Galileova hádanka byla po 400 letech rozluštěna

4
833

Astronomové rozřešili záhadu, nad kterou si vědci lámou hlavu už od Galileových dob – proč nám Venuše viděná pouhým okem připadá větší než Jupiter, zatímco při pohledu dalekohledem je tomu naopak?

Venuše je Zemi výrazně blíž než Jupiter, takže viděná neozbrojeným okem je na noční logicky obloze mnohem jasnější. Vidíme ji se „zářivou korunou“, a působí tak 8x až 10x jasněji než obří Jupiter. Jenže v dalekohledu vypadají obě tělesa jinak. Podivnou iluzi Galileo popsal jako jakousi překážku, kterou způsobuje lidský zrak, již dalekohled dokáže odstranit. Proč tomu tak je, ale netušil.

Nyní bylo zjištěno, že jde o optickou iluzi způsobenou tím, jak lidské oko vnímá kontrast černé a bílé barvy. Okraje světla objektu se oku jeví jako rozmazané, takže ho vidí větší, než ve skutečnosti je. Mohou za to citlivé buňky v zadní části mozku, jimiž reagují na obrazy různé intenzity na tmavém pozadí. Venuše je tak zdánlivě větší, protože její „zářivou korunu“ vnímá oko jasněji než Jupiterovu. „Galileo byl první, kdo poukázal na tento rozpor,“ řekl J. M. Alonso z newyorské College of Optometry. Jev podle něj mimo jiné souvisí i s tím, proč nám černý text psaný na bílém pozadí připadá čitelnější.

Zdroj: DailyMail

 • Jiří Bartoněk

  to je všechno hezky jak ale zpracovává oko třeba vycházející měsíc s tolika detaily a vyfocený je sotva poloviční bez detailu? klam to určitě je,ty detaily už ne.

  • Mat

   Čím myslíte ten klam?
   Ono totiž hlavně záleží na tom, čím a jak fotíte…

 • kazan

  A není to nahodou tím že ma Venuše mnohem vetší magnitugu?Co s tím ma co dělat velikost tělesa to opravdu nechápu:) To je stejny jako by nekomu vrtalo hlavou proč je slunce jasnější, když jinde jsou daleko větší i zářivější hvezdy.
  Cituji z článku:“Venuše je Zemi výrazně blíž než Jupiter, takže viděná neozbrojeným okem je na noční logicky obloze mnohem jasnější“
  Tak tohle je kardinální sračkovina.Venuše přece není jasnejší než Jupiter jen proto že by byla blíž. Ale i proto že ma na to velikost a albedo.Merkur je taky blíž než Jupiter a pokud vím tak okem skoro ani není vidět. .Navic k jupiretu dorazí mnohem menší intenzita slunečního svitu.

  • Mat

   A není
   to nahodou tím že ma Venuše mnohem vetší magnitugu? – ano má a o hodně. Ale co
   má na magnitudu vliv – vzdálenost od Slunce a od Země (jasnost klesá se čtvercem
   vzdálenosti), albedo, které má Venuše opravdu vysoké a samozřejmě velikost
   tělesa. Navíc v době největší jasnosti z ní vidíme jen srpek, což ubírá na její
   „ploše“. Absolutní hvězdná velikost je u Jupiteru výrazně vyšší než u Venuše.
   Proto je jeho zdánlivá hvězdná velikost menší než Venušina právě díky větší
   vzdálenosti jak od Země, tak od Slunce. Kdyby v Jupiterově vzdálenosti
   obíhala Venuše, tak by měla cca +3 mag (zhruba o 5,5 míň než Jupiter). Merkur značně doplácí také na jasnost oblohy,
   což Jupiter a občas i Venuše ne.