrikou nachází obrovský rezervoár podzemní vody. Největší zásoby jsou ukryté v severní části kontinentu, který trpí chronickým nedostatkem vodních zdrojů.

Experti z British Geological Survey a University College London před časem provedli první celoafrickou analýzu podzemních vodu propouštějících hornin. Zjistili, že se pod třetím největším kontinentem nacházejí rozsáhlé zásoby podzemní vody. Největší byly objeveny zejména pod severní pouštní částí kontinentu, především v oblasti Libye, Alžírska a Čadu.

Její množství je podle prvních analýz až 30násobně vyšší, než je průměrný roční úhrn srážek v celé Africe. Voda je ukrytá v podzemních sedimentačních pánvích, kam se dostala zhruba před 5 tisíci lety, kdy bylo v této oblasti vlhčí podnebí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) před časem informovala o tom, že v současnosti nemá přístup k pitné vodě asi 300 miliónů Afričanů. To by se však již podle vědců mohlo brzy změnit. „Pokud by získali přístup k vrtu s ruční pumpou, nově objevené zásoby by se daly dlouhodobě využívat jako pitná voda,“ uvedl pro server Daily Telegraph jeden ze členů výzkumného týmu hydrolog Alan MacDonald. Závěrem pak varoval před velkými vrty za účelem získání vody na zemědělské účely. „Tímto způsobem by se odčerpalo 100krát víc vody než ručními pumpami, což by mohlo způsobit zeslábnutí zdroje,“ dodal MacDonald.

Zdroj: tvnoviny.sk

 • Kyselina Zasadita

  Britští vědci objevili Ameriku a Jakub Kuneš s nimi…
  Pane Kuneši, říká Vám něco Núbijská pískovcová zvodeň a projekt Velké umělé řeky z roku 1983? http://www.vlastnihlavou.cz/velka-umela-reka/

 • Mat

  Ruční pumpa ??? Uvědomujou si jak je ta voda hluboko ? :D

 • ZT

  Ved to je pravdepodobne jeden z dovodov, preco musel Kaddafi vypustit dusu v mene demokracie. Druhym je urcite ropa. Predpokladam, ze jeho projekt rieky uprostred Sahary uz zapadol prachom. Skor pieskom