Aralské jezero už téměř neexistuje

5
1336

Satelit NASA Terra Satellite už řadu let fotografuje z vesmíru Aralské jezero s pomocí spektrometru Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer – MODIS. Na snímcích je vidět, jak vodní plocha postupně vysychá a jak se mění celá okolní krajina. Letos z jezera zůstal už jen úzký pás a několik louží.

Odborníci z NASA viní z ekologické katastrofy orgány ochrany životního prostředí někdejšího Sovětského svazu, které v 60. letech minulého století schválily rozsáhlou rekultivaci okolní krajiny. Vody z řek Amudarja a Syrdarja, které jezero napájely, byly svedeny do okolních polí. Ta sice dostala potřebnou závlahu, ale jezero začalo postupně vysychat. V současné době z původní rozlohy jezera 68 tisíc km² nezbývá ani deset procent.

 • Rohllik

  To je hruza co to Rusko dokaze udelat ve vlastni zemi…jeste ze je na svete druhy, stejne silny, spravedlivy stat se vzdelanymi obcany.
  Vazne antiruska propaganda na vsech frontach.

 • Milena Novanska

  Fotografie vysychajícího Aralu v pravo, vydávaná za letošní (2014) fotografii je fotografie převzatá z článků na zahraničních webech a je datována rokem 2010 (červen)

 • jirka

  Na todle je potřeba se dívat z politického hlediska.

 • baff

  to je tak když,soudruzi myslí pokrokově.

 • Tom

  smutné