Ve Florencii našli ostatky Mony Lisy

10
620

Italští archeologové jsou přesvědčeni, že konečně našli ostatky Mony Lisy, která je tváří nejslavnějšího portrétu všech dob. Ačkoli záznamy uvádějí, že Lisa Gherardini, druhá žena bohatého florentského obchodníka s hedvábím, byla pohřbena v klášteře sv. Voršily, veškeré dosavadní snahy o nalezení jejích ostatků byly neúspěšné. Vědci chtějí provést genetické vyšetření kostí a výsledky pak porovnají s DNA dvou potvrzených příbuzných Mony Lisy. Pokud se potvrdí, že jde skutečně o danou dámu, bude zhotoven její počítačový portrét s 92 až 98% přesností. Svět tak konečně pozná pravou tvář ženy, o které se už po staletí vedou dlouhé debaty.

Není totiž stále jasné, kdo stál Leonardovi pro tento obraz modelem. Tradičně se uvádí právě Lisa Gherardini (též Lisa del  Giocondo). Žena na obraze sleduje diváka tajuplným úsměvem, který se stal předmětem mnoha spekulací. Podle některých hypotéz se na obraze původně mračila a úsměv jí byl domalován později, dost možná, že ani ne Leonardem, ale některým z jeho žáků. Naproti tomu kanadští vědci došli v roce 2006 k závěru, že úsměv patří ženě po porodu. Důvodem bylo nalezení stopy původní malby na obraze, kde má Mona Lisa přes tvář tenký šátek, který nosívaly florentské ženy před a krátce po porodu. Jiné teorie uvádějí, že ve skutečnosti jde o autoportrét samotného Leonarda. Za pár měsíců budeme mít tedy jasno, o koho vlastně jde.

Pokud se potvrdí, že jde skutečně o danou dámu, bude zhotoven její počítačový portrét s 92 až 98% přesností.

O Leonardově zvláštním vztahu k tomuto portrétu svědčí i fakt, že si ho přibalil k zavazadlům, když v roce 1516 nuceně opouštěl Řím. Obraz namaloval v letech 1503 až 1506 a dnes visí v pařížském Louvru. Jde o olejomalbu na topolovém dřevě.

Zdroj: segodnya.ua

 • Flake

  Ivo, nechcete přejmenovat článek z „Ve Florencii našli ostatky Mony Lisy“ na „Ve Florencii možná našli ostatky Mony Lisy“

  Nechci být nijak zlý, ale vaše články většinou mluví o voze a obsah je většinou o koze.

 • kazan

  celkem nuda

  • Tom

   Kazan teď jsi mně urazil :-))))Jááák nuda? se přidej a pomoz nám rozvést tu konspirační teorii, a říkám ti, že za měsíc o tom budou psát v blesku jako o hotový věci. :-)

 • lucius

  trošku ojazdená správička, nie? cca 1,5 roka :) Mimochodom, v ešte staršom článku je spomínané, že kosti skončili na skládke http://tvnoviny.sk/spravy/zaujimavosti/vieme-kde-skoncili-pozostatky-mony-lisy.html o necelý rok neskôr sa odrazu pozostatky objavili,http://magazin.atlas.sk/spektrum/nasli-hrob-mony-lisy-je-toto-jej-lebka/747741.html , takže ako to vlastne je? Podľa článku z roku 2010 boli kosti vyvezené po zrušení kláštora a dnes je tam zatrávnený kopec. V roku 2011 bol odrazu jej hrob objavený v kláštore. Komu sa dá vlastne veriť? Kláštor sv. Uršuly zrušili v roku 1810, info z roku 2010. Info z roku 2011: vykopávky prebiehajú v kláštore sv. Uršuly:)))) Som z toho jeleň

  • Tom

   Zdravím Tě Lucius. Nebuď jeleň. Zavedem konspirační teorii zhruba tím to směrem. :-)))

   Za vše může Vatikán, který záměrně mlží a tají, které kosti byli vyveženy a kdy a na kterou skládku. Zejména Vatikán zatajil podstatnou věc, že těsně před zrušením Kláštera byli ostatky Moniky převezeny v naprostém utajení do Vatikánu, kde již expertize podrobeny byli a to několikrát. A podle šuškandy kterou roznáší kostelník Sv. Petra je to……no a tady ta zpráva končí, nevíte někdo proč :-)))

   • lucius

    Ahoj Tome. Ja to viem, ten kostolník tvrdí, že tá Monika nebola Monika, ani Liza ale Lucka, čo rada cucká, preto aj ten lišiacky úsmev, žmurknutie ľavým očkom Leo nevedel namaľovať a preto bude táto story navždy tajomstvom

    • Tom

     Jenže to levé očko neni levé, ale pravé právě pro tento obraz byla použita specialní technika kde se převracel několikrát obraz pomocí zrcátek. Dělalo se to tak že se několika stovkami svíček nasvítil model,který se maloval a jeho obraz se přenesl na tu topolovou fošnu a pak se to jen obkreslilo jako přes šmírák. Leo byl hlavička. :-)

 • Tom

  No vida, já bych zrovinka do této záhady nešťoural. Cítím, že Mona Lisa by měla
  zůstat záhadou na věky. :-)) jistě by jí to slušelo každým rokem víc :-)

  • lucius

   to je pravda, ostalo by viac zábavy konšpirátorom:)) Ale zasa, vytiahnuť slušný grant na výskum ničoho, to sa oplatí. O 10 rokov budú zisťovať, kde je pochovaný Fantozzi a či naozaj mohol vyzerať ako P. Vilaggio