Za 12 let se dozvíme, zda existuje Bůh

33
991

V roce 2024 budeme znát odpověď na otázku, kdo stvořil vesmír. Firma IBM chce spojit svůj superpočítač, jehož výkon bude převyšovat milión nejrychlejších současných PC, s rozsáhlou sítí pozemních radioteleskopů a studovat tak historii vesmíru od momentu jeho vzniku. Počátek realizace projektu nazvaného „Čtvereční kilometr“ (Square Kilometre Array – SKA) je naplánován na rok 2016. Do provozu bude uveden v roce 2024, přičemž náklady na jeho realizaci se odhadují na 1,3 až 1,5 miliardy eur.

Radioteleskop SKA bude využívat více než 3000 samostatných antén o průměru 15 m, které budou rozmístěné v pásmu dlouhém 3000 km. Celková plocha antén zabere přibližně kilometr čtvereční a teleskop bude 50x citlivější než cokoliv, co bylo dosud postaveno. Bude moci zachytit signál starý více než 13 miliard let, studovat vyvíjející se galaxie a pomůže nám najít odpovědi na otázky o vzniku a povaze vesmíru.

Teleskop bude generovat obrovské množství dat, denně asi jeden exabyte (například po internetu se nyní denně přenese asi půl exabytu). Nejambicióznější projekt v dějinách astronomie připravují vědci z 20 zemí světa. Síť teleskopů bude stát v Jižní Africe, v Austrálii nebo na Novém Zélandě. „Očekáváme průlomový objev, který způsobí převrat v našem současném chápání vesmíru,“ tvrdí britský astronom dr. Ian Griffin. „Pozorovatelné budou i ty nejvzdálenější objekty.“

SKA dohlédne téměř na okraj vesmíru. Půjde o obrovský skok do minulosti, do doby, kdy byl vesmír ještě „v plenkách“. Astronomové chtějí zjistit, zda vesmír vznikl v důsledku Velkého třesku nebo jiným způsobem. A existuje-li skutečně někdo jako „Bůh – Stvořitel“ nebo zda se to podařilo i bez jeho přičinění. Vědci také doufají, že se jim podaří nalézt odpovědi na otázku, zda je ve vesmíru rozumný život.

Zdroj: kp.ru

 • Igor

  No ja to vidim spise tak ze nepotrebuju vyzkum za 1,5 miliardy eur, protoze at objevi cokoliv zivot tady na zemi to nijako nezmeni. To same jak z Marsem. Milardy dolaru a lidi nemaji co zrat. A k cemu to vsechno. Ze pak poslou stejne falesne ifnormace a lidem predaji jenom to co povazuji za vhodne. Tady na Zemi mame dost veci co je potreba resit a ne otazku vzniku vesmiru a rozpoutavat hlavne nesmyselnu bitvu mezi ateisty (to jsem ja) a mezi vericimi. Tyhle clanky pod nazvem „zda existuje Buh“ mi prijdou jako totalni provokace na vyvolani dalsiho konfilktu. A souhlasim s Martinem, kazda valka pocnuc 1.sv je pouze za ucelem zisku pro jednotlive skupiny. Pro me osobne jsou nejvetsi blbeckove samotní vojaci, kteri se nechaji zmasakrovat ve valce a pri tom lidem, za ktere tzv. bojuji je uplne u prdele jestli mu to otrhne obe nohy. Dulezite je ze obchod se zbranemi kvete a hura zotrocit dalsi krajinu. To je prave ukazka co pise Martin. Jsou uz tak totalne mimo realniho sveta ze vzdy „bojuji“ za mir, za svoji vlajku a samozrejme bojuji proti „terorismu“ :D a kdyz uz dnes existuje tolik dukazu proc se to vsechno deje, je az k zamysleni jakou silu ma dobre mirena propaganda a jakou silu maji dnesni MEDIA. Bohuzel media o tom vedi ale lidi nevedi jakou maji vlastne v rukach moc.

 • Martin

  „Přesně tak, nebýt armád každého státu nebyl by mír. Lidé jako ty nikdy nepochopí, že armáda byla, je a bude potřeba.“
  – Z toho vyplývá, že bez armády by byla naprostá válka!? Že mír je udržitelný pouze pod hrozbou války?!… Myslím si, že tudy cesta nevede. Stačí se podívat třeba na vznik válek. Například válka v Iráku, Lybie, Vietnam, dokonce 2. Světová válka a mnoho dalších. S odstupem času vyjde najevo, že vznikly na základě falešné propagandy. To znamená, že určitá skupina lidi dokáže zmanipulovat většinu, pro vlastní prospěch. Takže žádná „válka za mír“. Miliony lidí jdou proti sobě pod zmanipulovanou agendou. Dneska to vyjde napovrch a stejně se nic neděje. Z toho podle mě plyne jen to, že většina je tak zmanipulována, že už nejsou schopni rozeznat realitu…. Odpovědí na tyto nesnáze je podle mě, jak psal Michal: „Každý více duchovně založený člověk na to zná odpověď a nepotřebuje na to ani výzkum za 1,5 miliardy eur.“ …Není to o tom si něco přečíst a pak tomu slepě věřit a doufat nebo si představovat, ale o opravdovém poznání sama sebe, které nejde někomu předat nebo vysvětlit pomocí slov.

  • Tom

   Martine, toto je velice citlivé téma. Potřeba armády v době míru je pro mnoho lidí nepochopitelná. Jenže byl od dob Adama a Evy vlastně někdy mír? Vždy se najde někdo, kdo bude tvrdit, že mají mít všichni stejně. Důvodem k válkám je závist. Závist jakéhokoliv druhu…nerostné bohatství, technologie, inteligence.
   Ano to co jsi napsal je pravda MÍR je udržitelný pouze pod hrozbou války. Jinak si lidi neuvědomují, že mají vše. Pod hrozbou války si uvědomují, že můžou vše ztratit. Bohužel to vědomí, jak se zdá, je pramalé. Zejména Protože prostě nevěří jaká to může být hrůza. A přátelé i tu největší hrůzu co si dokážete představit, předčí holá realita. Važte si toho co máte, protože jediným chybným rozhodnutím se může stát, že nebudete mít nic.
   Armáda je potřeba v době míru, ne jako demonstrace síly, nýbrž jako garant ochrany národa. Bez armády, bez obrany se stává stát, národ, ne hráčem, ale objektem.

   • martin

    Stát se stává objektem? Lidi jsou podle tebe věci? – to je podle mě ten problém. V tom vnímání. Stát není žádnej objekt, kterej se dá koupit nebo získat. Stát jsou lidi. Armáda je určitě dobrá na obranu státu – lidí. Ovšem koukni, co se dneska děje. Armády silnějších ničí celé státy slabších, kteří je nemají jak ohrozit. Všechno pod falešnou vlajkou. A lidé slepě věří, že někomu pomáhají. Pomáhají jen upevňovat moc lidem, co to řídí. Myslím, že lidi zaspali na nejnižším stupni duchovního vývoje. Řídí se těmi nejnižšími pudy jako strach, závist, chamtivost,… Dívají se skrz ně na svět a věří každému, kdo jim řekne, že je z toho dostane a budou se mít všichni dobře. Je to pořád dokola. Dokud si lidé neuvědomí, že nemusí mít strach a nemusí si nechat diktovat od někoho jiného, jak mají žít a o čem mají přemýšlet.

    • Tom

     Celý háček je v diskreditaci. Co se týče ČR a armády a nákupu jejich panďouru, minometu, gripenu, a dalsích podezřelých zakázek. Uvědom si že o nákupu těchto věcí a za kolik nerozhoduje ARMÁDA ale úředník. Armáda vznese pouze požadavek co je nutné. Bohužel toto se děje napříč celým systémem ne jen v armádě. O důležitých věcech nerozhoduje vláda, nebo parlament ale lidé jako Jsou Janoušek, Bakala a jiní. Armáda je potřeba a bude potřeba. V dobách míru na živelné katastrofy. Nikdo není tak dobře psychicky, fyzicky. logisticky připraven jako lidé z armády,ač na ně třeba koukáte skrze prsty.
     V časech ohrožení pro ochranu obyvatelstva.

     Ano celý národ bez viditelné podpory armády, aby se stává objektem zájmů zemí které mají viditelnou a funkční armádu.

     • Martin

      :-) píšeme každý trošku o něčem jiném. To, že máme takovou vládu, která je prolezlá skrz naskrz korupcí a hlupáky, je podle mě jen obraz nezralé společnosti. Lidé jen koukají na televizi, co se děje, jsou naštvaní a k nějakým volbám, které stejně nic neřeší, většina ani nepřijde. Platí čím dál větší daně, mají stále horší životní podmínky, o svobodě ani nemluvě. Bohatých je čím dál míň a mají čím dál víc a chudých je čím dál víc a mají čím dál míň. Jak dlouho může takový systém existovat?

     • Tom

      To je přesně hřebíčkem do kladívka. Nejdou k volbám. Vznikl mýtus, pravě od lidí, kteří dějiny ovlivňuji že chodit k volbám nemá cenu. Proc? Protože čim min lidi k volbám jde tím se lépe rozpočítávaji hlasy. Pokud ze 100 lidí dorazí k volbám 10 a volby jsou rozděleny v tomto poměru Pruhovaní 4, Bosí 2, Plešatí 1, Vyholený 2, hladoví 1. a Pruhovaní s vyholenýma udělají koalice, tak o osudu 100 opravněných voličů rozhoduje 6 lidí. což je 60 procent z odevzdaných platných hlasů. Zbývajících 90 lidí nemá nárok ani v hospodě si stěžovat na tom co těch 6 lidí dělá, Protože neudělali tu nejednodušší věc cokoliv změnit. Nešli k volbám. To co se tu děje je výsledek, že lidé k volbám nejdou. a díky poměrovému rozpočítání vyhrávají „ukáznění“ voliči.

     • wayfarer

      Mne sa zdá, že Tom je tak trochu zaslepený zelenou farbou…a vrav si čo chceš..:D

 • Petr

  Citace z Wiki „Jeho cíl je zkoumat ionosféru s perspektivou vývoje pokročilé ionosferické technologie pro zlepšení komunikačních a navigačních systémů jak pro civilní, tak i pro vojenský sektor (včetně sledování a rozvědky).“ Každý z toho má své a proto není vůbec nic zvláštního na tak velkém projektu. Mě osobně se to zdá naprosto logické a nevidím důvod v tom hledat skryté úmysly a nepřijde mi dvakrát rozumné aby vláda daňovým poplatníkům představila takový projekt, který by měl splňovat utajené vojenské záměry, když už sám o sobě je armádě oficiálně přínosný a civilnímu sektoru také :)

 • Tom

  Abychom se na otázku existence a tak vůbec nedověděli odpověď 48 :-))

  • 42 to bylo :)

   • Tom

    a jooo ja vědě že tam je 40 díky :-))

    • Teď by to ještě chtělo znát tu otázku. :D

     • Tom

      Ale běž, koho zajímají otázky :-))

 • Každý více duchovně založený člověk na to zná odpověď a nepotřebuje na to ani výzkum za 1,5 miliardy eur.

  • Tom

   Zajímavé, jde o to jestli si představuje nebo cítí boha jako svého šéfa nebo jako architekta.

   • spíš jde o to chápat Boha jako jako celek, celý náš vesmír, a také jeho část v každém z nás…ne jako fyzickou bytost

    • Tom

     No jo, jenže to mnozí „věřící“ nechápou.

    • Tom

     máš pěkný stránky chodím na ně rád.

 • wayfarer

  jasné…a to všetko iba pre mierové účely…už bolo veľa takýchto projektov, ktoré mali priniesť poznanie a rozvoj civilizácie. Ale nakoniec sa to všetko zneužilo hlavne na vojenské účely. Netvrdím, že myšlienka je zlá. Ale ľudstvo ako také ešte nie je dostatočne vyspelé na to, aby vymýšľalo moderné zariadenia pre mierové účely. Za všetkým je moc, peniaze a vojny…

  • mykanec

   hmm, nějak mi uniká smysl vašeho komentáře…

   • wayfarer

    ide o ten článok…že ako dobre sa počúva, čo všetko vďaka tomu zariadeniu zistíme a objavíme..ale neverím, že je tento projekt vytvorený hlavne preto. Ako príklad uvediem HAARP. Pôvodne bol vytvorený na neškodné pozorovanie ionosféry..no všetci sme už počuli o rôznych konšpiráciách tohoto projektu. Chcel som len poukázať na to, že všetky tieto ,,super projekty,, pre dobro ľudstva a poznania sú nakoniec robené pre nekalé účely, o ktorých my nevieme.

    • Tom

     HAARP je v klidu, byl jsi někdy na jeho stránkách? podívat se čím se zabývá? nebo čerpáš informace z bulvárních plátků?

     • wayfarer

      ahaaa..jasnéé…ak je niečo na jeho oficiálnych stránkach, tak to musí byť samozrejme pravda…ospravedlňujem sa za svoju nedôveru voči oficiálnym stránkam..:D

     • Tom

      Ty jsi teda trdlo evidentně o HAARP nevíš vůbec nic….. :-)))). Nejsem bulík, který skočí na špek JPP. Lidem, kteří si tvoří názor jen z konspiračních teorii, z bulváru, bez znalostí fyziky základní školy, není pomoci.

     • wayfarer

      Ale ved ten clanok nie je o HAARP ty fyzik..:D Len som to pouzil ako priklad.. a koniec koncov, cela tako stranka je o zahadach a o konspiracnych teoriach..tak si sustred svoje extremne znalosti z fyziky niekde inde.

     • Tom

      Nepovažuji se za Fyzika, to co vím já má vědět každý dítě v 15 letech. Však ano, je to tu o konspiračních teoriích, ale lidé jako ty nic jiného nezajímá. Staví konspirační teorie nad zákony fyziky, pořád nad zákony fyziky ze základní školy.Nejde přece se ztotožňovat s nějakou myšlenkou jen proto, že je čtivá. Já nabádám k tomu, aby se člověk snažil dopátrat všech dostupných informací včetně oficiálních. A pak si udělat názor, který dál třeba prezentovat. Což se ve tvém případě evidentně neděje. Pokud máš nějaký důkaz, že např. HAARP je zločinecké zařízení. napiš ho. nebo co dělá jiného než by měl…..a stejně celá lidská civilizace se hýbe díky vojenským projektům od věků kdy vzal člověk do ruky první šutr, nemusí se ti to líbit a dokonce s tím můžeš nesouhlasit ale je to tak.

     • wayfarer

      aha…dobre…ďakujem za vysvetlenie. Kiežby bolo viac takýchto ľudí ako ty. Ľudstvo by sa malo lepšie. :)) Máš pravdu, že vojsko je budúcnosť ľudstva…veď za všetko sme vďační len vďaka vojsku:) Veď nebyť vojska, nebol by taký skvelý mier na zemi ako je teraz..:D A ak si myslíš, že do všetkého vidíš úplne zreteľne, len vďaka tvojim znalostiam z fyziky, (čo tvrdíš ty) tak si asi na omyle. Doposiaľ bolo všetko zneužité pre moc a peniaze a za všetkým bola vojna a ovládanie. Naivné je myslieť si práve to, čo ty, že svetové mocnosti chcú blaho ľudstva a že všetko je vytvárané pre naše dobro. A okrem toho..ak si myslíš, že skutočný cieľ ktorý sa má dosiahnuť nejakým novým zariadením, či už ide o HAARP, alebo o úplne inú vec, bude na nejakej oficiálnej stránke, tak si asi naivný. Bolo by asi dosť hlúpe vyvesiť na nejakú oficiálnu stránku niečo, čím by som sa priznal.. ale práve takýchto ľudí ako si ty tie mocnosti potrebujú. Naivné stádo ovečiek, ktoré sa napasie oficiálnym žrádlom..:) Veľa zdaru ty fyzik..:D

     • A jasně, jakmile je něco v konspiračních teoriích nějakého maníka, který žije u maminky ve sklepě, tak to už pravda samozřejmě hned je.

     • Tom

      Přesně tak, nebýt armád každého státu nebyl by mír. Lidé jako ty nikdy nepochopí, že armáda byla, je a bude potřeba. Protože nebýt ji hrozí každému národu asimilace od jiných národů. Tebe chápu tak že jsi mírumilovný člověk co ani moušátku neublíží, doma nezamyká ani nezavírá dveře a šíří kolem sebe jen pozitivní energii skrze konspirační teorie. Víš co znamená slovo Konspirační? dokážeš si ho definovat nebo ho používáš, protože ho používají všichni ostatní? Já neříkám věci proto aby mě lidi milovali nebo obdivovali, ale protože si myslím že jsou tak správně I tak dokážu uznat, že se můžu mýlit..

    • mykanec

     cituji vás:
     „sú nakoniec robené pre nekalé účely, o ktorých my nevieme“
     Takže my o nich nevíme, ale budeme o nich psát a hádat se?
     Zamyslete se nad sebou i svou „argumentací“.

    • Kultak

     Někde jsem četl článek, který pojednává o psychologickém důvodu vzniku konspiračních teorií. Tyhle teorie si vymýšlí lidé, kteří mají v osobním životě problémy a utíkají od nich tím, že všude kolem sebe vidí nějakou konspiraci o syndikátu, který nás chce prodat mimozemšťanům, sterilizovat nás nebo nás vyhladit, a píší o tom a hltají to, protože snažší je řešit byť globální problémy druhých než ty svoje vlastní.
     Neexistuje pak způsob jak jim to vyvrátit. Když někdo udělá „seriózní“ výzkum, jedná se jednoznačně o výzkum zmanipulovaný Klingony a jen chtějí v lidech vzbudit falešný klid. Když se o to žádný výzkum nezajímá, je jasné, že se to někdo snaží ututlat.
     Každý prostě lže kromě (jak už tu bylo řečeno) tragéda, co žije ve sklepě u maminky nebo v karavanu. To jsou totiž jediní seriózní lidé na planetě… :DD