Co by se stalo, kdyby vás pohltila černá díra?

54
4202

„Pokud byste se ocitli v černé díře, budete vesmírem protlačeni jako zubní pasta z tuby,“ vysvětlil americký astrofyzik Charles Liu. „Jestliže nějaký objekt překoná horizont událostí, tedy bod, ze kterého není návratu, začnou fungovat stejné fyzikální zákony, které na Zemi vyvolávají oceánské přílivy. Protože velikost gravitační síly je nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti, Měsíc přitahuje silněji tělesa na přivrácené straně Země, což se týká i vody v oceánu. Dochází tak k deformaci povrchu mořské hladiny a pevniny.“

V blízkosti černé díry velké jako Země je gravitace podstatně silnější a díra vás začne natahovat a „vcucávat“ do sebe. Nakonec vás protáhne natolik, že se změníte v proud subatomárních částic pohybující se směrem k díře. Protože mozek se rozpadne na atomy téměř okamžitě, moc času na strach mít nebudete.

Jiná situace by nastala, kdybyste se dostali do blízkosti mnohem větší černé díry, velké třeba jako naše sluneční soustava. Rozdíl přitažlivosti a efekt přílivové síly v tomto případě nebude dostatečně silný na to, aby vás po překonání horizontu událostí rozložil na atomy. Vaše poslední chvíle by mohly vypadat, že jste součástí jednostranného zdeformovaného zrcadla. Gravitační síla bude ohýbat světlo a deformovat vám pohled na vaše poslední chvíle. Během cesty černou dírou v jediném okamžiku uvidíte vše: od Velkého třesku až po samé zhroucení vesmíru.

Zdroj: x-files.org.ua

 • Nemo Veřitel

  Možná by se měl autor vyjadřovat přesněji, pokud chce psát o takovýchto tématech. Třeba použít a vysvětlit pojem slapové síly (třeba na příkladu Saturna místo moří) a singularita, což je vlastně černá díra, horizont událostí je jen hranice působnosti gravitace

 • Đaniel Bláha

  Jo věřím, že se černou dírou můžeme pohybovat časem. Ale to co řekl ten čurá* astrofyzik není pravda protože ještě nikdo do té „díry“ nevlezl. Tak ať astrofyzici přestanou srát sračky lidem do hlavy. :)

 • Iv

  Ohladne Ciernych dier davam do pozornosti clanky:
  Bryan G.Walace: Fraska jmenem fyzika
  ing.Jiri Muladi: O hmote cernych dirach a akt.zivota

  z ktoreho si dovolujem uviest uryvok:

  Nezávazná hříčka na počátku.
  Černé díry jsou jedním z řady velepodfuků, při kterých moderní fyzikové věší bulíky na no sveřejnosti. Původ mají v myšlenkové hříčce Johna Michella. Toho v roce 1873 napadlo, že kdyby existovala hvězda s takovou gravitací, že úniková rychlost z jejího povrchu by byla vyšší než rychlost světla, veškeré světlo by pohlcovala a nemohli bychom ji vidět. Téměř o sto let později dal John Wheeler těmto hypotetickým hvězdám název „černé díry“ – a jejich výzkum se mohl rozbehnout.

  BTW…americký astrofyzik Charles Liu je vsetko mozne len nie astrofyzik, skor televizny vsevedko, primadona americkej vedy. Nieco podobne ako sudruh Grygar za bolsevika. Ani jeden nikdy nic nevymyslel ale vsetko vedia vysvetlit. Slusne sa im hovori popularizatori vedy, ludove hlasne truby alebo „pupulniaci“ (tusim po cesky tlchuby).

  Ten Muladiho clanok si naozaj treba vychutnat….najdete ho na Matrixe 2001 kde sa medzi chujovinami pana Chvatala s klobukom zo skoly H.Pottera skvie ako diamant na kope hnoja. Hlavne uvod clanku mysliacemu cloveku vysvetli na akom principe funguje sucasna veda. Z nej by muselo prist spatne aj koze krmenej ostnatym drotom….

  • Pokud by si někdo s otevřenou hlavou chtěl zapřemýšlet, co tzv. černé díry mohou být, doporučil bych přednášky N. Harameina. Například zde:
   http://www.youtube.com/watch?v=7L8FZW33B8Q
   (další díl si v případě zájmu dohledáte)

   • Ivet

    Michale tento pán je velmi zajímavý,už jsem pár videí s ním viděla…jo líbí se mi jeho názory.Až budu mít trošku času kouknu na to.

    • Ivet,
     Vy jste taky zajímavá. :-) Času není nikdy na zbyt, ale tato přednáška stojí určitě za to.

 • Jaroslav Rosa

  vůbec nic …..

  -řešit doměnky nemá smysl. to můžem rovnou řešit věci typu kdyby vyhaslo slunce..tak co můžem..

  se nestane a když se tak stane ,jest božím záměrem….

  • Tom

   ach jo…

 • Indian

  Ano, černá díra je tvůrce času.

  • Tom

   černá díra je stadium hvězdy……….

  • Ivet

   řekla bych že černá díra je spíš bezčasá,prostě a jednoduše v určité fázi nemá žádný čas,žije přítomností.Na „druhé straně“ čas běží ale poněkud jinak než tady .Pomaleji a nebo naopak rychleji.

 • Pablo Felda Opravil

  To že člověk uvnitř black hole uvidí konec vesmíru během chvilky,plyne z toho,že události uvnitř se dějí tak obrovskou rychlostí,že jedna sekunda je skoro nekonečně dlouhá.To vychází z TR,jinak řečeno pro pozorovatele mimo objekt tu bude černá díra 10+ dalších 60nul let(+,- ještě nějaký nuly),když by pozorovatel stál na povrchu černé díry,tak za 2,5 sekundy uvidí konec vesmíru(tedy pokud má vesmír skončit).To je dilatace času.Je to vcelku velice jednoduché k pochopení,asi jako že elektron může projít dvěma otvory najednou,nebo že podle kvantové mechaniky plynutí času neexistuje,všechno už se stalo v jednom jediném okamžiku.Gravitace taky neexistuje,v podstatě,ani odstředivá či dostředivá síla,vše je jen projev zrychlení hmoty,ale aby se nám to lépe chápalo,tak jsme si to takhle zjednodušili.Zakřivení časoprostoru se projevuje tak,že vytváří prohlubeň,důlek do kterého hmota padá,a tohle jsme nazvali gravitací,takže to že držíme na povrchu země,je proto že máme tendenci padat do středu země,ale brání nám v tom povrch země,ve středu země by na nás žádná gravitace už nepůsobila.

  • wikx

   To je zajimavy komentar.. K pochopeni ano.. ale nektere veci si predstavit v hlave je celkem slozity..

   • Jaroslav Rosa

    zdravím wikx ) (ac24)

    • wikx

     taktez :)

  • Gravitace nemůže být pouze projevem zrychlení hmoty. Pak by z toho logicky vyplynulo, že například na Zemi by musela být vždy na jedné straně gravitace větší, než na straně druhé (podle směru pohybu). To zaprvé. A zadruhé, a což je podstatnější, Země (a nejenom ta) ani nezrychluje ani nezpomaluje, tudíž žádné zrychlení tu není. Pouze to vyplývající z rotace, což jsem popsal o dvě věty dříve.
   Přijde mi neuvěřitelné, když se spekuluje, coby kdyby. Už jen proto, že černou ďouru nikdo nikdy neviděl :-)

   • Tom

    s cernou dirou pravdu nemas s tim ostatnim celkem jo

    • Jako co, že jí nikdo neviděl? Nevím o nikom takovém, ale možná to jen proto, že celkově vím hodně málo. :-)

     • Tom

      Už si viděl někdy tmu? :-) pokud tě ta otázka nenakopne tak… tě poučim….. NO co mi zbejvá :-)))))

  • Ještě dodám, že není pravda, že ve středu Země by na nás žádná gravitace nepůsobila. Naopak. Působila by na nás gravitací hmota Země, stejně jako na povrchu, jen ze všech stran by tato gravitace byla stejná (poloviční), tudíž by se „vyrušila“.
   A ještě bych rád věděl, jak může být vše jen „projev zrychlení hmoty“, protože jak jsem psal, v případě, že by opravdu všechna tělesa zrychlovala (diskutabilní), pak by hmotnost byla na straně tělesa ve směru pohybu zrychlování větší, než na straně protilehlé – a nemyslím si, že bych v Austrálii v stejný okamžik vážil o řády kg jinak, než teď u PC a ani jsem si nevšiml, že bych vlivem rotace během dne měnil hmotnost.

   • wikx

    ja se domnivam ze pan Pablo myslel gravitaci ohledne Zeme jako takove a ne jako celku vesmiru.. samozrejme ze by na nas pusobila gravitace i v jadru – zejmena od slunce… to same si myslim, ze se mozna spatne vyjadril i ohledne zrychleni hmoty.. myslim si ze mel na mysli rychlost jako takovou (jakou prave „letime“) a tim padem funguje i jakasi, nam zjednosuseny pojem odstrediva sila… na stejnem principu (podle meho nazoru) se drzi i veskere objekty na obezne draze cehokoliv… jinymy slovy, napr takova iss v podstate pada.. pada k zemi skrz gravitaci, jenomze ma takovou rychlost, ze nikdy nespadne na zem – odstrediva sila.. ale nema dostatecnou rychlost na to opustit drahu zeme.. moje domenka..

    • Tom

     s tou ISS mas pravdu je to tak – respekt

  • Tom

   ježiši marja :-)

 • Mě by spíše zajímalo, jak to, že černá doura pohltí vše, včetně světla, jak to, že se z ní šíří gravitace? To je v přímém rozporu z TR, nemyslíte?
  Rychlost světla je nejvyšší rychlostí, kterou lze šířit informaci a gravitace informací bez nejmenší pochybnosti je. Jak to, že tato informace z černý ďoury unikne?

  • Jaroslav Rosa

   tady v naší realitě platí fyzikální zákony jak platí…
   v jiných sférách vesmíru fyzikální zákony neplatí …..

   • To byl jako Cimrmanův úkrok stranou?
    A fyzikální zákony typu max. rychlost informace atd. jsou tedy platné, protože jsou to zákony a přesto vlak nejede? Strejda Einstein něco nazve zákonem a Vesmír padne na kolena. Tak s takovou bychom přátelé ještě lezli po stromech a házeli po sobě banány.

    • Tom

     Ovšem počitali bychom jakou máme použít sílu abychom překonali tu gravitaci, která neexistuje.

   • Tom

    Když si vydefinuješ co je Fyzikální zákon, že se opět pleteš…..

  • Tom

   a co ti ta informace sděluje?

   • Krom mnoha dalšího třeba to, že tam bude pravděpodobně zdroj. (mimo jiné i hmoty, která gravitaci možná způsobuje či je snad její příčinou?) I zde bych se odkázal na přednášku H. Harameina.

    • Tom

     na projev hravitace nepotřebuješ černou diru na to ti stačí bratru dva fotony. Já se ptám co ti ta informace sděluje… odpověd že je někde něco nachází, s větší, či menší pravděpodobností je nedostatečná. gravitace se nešíří.. … kdyby se šířila tak by se vzdáleností rostla…. nebo byla konstatní

  • Ivet

   myslím že rychlost světla není a nikdy nebyla nejvyšší.Všechny informace s černé díry uniknou,žádná tam nikdy nezůstala.Buď jde zpět do prostoru a nebo na druhou stranu…tedy do prostoru který je buď hustější a nebo naopak řidší.
   Tou druhou stranou mám na mysli samozřejmě jinou dimenzi.

   • Ivet,

    já netvrdil, že rychlost světla je nejvyšší, ale že se to tvrdí :-)

    Informace nemůže zaniknout. Jukni na princip torusu a zjistíš, že nejsi až tak daleko od zajímavější možnosti, než je černá díra, kterou nikdo nikdy neviděl, protože je černá. Teď mě napadlo, že vše černé, nebo co nebylo spatřeno, lze hodit na triko black hole :-) Zda jde zrovna o jinou dimenzi nevím, ale o uzavřený kruhový pohyb dost možná.

    • Ivet

     uzavřený okruh určitě ale na principu osmičky.Energie se rozhodně musí vracet a přeměńovat.

     Černá díra není černá ale jde čistě o energii.

     • Než osmičku nebo kruh, bych použil již zmiňovaný pojem – torus. Ale to už je jenom slovíčkaření a jistě myslíme to samé :-)

      • Ivet

       no dobře tak torus,každý to vysvětlujem po svém :-)

      • Tom

       spíš se hodí termín anuloid nebo kobliha s dírou :-))

     • Tom

      o gravitaci

      • Ivet

       ty o voze a já o koze viď,nebo to má být obráceně?ale vždyť je to fuk né?
       Krásný večer Tome :-)

       • Tom

        Ahojky Ivet nee ja pořád o gravitaci….. černá díra už ze své podstaty nemůže být uzavřený okruh ……

        • Ivet

         vždyť jo Tome já taky netvrdím že černá díra je uzavřený kruh,kdyby si pochopil ten systém té osmičky,tak ti musí být jasné že se nejedná o gravitaci ale spíš v samotném středu o magnetismus.

         Je to na bázi přitahování a odpuzování….+-,to znamená jako pozitvně nabitá a negativně nabitá částice.

         Ovšem nepopírám že gravitace tam má taky svoji úlohu.

         Černá díra vše okolo pohlcuje,to znamená přitahuje ale to co vyvrhne zároveň odpudí, gravitace jako taková působí až v daný okamžik kdy magnetismus nemá takovou sílu.

         Tyto dvě síly jsou navzájem propletené.Tam je zakopaný pes,no a teď je otázka jak takovou univerzální sílu využít.Těch možností je spoustu.Že by volná energie???
         No jo no zase můžeš oponovat že pletu páté přes deváté?jsou to jen samé otazníky a ještě dlouho budou,než nám páni vědci všechno vyklopí a začneme žít naprosto jiný život.

         • Tom

          Gravitace s magnetismem zřejme vůbec nesouvisí jsou to síly naprosto rozdílné povahy s podobným účinkem.

          • Ivet

           a přesto se podle mě doplňují ale to už je otázka.

          • Tom

           nemohou se doplňovat, protože magnetismus NEMŮŽE být bez gravitace. naopak gravitace JE i bez magnetismu

    • Tom

     ach jo ….

   • Tom

    černá díra neni vrátnice…..nelze projít skrz

    • Ivet

     Tomíku jseš si jistej? zeptej se nějakého jogína,mnicha a nebo šamana oni by ti zajisté tvrdili,že se černou dírou projít dá.No jo ale pokud jsi materialista tak se jich raději neptej :-)

     • Tom

      :-) šamani mají beze sporu s Joginy na vrh duchovnem ovšem ne fyzikou. Ta jím uniká a nahrazují to kouzly. Co se týče černých děr, tak to, že o nich víme je mravenčí práce právě matematikú a astrofyziků a normálních fyziků. Ano materialistů bez kterých by žádný Jogín nebo šaman neměl ponětí. že nějaký takový útvar vůbec existuje. Co se týče mnichů ty jsou víc materialistyčtí než kdokoliv jiný. Jen záměr jejich cíle řídí duchovno. Mnich jako fyzik se nikdy nevylučoval právě naopak.

      • Ivet

       no jo Tome to máš sice pravdu ale pro šamana a ostatní fyzika nehraje žádnou roli.pro ně není důležité jak to fyzika pojmenovala.

       Oni mají svůj slovník a právě jak říkáš ty tak mnich se jako fyzik nevylučuje,to znamená že fyzika a matematika je právě závislá na takových lidech.

       Konzervativní materialista by rozhodně nepřišel třeba na teorii relativity,nejslavnější rovnici všech dob E=mc2.

       Myslíš že Einstein byl materialista? neé….lítal si v oblacích stejně jako další.

       A kde máme slavného Nikolu Teslu a spoustu dalších….kde myslíš že brali tito významní lidé inspiraci?
       Od takových lidí se odvíjí veškeré další studium….

       • Tom

        Jenže ani Einstein ani Tesla fyziku nepopíral. Kdež to tady je spousta lidí, kteří právě tu fyziku, kterou tito panové tvořili, doslova IGNORUJÍ.

 • wikx

  Pekne.. jen nerozumim jedne veci. to ze bych mohl videt velky tresk (ktery stejne je jen jednou z nekolika teorii) pripoustim.. ale nejak nedovedu pochopit ze bych mel videt neco co se jeste – pokud je nam znamo(!) – nestalo (zhrouceni vesmiru). Zkusi to nekdo vysvetlit? Ja kdysi kdesi nekde cetl, ze pozorovatel, ktery by mne videl padat do cernerne diry by videl, jak se natahuju a po sleze bych zmizel. naopak ja padajic do temnoty, bych videl pozorovatele podstatne dele ikdyz pozorovatel by mne uz davno nevidel… tezko rict co je pravda a jak to opravdu je… podme diskutovat, tohle me opravdu zajima:)

  • Sauber

   Myslím že rozvíjet zde dál diskuzi na toto téma nemá smysl :-)

   • wikx

    asi ne seriozne.. me jen zajimaji nazory jinych na toto tema:)