Vědci dokázali existenci paralelních světů

72
19734

Matematický objev, který udělala skupina vědců z Oxfordské univerzity, dokazuje, že paralelní světy skutečně existují. Samotná teorie těchto světů se objevila už v roce 1950 v USA. Její autor Hugh Everett se jejím prostřednictvím pokoušel objasnit záhady kvantové mechaniky.

V Everettově „mnohočetném“ vesmíru může vést každá nová událost k jinému výsledku. Počet možných alternativních výsledků se rovná počtu světů. Například řidič auta vidí chodce, jak mu vběhne do cesty. V první realitě se mu snaží vyhnout a sám se zabije. Ve druhé se dostane do nemocnice a přežije, ve třetí realitě zahyne chodec. Počet alternativních scénářů je nekonečný. Everettovu teorii ale vědecký svět považoval za fantastickou a nakonec upadla v zapomnění.

V Oxfordu ale nyní zjistili, že Everett se vydal správným směrem. Experimentálně prokázali, že atomové částice zaujímají nejasnou „superpozici“, ve které mohou současně rotovat různými směry, nebo se objeví ve stejnou dobu na různých místech.  Hlavním závěrem jejich objevu je, že keříčkovité struktury, které vznikají při štěpení vesmíru na paralelní verze sebe samého, objasňují pravděpodobnostní charakter v kvantové mechanice. To podle oxfordských vědců dokazuje, že žijeme v jednom z mnoha paralelních světů, a nikoli v jedinečném.

Zdroj: vz.ru

 • Karel1515
 • Štěpán Lípa
 • zdeněk

  ahoj a co když my samy jsme jen počitačová simulace?Jsme Matrix??

 • MP

  Zajímave počtení. Nicméně dle mého názoru je právě čas v aplikaci na prostor tím faktorem, který nám rozděluje prostor dělí na téměř nekonečný počet souběžných světů. Základní otázkou, kterou je třeba zodpovědět je, zda je čas kontinuálni či zda je rozdělen na jisté časové kvanta, nazveme je chronony. To nám vysvětlí vůbec podstatu existence. Zamysleme se nad tím, jak zda lze existovat bez přítomnosti. Zcela jistě ne. Čas máme minulý to co již proběhlo, budoucí to co očekáváme a přítomný. To je co se právě děje. A teď základní otázka. Jak dlouho trvá přítomnost? Zdánlivě nelogická otázka. Nicméně základní. Bez přítomnosti bychom neexistovali. Je tedy třeba rozkvantovat čas. V každém časovém okamžiku zůstáváme a to je pravá přítomnost. Základem je to, že v tomto se vše dělí, jak prostor tak čas. Zde dochází ke vzniku nové reality. Tato se nepatrně liší od té původní a to na základě již známých principů neurčitosti atd. Kolik chrononů je např v jedné sekundě dnes nevíme. Ale součinem elementů prostoru a počtem chrononů v jedné sekundě můžeme určit počet realit vzniklých za jednu sekundu. Je tedy zřejmé, že za dobu existence vesmír, tedy pouze toho který známe, vzniklo tolik realit, že je to pro nás téměř nekonečné. Otázkou je, zda jsme schopni překročit bariery, které tyto reality oddělují. Jedinou cestou je cesta v čase zpět. Snad bycho mohli detekovat někdy hypotetické tachyony, ktré v nám mohly podat svědectví formou informace o jiných realitách. Ale to je již jen teorie hodně mlhavá.

 • einstein

  Ja vam to vysvetlim zijeme ve vesmiru kde neexistuji hranice zalezi na tom cemu verite nic neni dano…vse tvori nase myslenka pokud chcete verit ze existuje treba milion vesmiru a budete tomu bezvyhradne verit tak ano bude existovat milion vesmiru v bibli se pise nic neni nemozne tomu kdo veri!

 • david

  No mozna to tak je mozna ne, ale proc by mel vznik paralelnich vesmiru byt zavisly jen na rozhodnuti, okolnosti cloveka ci domacich mazlicku. Kdyz to vezmem od zakladu kazdou mikrosekundu by vznikly triliony miliardy bilionu paralelnich svetu. Spadne kamen – novy vesmir ve kterem nespadne. Slon zaslapne mravence – novy vesmir ve kterem se mu vyhne ale roslapne kamen – novy vesmir etc…. Kdyby kazda udalost, kazda okolnost, kazda cinnost a i prakticky kazdy pohyb a myslenka ktera se na svete stane dala vzniknout novemu vesmiru v jine dimenzi – predstavte si kolik udalsti vznika kazdou nanosekundu. A to jsem na zemekouli – predstavte si ze by se paralelni vesmiry vytvareli pri kazde takove udalosti kdekoliv ve vesmiru. Vznikalo by kazdou nanosekundu takove mnozstvi paralelnich svetu a vesmiru ze pro to ani nemame matematricke vyjadreni pro tento pocet. a v techto paralelnich svetech opet dochazi k trilionum m iliard novych okolnosti kazdou nanosekundu takze mame vlastne nekonecny proud vytvarejichc se paralelnich vesmiru ktere vytcareji dalsi paralelni vesmiry..ale tak..mozne je vsechno .. clovek tohle zezko nekdy pochopi – jde to nad ramec nasi mysli.

 • šůšán pagáč

  Tak když vědci zjistili že paralerní světy skutečně existují , tak ještě přít na to jak se na ty paralerní světy dostat, protože mimozemšťané ty co vidíme v létajících talířích nemusí být nutně mimozemšťany mohou žít v paralerním světě který ještě nechápeme

 • Tady Anonym

  Pokud se potvrdila teorie mnohosti vesmiru, tak tim padem padla moje hypoteza, ze nelze cestovat casem v nasem casoprostoru. Navic je sice hezké,ze se tim objasnuje vznik naseho sveta, ale uz to neresi to, jak vznikl Hyperprostor,ve kterem vznikl nas casoprostor. ( omlovam se pokud to zni nejak slozite a hloupe, ale pisu to na telefonu)

 • Majo Korenciak

  Ja mam na predaj stroj casu. Mal by niekto zaujem? Ma nove prevodniky, dalej mam na predaj lietajuci koberec pre dve osoby, novu metlu Nimbus 2013 na hru metloval, mam krystalovu gulu (samovznasajuca gula), sedadlo na bycikel s vyhrievanim, domacej vyroby ale funguje na klasicku 12V bateriu, spickovu rybarsku stolicku (multifunkcna) z IKEA, kamen mudrcov (overena originalita), neviditelny plast znacky Rumburak&Kalinak, a mnoho ineho

  • stb

   Nebyly by tam jedny hodinky s vohňostrojem?

 • Jirka Hájek

  Zenový mistr by v tom měl jasno: vše je iluze, existuje jen tady a teď! Tudíž nekonečně mnoho tady a teď momentů!

 • Jerry

  Potěšila mě myšlenka, že v jednom z paralelních světů máme slušnou a inteligentní vládu :D

  • Tom

   To je ovšem v našem případě holá fantasmagorická fantazie :-))) Ale jako námět na SCI-FI dobrý. :-))

 • Patrik Zeinka

  Ještě taková maličkost když letí raketoplán do vesmíru letí nahoru ze země že ano:D
  TAK PROČ ASTRONAUTI VIDÍ ZEMI NAD SEBOU nebo Z LEVA nebo Z PRAVA?
  Nemají ji vidět pod sebou?

  • DOC

   Patriku,
   pokud to myslíš jako žert, tak dobrý, ale jinak se ujisti, že ti je jasná rotace raketoplánu při vstupu na LEO. Letí nahoru, pak se přetočí kvůli odhození boosterů (ty dvě bílé rakety) a v konečné fázi se naposledy přetočí, když odhazuje hlavní tank (to oranžové). Pak už letí normálně jako letadlo :)
   A proč se přetáčí a mají Zemi nad hlavou? Protože rovně nahoru se nelétá, ale po oblouku (kopíruje tvar planety) aby dosáhl vyšší rychlosti a byl schopen kroužit kolem Země. Když poletí přímo nahoru tu rychlost nedosáhne a vyčerpá všechno palivo.

   • Patrik Zeinka

    To já vím ale i tak ta rotace neni tak veliká aby díky jsi obletěl planetu trochu blbost né.
    Logicky když letíš nahoru i s nějakou rotací tak letíš vzhůru a né dolu. :)

    • Rory

     predstav si to nejak takto.. http://www.oglethorpe.edu/faculty/~m_rulison/Astronomy/Group/Summer%2000/Cassini/ASTRONOMY%20PROJECT_files/image003.jpg ..alebo.. http://mek.kosmo.cz/sondy/usa/lunpro/lptraj.gif ..raketoplan kym naberie spravny smer sa musi rozbehnut a obletiet celu Zem

    • DOC

     Přesně jako píše Rory. Letíš vzhůru ale v podstatě obloukem. To, co vykoná raketa není přímka, ale oblouk. Kdyby letěl v přímce, tak sice nahoru vyletí, ale to je jediné co udělá. Aby se udržel na oběžné dráze je potřeba překonat určitou rychlost (viz fyzika = kosmické rychlosti) Tuto rychlost v letu přímce není možné zatím dokázat. S jinou technologií ano, ale zatím se létá pořád „do kulata“ :D Kdyby letěl v přímce, nedokáži si představit kolik paliva by spotřeboval cestou nahoru a kolik paliva by potřeboval na orbitální rychlost, aby se neřítil zpátky k Zemi. Musely by to být ohromné zásoby :D :D

     • Patrik Zeinka

      Já vím i kdyby letěly obloukem tak to nevysvětluje proč je země nad tebou a né pod tebou :D

   • Patrik Zeinka

    Tady nejde o to jestli musí letet obloukem nebo né chytrolíni :D

 • Lina Frevartova

  Já si myslím, že svět nezanikne ,Energie je
  nekonečná jelikož energie se nedá vytvořit ani zničit, vždy byla stále je a vše co kdy existovali stále existuje , nabývá formu a má formu a zase z ní vychází.

 • daniela demeterova

  tbh ghj bjh hj bjh knj ghj ghj gjh 250156046
  :o:*

 • josef

  Nějakou dobu jsem přemýšlel o čase, zda existuje či ne a pak mi došlo, že čas je dvoudimenzionální, tedy 2D. Bohužel v našem světě vnímáme časovou linku ve směru, kde se všechny superpozice promítají do jednoho bodu. V jiném rozměru tomu však tak není.

 • Kubajsc

  Moc tomu nerozumím, a hlavně v dnešním světě už nevím, čemu věřit. :/ :D
  Jedno mi ale vrtá hlavou. Když je tedy mnoho dalších vesmírů a v některém třeba nežiju a v jiném Jackson žije a zase v jiném vyhrál Napoleon bitvu u Waterloo, tak mi potom vysvětlete, proč je zrovna ten náš vesmír tak stálý a dalo by se říct neměnný, když se věci promítají do různých vemírů tam a zpět? Dám příklad: Postavím dům a půjdu spát. Ráno se vzbudím a vidím ten postavený dům. Určitě ale existuje tedy vesmír, kde dům postavený není, co když by se to najednou promítlo do toho našeho kosmu? :O To by věci nebyly nikdy tak stálé jako tomu dnes je a nic by nebylo jisté… Jak to proboha je?

  • Fík

   Proc jen kazde nase rozhodnuti, vzdyt kazdy atom se nachazi v nejake neurcite pozici, proto je nekonečně mnoho vesmiru. naší realitu si vytvarime sami. tim jak nas mozek interpretuje fyzikalni zakony. Nase mysl je nastavena tak, ze dokaze vnimat pouze urcite casti kosmu (dimenze). Pokud bychom dokazali vnimat i vyssi frekvence vibraci energie, mohli bychom nahlédnout i do onech paralelních vesmírů?

 • kamaka

  Brian Greene: Skrytá realita, je v ní vše podstatné a vřele doporučuji.

 • Johny

  Podle kvantové mechaniky se částice až do chvíle jejího pozorování nachází ve stavu superpozice. Je to vlastně stav ve kterém se atomy, elektrony nebo molekuly můžou v jednom okamžiku s určitou pravděpodobností nacházet na několika různých místech současně takže teoreticky by se částice mohly nalézat na více místech najednou :-) Proč by tak teda nemohl fungovat celej vesmír o mnoho těchto realitách? Kdoví jak to je :-)

 • Marek

  No tak tohle neni zas tak tezke si predstavit. Staci se trosku zacist do kvantove mechaniky a „many-worlds interpretation“. Pripadne si nastudovat, jak to (pravdepodobne) funguje ve vyssich dimenzich (je jich 10+cas). Nebo se zamyslet, jak funguje i ta nejprimitivnejsi pocitacova simulace. Tohle je vice-mene uz roky znamo. Kocka je proste ziva, mrtva nebo se taky nemusela nikdy narodit… ;)

  Mnohem zajimavejsi ale je, polozit si otazku jak funguje cas a jestli vubec nejaky je. Pro nas, kteri zijeme ve 3D svete je cas 1 dimenzionalni – jde z bodu A do bodu B. Ve vyssich dimenzich uz to patrne platit nebude a proto je mozno rict, ze vsechno se deje ted. Tech 10 dimenzi muze fungovat jako takovy filtr – v tech vyssich se pocita s kazdym moznym dusledkem vsech cinu ve vsech vesmirech a smerem dolu se to vic a vic katalizuje.

  Podobne by to fungovalo v pocitacove simulaci kde mate umelou inteligenci. „Nahore“ se propocitavaji vsechny mozne priciny a dusledky, smerem dolu se to filtruje a uzivatel dostane tu nejpravdepodobnejsi variantu, ktera neporusuje zadna pravidla a nezpusobuje zadne problemy…

  Tudiz je asi lepsi zit v tehle dimenzi protoze v tech hornich vznikame a zanikame kazdym okamzikem, takze tam moc legrace nebude.

  Dalsi otazka je, zda, az tento vesmir jednou zanikne, budeme mit implozi, explozi nebo se proste vsechno zastavi. Co kdyz se rozpinani vesmiru zastavi a pak zacne smrstovani? Pobezi i cas opacne? A az se smrskne do male tecky tesne pred velkym treskem – budeme mit dalsi? Budou se dit presne ty same veci? A jestli jo, kolikkrat uz se staly?

  • Zajimave, zvlaste me zaujal ten posledni odstavec..tohlo me taky uz napadlo a porad mi to neda jak to asi bude..

   • Angel

    velice zajimave … take souhlasim s temito uvahami, ale bohuzel, nase generace se tohoto „vysvetleni“ z nejvetsi pravdepodobnosti nedozije ;)

    • Pavol Vizner

     zkus sa naucit toho viacej na http://www.peter-insider.com

     • Lenovovic Tabletnaja

      naucit z jednoho zdroje …. to neni uceni ale omezenost slovaku

  • miskith

   Nečetl sem celou slohouvou práci, protože nerad čtu dlouhé texty, ale zarazil sem se už u 11 dimenzí. 11 dimenzí je pouze za předpokladu, že platí teorie strun a v případě, že neplatí, tak zapomeňte na 7 dimenzí, protože jsou jen 3 prostorové a jedna časová.

  • Tom

   čas je derivace změny, si myslím a je jedno jakou má jednotku. Naše chápaní světa se skládá ze tří 1D rozměrů. Otázka může být i jinak. Nemůže mít každý rozměr, který známe svůj čas?

   A když to přeženu, praví se, že čas plyne konstantně dopředu. Ale přitom všechny děje co známe a popisujeme jsou v cyklech. Třeba tady bude potřeba hledat řešení. Kam bude plynout čas pokud nebude v cyklu.

   Jinak vážení diskutující všechna čest, líbí se mi jak nad tím uvažujete … nebojte se psát myšlenky.

   • Johny

    Přesně tak naše chápání světa zná tři rozměry, ale vnímame je tak pouze my. Ale nemusíme už vnímat 4 rozměr co nás taky může nějakým způsobem ovlivňovat a není vyloučeno že jsou i další, bohužel už trochu nad naše chápání :-)
    Jinak si myslím, že čas je pouze lidmi vytvořený irelevantní pojem :-)

    • Tom

     existence času je dokázána rozdíly mezi pozorováním inerciání a neirciální vztažnou soustavou a opět na základě měření opakujícího se cyklu. Svět nezná 3 rozměry, Svět počítá s en rozměry. čtvrtý rozměr je obecně brána jako doba potřebná ke změně polohy budu v souřadném systému. Nevidím důvod toto nevnímat.

     • Lenovovic Tabletnaja

      čas je dokazán ? čas si vymysleli lidi …. jak rekl pan Werich aby vedeli od kdy do kdy a kolik za to ….. logicky je dokázán když jsme si ho vytvořili

   • who

    cas nikam neplyne….neposouva se,nemeni smer…cas tak jak si ho predstavujeme vlastne ,, neexistuje“ . Cas se prolina s prostorem.Diky casu existuje prostor a naopak.Nevim zda to dokazu vyjadrit k pochopeni,ale malinko nastinem to zkusim.Predstav si deskovou hru clovece nezlob se,kdy deska samotna je prostor a kazde policko po,kterem se figurka pohybuje je cas, figurka se pohybuje dopredu coz pro ni znamena,ze se pohybuje v prostoru,trva ji to urcitou dobu dostat se na kazde policko,coz z jeji pohledu znamena,ze se pohybuje v case a i kdyz stoji tak na zaklade toho,ze se pohybuji ostatni,ona vnima svou pozici jako pohyb v prostoru a v case. Zatim co ty to vidis z jine vyssi pozice mimo cas a prostor figurky a vidis,ze figurka se pohybuje v prostoru a v case,ale taky vnimas,ze cas se ani nepohnul a ani nezmenil smer,coz ty z pozice mimo jeji cas a prostor muzes, pokud porusis pravidla i ovlivnit….ale i tak pokud hru dohrajes figurka dojde sveho cile,odchazi z hraciho pole,coz je jeji prostor i cas a hra muze zacit znova s figurkou jine barvy. Samozrejme neni to presne,ale nedokazu to jinak pripodobnit,jeste je tam spousat dalsich aspektu,taky se mi puvodni text umazl jednim nesikovnym klikem a pisi to znova tak uz me to docela nebavi :D :D :D

  • Levi

   V bodě teď neexistuje vůbec nic,je to bod nula,vždy je nutno vzít v úvahu určitý časový úsek.Podivné,že údajně existujeme v jiných dimenzích a nic o tom nevíme,nebo možná my nejsme my, zas nějaká darmožroutská atraktivní vjedecká kachna.

   • Patrik Zeinka

    Ano protožo bod 0 je stav toho co vnímáš jako ted

  • Patrik Zeinka

   Přesně tak vše se děje teď. Jenže čas není, vymysleli jsme si ho my lidé.
   Déjà vu je když se mé já v jiné dimenzi nad náma rozhodně nějak zásadně a my jelikož jsme to ještě neprožili a máme to prožít řekneme ty vole tohle už jsem zažil.
   Ano zažil a je na nás jestli to uděláme ted a nebo sve rozhodnutí měníme.
   Představte si život je jako počítačovou hru. Na HDD jesou uloženy všechny varianty pohyby rozhodnutí a na nás je volba.
   Doporučuji si přečíst nebo poslechnout Hovory s Bohem budete mít jiný nahled na svět.

   • Tom

    pokud popíráš existenci času nemůžeš užívat slova jako teď či zažil….
    Otázkou nadále zůstává, zda ten jiný pohled na svět bude ten správný.

    • Patrik Zeinka

     Ted používám pro pochopení, bez TED není POTOM. Bez SVĚTLA není TMA.Vše co JE zároveń NENÍ.

     • Tom

      ach jo…. víš co je to světlo? a víš co je to tma? ja jsem chápající klidně to domě husti odbornými termíny Ted i Potom

      • Patrik Zeinka

       No jde vidět že zřejmě nechápeš co jsem tím chtěl říct.
       A mne nebaví se tady handrkovas s někým o nějaké slovíčko.
       Ale jeden příklad sem ještě dám .
       Jak můžeš vědět, že máš hlad když jsi nikdy nebyl přejezený.
       ???????????????
       Přečti si hovory s bohem tam je to psámo pro laiky a zopakováno x lrát aby to pochopil i necchápavý človíček.
       Hezké svátky

       • BIG EASY

        Jak můžeš vědět, že máš hlad když jsi nikdy nebyl přejezený.
        ???????????????

        Co to plácáš? To nedává smysl..

        • Patrik Zeinka

         A co naopak ?
         Přečti si to po sobě .
         Jakto že žiješ? Protože jsi před tím nežil. A jak skončíš? Tím že zemřeš (Nežiješ).
         A nevěř vědě.

       • Pavol Vizner

        Mozes si pripustit ze co tu opisujes nemusí byt pravda, radsej viacej na: http://www.peter-insider.com

      • Patrik Zeinka

       Mnohovesmír se objevuje jako důsledek některých kosmologických teorií nebo v jedné z interpretací kvantové teorie („mnohosvětová“ interpretace).
       Paralelní vesmíry – koncept, kdy známý vesmír je jen jedním z mnoha a mezi jednotlivými paralelními vesmíry lze nějakým způsobem cestovat (červí díry). Existuje oprávněná domněnka, že pokud by opravdu existovalo více navzájem různých vesmírů, je možné, že by tyto jiné vesmíry mohly mít i odlišné přírodní (fyzikální, chemické) zákony, než má vesmír náš. (Autoři hesla Mnohovesmír)

       Historie teorie paralelních světů

       Že existují paralelní vesmíry, není nic nového, s jejich existencí se seznamovali lidé už od dávných dob během tzv. astrálního cestování. Někteří přitom objevili paralelní světy, paralelní Zemi. Moderní fyzika se tak dostává ve svých představách do těsné blízkosti zkušeností, které bývají zahrnovány pod pojem okultismus.[1]

       Také náboženské představy o nebi, ráji, pekle, očistci jsou v mnohém blízké představám o paralelních světech.

       Teorie paralelních světů (třetího stupně) se objevila již po roce 1950, když Hugh Everett přišel s názorem, že každá nová událost může vést k jinému výsledku.[2]

       Podle jedné varianty teorie superstrun je náš vesmír jakýmsi povrchem membrány plující ve víceúrovňovém prostoru. Z tohoto pohledu je i čas našeho vesmíru parametrem, který jednou zmizí, stejně jako se objevil. (xar; Spirit 51/2012)

       V rámci svého výzkumu teorie paralelních světů dospěl český záhadolog Aleš Hruška (1995) k významné a zahraničními badateli (např. z Japonska; 2000) nezávisle podpořené hypotéze, že podstata jevů jako např. (pravé) agrosymboly, UFO hlavní třídy a kulový blesk je shodná
       Hypotetické druhy paralelních světů
       Paralelní vesmíry prvního stupně (sériově paralelní)

       Paralelní vesmír první úrovně je v podstatě rozšířením našeho domovského vesmíru. Tento vesmír je součástí našeho obřího vesmíru. Je však tak daleko, že jej nejsme schopni vidět.[3]
       Paralelní vesmíry druhého stupně (multikosmos)

       Takzvané paralelní vesmíry druhého stupně jsou jakýmisi obřími bublinami plujícími hyperprostorem. Každá bublina obsahuje celý vesmír. Teorie strun a teorie membrán dospěly k závěru, že hyperprostor musí být tvořen alespoň 11 dimenzemi.

       Jinou variantou jsou vesmíry oddělené pouze odlišnou časovou dimenzí – např. paralelní kolmo na časovou osu časového kvanta. Pokud si představíme, že časové kvantum má vrstevnatou strukturu, např.šesti vrstev, znamená to, že např. i v prostoru naší Země může existovat ještě pět dalších Zemí nebo jiných částí relativně blízkých (oddělených jen časovou vrstvou) vesmírů.

       Pokud existuje Superčas, je již zde dostatečný prostor pro tvorbu obřích bublin paralelních vesmírů realizovaných v rámci časů nižšího řádu.
       Paralelní vesmíry třetího stupně (vesmír eventuálních světů; vesmír mnoha světů; rozvětvený vesmír)

       V prvním i druhém stupni paralelních vesmírů jsou jejich kopie odděleny v čase a prostoru. Ale ve třetím stupni paralelního vesmíru existuje naše kopie právě teď a právě tady – jako eventualita jiných kopií. Tedy ve stejném čase a prostoru jako my. Jsou od nás odděleny, protože jsou v jiné dimenzi tohoto vesmíru. A aby to bylo ještě složitější, tak existují v nekonečném množství. Pokud je tato teorie „mnoha světů“ pravdivá, pak to má nedozírné následky.
       Paralelní vesmíry čtvrtého stupně

       Paralelní vesmír čtvrtého stupně vzniká buď kvantovými fluktuacemi, nebo srážkami hyperprostoru. To, co takto vzniká, je zásadně odlišné. V tomto typu paralelního vesmíru neplatí žádné zákony. Je možné, že tam platí zcela odlišné matematické a fyzikální zákony, než ty které známe my z naší reality. Pokud jsou zákonitosti v paralelním vesmíru čtvrtého stupně zcela odlišné, pak se prostor může skládat jen z částic a plynů. Galaxie, hvězdy, planety a život by se nezformovaly do podoby, v jaké je známe my.
       Paralelní vesmír pátého stupně (pseudorelativistický vesmír)

       Představuje hyperprostor interference/morfické rezonance relativně nemateriálních aspektů (obrazů, vzorů, forem, formálního pole) našeho světa, jež se v něm ukládají, odrážejí a interferují a jehož vliv nás může za určitých okolností zpětně zasahovat. Protože jde o relativně nemateriální svět, do rodiny řádných paralelních světů nepatří, i když může být (a možná je) součástí objektivní reality.
       Projevy existence paralelního světa
       Mizení objektů/hmoty/energie/informace

       – včetně mizení celých vesmírů
       Objevování se objektů/hmoty/energie/informace

       – včetně spojování se celých vesmírů.

       „UFO by podle některých přestav mohly být návštěvami z paralelních či alternativních vesmírů, z jiného času či dokonce ze světa „po životě“.“ (Projekt Záře)

       Také (pravé) agrosymboly (CC) a kulové blesky podle teorií některých záhadologů můžou souviset s problematikou hyperprostoru a teorií paralelních světů.
       Temná hmota

       Některé teorie paralelních světů mohou upřesnit původ a vlastnosti temné hmoty a temná hmota se může ukázat být důkazem a předzvěstí pravdivostí hypotézy existence paralelních světů.
       Nemateriální vliv

       Vliv paralelního světa na náš svět můžeme vnímat a popisovat jako relativně nemateriální.
       Detekce
       Gravitony

       Vědci z Fermilabu (Fermiho národní laboratoř urychlování částic ve státě Illinois) se chystají k mimořádnému experimentu na urychlovači částic pojmenovaném Tevatron. Doufají, že se jim podaří najít důkaz existence paralelního vesmíru pomocí detekce gravitonů vzniklých při srážkách vysoce energetických částic.
       Černé díry

       Skupina radioastronomů se pokouší objevit signály doprovázející rozpad tzv. primordiálních černých děr. Pokud se potvrdí jejich předpoklady a skutečně nějaké naleznou, mohl by to být zároveň i důkaz existence dalších dimenzí.[4]
       Matematický důkaz

       Skupina vědců z Oxfordu, kterou vedl ředitel David Deutsch, matematicky dokázala, že rozvětvená na paralelní verze struktura vesmíru může vysvětlit pravděpodobnou podstatu kvantových výsledků.[5]
       Paralelní světy v médiích, literatuře a divadle

       „Teorie o existenci paralelních vesmírů existují již řadu desetiletí, opírajíce se o poznatky moderní fyziky. Teoretikové se s tímto a dalšími podobnými pojmy sžili a jejich užití v odborné literatuře nevyvolává žádné hlubší diskuse. Prozatím však byla problematika těchto vesmírů předkládána veřejnosti buď jen v povrchní podobě, jako téma v beletrii a hraném filmu, nebo naopak odtažitě, hypotézami popisujícími možnost přechodu do těchto světů ve vzdálených oblastech vesmíru, opomíjejíce tu skutečnost, že se tento problém úzce dotýká jakéhokoli místa našeho prostoru a tedy i planety Země.“ (Mg. Janusz Kowalski k publikaci A. Hrušky; 1995)

       Ve fikci (především sci-fi a fantasy literatuře):

       Ze sci-fi například Star Trek, Červený trpaslík, Stargate
       Z fantasy například Amber, Narnie
       Ve fantasy je častý koncept existence dvou světů – „obyčejného“ a „fantasy“, bez vysvětlení zda se jedná o část většího počtu vesmírů.
       Mnohá z vysvětlení cestování časem zahrnují paralelní vesmíry:
       Když cestujete časem, ve skutečnosti skončíte v paralelním vesmíru identickým s naším vesmírem v příslušném čase.
       Když něco změníte v minulosti, rozdělíte vesmír na dva – před změnou a po změně. (Odstavec: autoři hesla Multivesmír)

  • voko

   na margo poslednych otazok bola napisana velmi zaujimava kniha s nazvom Šifra samotného boha, ktora sa zaobera Einsteinovou teoriou :)

  • deadlock

   Penrose napr. tvrdí, že tento kvantový „rozštep“ je nestabilný a po čase skolabuje do jednej možnosti. Ale čo ma fascinuje je, že keďže tento kolaps je zatiaľ jediný nealgoritmický proces vo vesmíre, ktorý poznáme, Penrose prišiel s ideou, že tento kolaps je akýsi základný „aha moment“, ktorý tvorí stavebný kameň vedomia. A to už začína byť naozaj sranda.

  • Janka

   Marek, dobrý komentár k príspevku.

  • Pavol Vizner
 • lucius

  aby toto všetko platilo, tak náš vesmír by musel byť základ pre paralelné vesmíry, alebo vytvárajú paralelné vesmíry aj v paralelných vesmíroch a to by sme sa už asi trošku tlačili v hyperpriestore :))

 • xxx

  A to třeba i kočka nebo housenka vytvoří nový vesmír? Kde se bere tolik energie pro vytvoření dalšího vesmíru?

  • Tom

   nebere se, jen se přeměňuje …….

  • Johny

   Vlastně se dejme tomu „přenáší“ :-)

 • Vinchenzo

  Má oblíbená teorie, hlavně ze sci-fi seriálů. Ale to, že naše rozhodnutí vytvoří daší vesmíry, mi přijde trošku moc. To bychom byli bohové. To, jestli se rozhodnu do leva/prava vytvoří paralerní vesmír. Dejme tomu, dám se doleva. V druhém vesmíru do prava a řetězec událostí, když to přeženu, způsobí něco… a to něco zase něco.. a to něco třeba pošle kosmonauta do dalekého vesmíru, někde ztrozkotá a část jeho DNA za miliardy let stvoří novou civilizaci, která ovládne celou galaxii. Takže až ta civilizace bude hledat vznik vesmíru a svůj původ, tak najde moje rozhodnutí „jít do prava“ jako podnět ke vzniku vesmíru? A co když náš vesmír vznikl tím, že se kdysi dávno nějaká bytost ve vesmíru nějak rozhodla a tím vytvořila paralerní vesmír – ten náš? Podle této teorie má tedy inteligentní život obrovskou moc, takže nebýt třeba nás lidí, tak žádný jiný paralerní vesmír nebude? Tohle vyvozuji z této teorie a nesedí mi to, možná tak, kdyby někdo cestoval časem do minulosti a změnou vytvořil další paralerní vesmír, ale to už odbočuju…

 • miskith

  Neznamenalo by to náhodou podle té teorie, že je nekonečný počet paralelních vesmírů, protože se každou vteřinu rozrůstá jejich počet třeba o miliardy? Když vezmu v potaz tu situaci uvedenou v článku. Vznikne několik vesmírů s tím, že každá situace skončí jinak, jenže třeba smrtí řidiče se cítí chodec vinen, tak se zabije, nebo ho zavřou, nebo ho přejede jiné auto a tak vzniká dalších několik vesmírů. A to je situace ukázaná pouze na 2 osobách, ale na zemi je přes 7miliard lidí. A co kdyby ten řidič auta šlápnul na brzdu ještě třeba 50km před místem, kde chodec má přeběhnout přes silnici? A co kdyby v jiném vesmíru šlápl na brzdu o mikrosetinku dříve. Nebo by v nějakém vesmíru řidič onemocněl a nejel by do práce… Přijde mi to jako nesmysl takhle uvažovat nad paralelníma vesmírama, které jsou spolu „spojeny příběhem“. Ale nezamítám zase třeba teorii, že existuje určitý počet paralelních vesmírů, které běží nezávisle na sobě, tzn třeba tady je Země obydlena, v jiném není a v jiném vesmíru zase třeba ani žádná taková planeta neexistuje.

  • kamaka

   Přesně tak, mě to připadá taky ztřeštěné. A co se týká případných „normálních“ paralelních vesmírů, tak ty bychom si myslím vidět nemohli ale gravitační působení od nich zřejmě ano. Tím samozřejmě nemyslím temnou hmotu nebo temnou energii, které přirozeně považuji (za předpokladu, že existují), za součást našeho vesmíru.

  • ZT

   ale samozrejme, že paralelné vesmíry existujú. Určite existuje aj taký, v ktorom je váš príspevok pravdivý :-) stačí oprášiť Červeného trpaslíka :-)

  • xxx

   a nie je toto práve definícia nekonečna? nekonečno ich bude stále, či už pripočítam 1 000 000, alebo ďalšie nekonečno :)

   • Lubošek

    Když připočteme nekonečno k nekonečnu, budeme mít nekonečna dvě … Chuck Norris by vám to vysvětlil a dokonce by Vám i ukázal jak napočítá do obou nekonečen naráz a pak by jedno spočítal sestupně a druhé vzestupně :D

    • Tom

     to by jako počítal do ležatý osmičky? :-D

 • kamaka

  No jestli se tou nejasnou „superpozicí“ myslí Heisenbergův princip neurčitosti, tak to není v kvantové fyzice nic objevného.

  • Tom

   zrovinka jsem to chtěl napsat. A mojí oblíbenou kočku v krabici s fotonem, ale předběhl jsi mě :-))))))

   • kamaka

    No ano Schrödingerova kočka, která je v uzavřené krabici kde se nachází právě v té superpozici stavů živá i mrtvá.

    • Midarovec

     „Kořenem všeho zla je nedostatek poznání“ Buddha

     • Tom

      trošku bych to postuloval. Kořenem všeho zla je neochota poznávat. Pak jít zkratkou a když se to nepovede tak závidět. Závist je čistokrevný zlo.

      • DOC

       To, že je to matematicky dokázáno, je hodné uznání, ale všichni co žijeme v ČR, žijeme v paralelním světě oproti jiným zemím. :)

       • Tom

        Pane docente jistě matematická rovnice pro zlo existuje :-)

        • DOC

         Tome, hergot tahle teorie mě zajímá :) Máte nějaké poznatky? :D