Konec světa letos nenastane, nově nalezený kalendář s ním nepočítá

8
2229

Nastane v prosinci letošního roku konec světa? Pravděpodobně nikoliv. Archeologové totiž objevili v Guatemale nejstarší známé mayské kalendáře, které pocházejí ze začátku 9. století. Podle vědců v nich není žádná zmínka o konci světa v prosinci letošního roku.

Kalendáře byly objeveny v ruinách rozsáhlého a málo prozkoumaného mayského města Xultún, jež se nachází v pralesu na severu Guatemaly.

Jedna z vykopávek je pokryta rytinami, které tvoří čísla představující výpočty spojené s různými kalendářními cykly Mayů. Tyto kalendáře jsou součástí nástěnné malby zobrazující místního krále a jeho tajemné společníky.

„Konkrétně se jedná o obřadní kalendář o 260 dnech, dále sluneční o 365 dnech, roční cyklus planety Venuše, který má 584 dnů, roční cyklus Marsu o 780 dnech a ještě další kalendáře lunární,“ uvedl vedoucí vykopávek William Saturno z Bostonské univerzity. Dále pak také dementoval množící se konspirační teorie ohledně konce světa v prosinci letošního roku. „Staří Mayové předpovídali, že svět bude pokračovat. I za 7000 let bude stejný jako dnes.“

Mayové se podle Saturna vůbec nezajímali o předpovědi konce světa jako dnešní lidé. Naopak se prý potřebovali utvrdit v domněnce, že svět bude pokračovat v nezměněné podobě.

Podle archeologů by se ve městě Xultún mohlo nacházet daleko více cenností. Bohužel, rychlost výzkumu komplikuje špatná dostupnost a velké množství vegetace.

Zdroj: tvnoviny.sk

 • aubi1974

  Podle nejstarších Mayských kalendařů? Není lepší verit těm novějším?… To je jako věřit starším výkladum o tvaru naší planety,že je placatá :-D

 • mykanec

  Tak to je zklamání.
  A já už propil barák a zabil starou a děcka aby se netrápili. :-)
  Třeba to vyjde příště – naděje umírá poslední.

 • shabajda

  V zadnych textech Mayu se nepise o konci sveta! Pouze o konci jednoho velkeho cyklu..

 • I kruhy v obilí naznačují, že by mělo dojít k transformaci což lze brát spíše jako nový začátek než konec, možná jen konec toho co jsme znali doteď.

  • Tom

   Otazkou je, zda ten konec a nový začátek bude jaksi ZDARMA….. anebo to bude něco stát…..:-))

 • wayfarer

  Zrazu sa našiel nový kalendár…a je ,,úplne náhodné,, že je to práve v tomto roku..:)) Zdá sa mi to taká náplasť na oko..:/ Žeby sa niekto pokúšal vyhnúť možnej panike?? Ťažko povedať…Hoci starí Mayovia majú príslovie, ,,Čomu húsenica vraví koniec, Pán nazýva motýľom…,, Ja osobne som veľmi zvedavý, či to bude nový začiatok..a či to bude hlavne DOBRÝ začiatok..

  • Vick

   O tom, že Mayovia nepredpovedali koniec sveta sa vie už dlhšie aj bez toho kalendára.

   • Berry

    pravda, a teď z toho začnou dělat vědu, že opravdu nejde o konec světa jako záník civilizace, ale o konec světa takový, jaký ho doposud známe