Do sluneční soustavy zavítala zelená kometa Lemmon

3
815

Kometa Lemmon (C/2012 F6), která teď září na obloze nad jižní polokoulí, je mnohem jasnější, než se čekalo. Od Země je nyní vzdálená 0,99 AU. Její snímek pořídil 28. 1. 2013 amatérský astronom Rolf Wahl Olsen nad novozélandským Aucklandem.

Kometa, objevená 23. března 2012, obíhá na eliptické dráze s periodou téměř 11 tisíc let. Do sluneční soustavy tedy zavítala po hodně dlouhé době. V současné době svítí jako hvězda sedmé velikosti, těsně pod hranicí viditelnosti pouhým okem. Zelená barva komety pochází z plynů (CN a C2), které jsou vytlačovány z jejího jádra. Tyto látky září zeleně ve chvíli, kdy jsou vystavené slunečnímu záření ve vesmírném vakuu.  U nás na severní polokouli budeme tuto kometu moci pozorovat na počátku dubna.

 • Mat

  Mně by zajímalo, proč se všude píší titulky stylu: „Do sluneční soustavy zavítala…“ Ta kometa přiletěla z mezihvězdného prostoru? Pokud obíhá okolo Slunce, tak je ve sluneční soustavě přece pořád. Vždyť sluneční soustavu netvoří jen Slunce a planety, máme zde i vzdálenější skupiny těles, které spolu s ostatními tu naši soustavu tvoří… Nebylo by lepší „do přísluní se navrátila“ nebo do „vnitřní planetární soustavy zavítala“ než tamto?

 • Tom

  Těším se, moc :-)

  • kamaka

   I já se těším Tome… ale rozhodně to nebude objekt viditelný na obloze na první pohled. Třebaže se během dubna budou podmínky její viditelnosti na naší obloze zlepšovat, zároveň bude klesat její jasnost. Ale celkem pohodlně by měla být v dosahu triedrů nebo malých dalekohledů. :)