Astronomové už znají původ Čeljabinského meteoritu

4
550

Španělští astrofyzikové určili původ meteoritu, který letos v únoru dopadl na území Čeljabinské oblasti v Rusku. Byl součástí původně 200 m širokého asteroidu 2011 EO40, který se rozpadl na oběžné dráze kolem Země. Jeho část, jež dopadla v Rusku, měla průměr 15 m a vážila 10 000 tun. Šlo o jednu z planetek z tzv. Apollonovy skupiny.

Astronomové ke svým závěrům došli na základě analýzy snímků zachycujících pád úlomků. Ta je dovedla k určení dráhy planetky 2011 EO40, která se pravidelně přibližovala k Zemi, a patřila do kategorie potenciálně nebezpečných těles. K události došlo 15. února 2013, přičemž úlomky spadly do jezera Čebarkul. Na Sibiři jde během 105 let o druhou událost podobného typu. Zatím neznámé těleso explodovalo také nad Tunguzskou oblastí 30. června 1908.

Zdroj: DailyMail

 • Nobody

  Údajně NASA je schopná rozpoznat meteority velikosti 1km a výš.
  Zda-li je to pravda či nikoliv,to nevím,ale čeljabinský meteorit by nasvědčoval tomu,že mám pravdu.
  Spíš je otázkou,proč nikdo nebere amatérské „hvězdáře“.Několik jednotlivců tento meteorit vidělo již mnoho set kilometrů od Země,ale nikdo v tu dobu nebral jako možnou srážku s naší planetou.

  • Mat

   Vzhledem k tomu, že přilétal ze směru od Slunce, nemohl být spatřen ani profesionály, natož amatéry. Při jeho rozměrech by si stejně amatéři (minimálně 99,9 % z nich) ani neškrtlo. Mnoho set kilometrů od Země, to muselo stačit na varování, při jeho rychlosti 54000 km/h určitě muselo! (Apropos 100 km uletěl za 6,6 sekund, za kolik asi „mnoho“ set???).

 • Mat

  Taky divné, že se rozpadla na oběžné dráze Země… Ona má Země 2 měsíce? Jakto, že o tom nebyly všude zprávy? Kdyby měla Země zachytit nějakou tu NEO planetku, byla by to bomba století. I kdyby se rozpadla, na Zem by možná dopadla za dobu rozhodně delší než necelé 2 roky a bylo by těch kousků víc. Rozhodně by se o tom ale vědělo.

 • Tom

  Je to možné, akorát je teď záhadou, že když planetka 2011EO40 patřrila do kategorie NEO, že si nikdo nevšiml, že se rozpadla…..že ? :-)))