Jaký bude Mars po srážce s kometou?

24
759

Pokud příští rok v říjnu do Marsu opravdu narazí kometa C/2013 A1 (Siding Spring), klimatické podmínky na planetě se významně změní. A není ani vyloučeno, že se budou více podobat těm pozemským. Pravděpodobnost této události se nyní zvýšila – díky novým údajům o pohybu komety se podařilo zpřesnit její trajektorii.

Kometu C/2013 A1 objevili australští astronomové v lednu letošního roku. Podle výpočtů by měla 19. října 2014 proletět ve vzdálenosti 105 tisíc kilometrů od středu rudé planety a astronomové nevyloučili ani riziko srážky. „Pokud ke kolizi dojde, můžeme hovořit o významných změnách statu quo na rudé planetě,“ řekl astronom Robert Matson. Výbuch dosáhne síly 20 miliard megatun TNT a vytvoří kráter o průměru 500 km.

[pullquote_right]„Pokud ke kolizi dojde, můžeme hovořit o významných změnách statu quo na rudé planetě,“ řekl astronom Robert Matson. [/pullquote_right]

V důsledku srážky při rychlosti 56 km/s se do atmosféry Marsu zvedne obří množství prachu a okamžitě roztaje a vypaří se velké množství vodního ledu a zamrzlého oxidu uhličitého. To by mohlo vést ke skleníkovému efektu (vodní páry a oxid uhličitý jsou skleníkové plyny) a ke globálnímu oteplení na Marsu.

Může ale dojít i k opačnému klimatickému jevu. Prach v atmosféře bude pohlcovat sluneční záření, což povede k dalšímu ochlazování, k jakému na Marsu došlo po velkých prachových bouřích v 70. letech. Není také vyloučeno, že mohutná exploze ovlivní i tektonické procesy a „probudí“ místní vulkány.

Nové výpočty ukazují, že kometa proletí ještě blíže, než se původně soudilo. Vzdálenost od povrchu planety v okamžiku přiblížení se významně snížila: kometa proletí ve vzdálenosti 37 tisíc km od povrchu Marsu. Vzhledem k tomu, že velikost její komy (plynový obal kolem jádra komety) přesahuje 100 tisíc km, je jisté, že ke střetu dojde minimálně prostřednictvím komy. „Mars není nijak chráněn, takže mikročástice prachu budou bombardovat jeho povrch, což může mít nepříznivý dopad na automatické sondy na jeho povrchu,“ řekl astronom Leonid Elenin, který zpřesnil dráhu komety.

Na oběžné dráze Marsu jsou nyní čtyři sondy a na jeho povrchu planety dvě funkční vozítka, starší Opportunity (od roku 2004) a Curiosity (2012). Průlet komety bude monitorovat další sonda MAVEN, vyvinutá kvůli analýze atmosféry planety, která odstartuje 18. listopadu 2013.

Zdroj: utro.ru

 • kamaka

  Podařilo se dohledat na snímcích ze 4. října 2012 dvě předobjevová pozorování této komety. Tím se pozorovací oblouk její dráhy zvýšil na 148 dní. Po propočtu nové dráhy se pravděpodobnost srážky s Marsem snížila z 0.2% na 0.08%. Jinými slovy, je 99.92% pravděpodobnost, že kometa Mars mine, a to v nominální vzdálenosti asi 50 000km od jeho povrchu. Takže zatím žádná srážka. Jo, a velikost jádra té komety zcela určitě!! není 50km nýbrž tak do 5km! Ukamenujte mě.:-)

 • Nevim

  Tome, už ti někdo řekl, že né všichni lidé na světě (s výjimkou Tebe) se jmenují KAMIL? :D

 • derbby

  Náraz by Mars ani nevychýlil z její oběžné dráhy kolem slunce ale možný to je uvolnila by se energie že by to s planetou pořádně zatřáslo bude to úžasný okamžik :)

 • kazan

  Wow,tak to bude neskutečna udalost!!Možna…pac je to zase z ruskyho serveru.Ja ale doufam že Mars přežije.500km krater,to si myslim že by se zmenila rychlost otačení,sklon planety,doba obehu, proste uplne všechno.At už vice či méně.

  • kamaka

   Tak rychlost otáčení, sklon, doba oběhu atd. by se v případě kolize zcela určitě nezměnila!! Protože hmotnost té komety je vůči hmotnosti Marsu zcela zanedbatelná, a navíc já zkrátka nevěřím, že jádro té komety má průměr 50km, tak nanejvýš 15km. Proto žádný 500km kráter.

   • Nevim

    no jooo zase ty..:D když ty tomu nevěříš, tak to tak určitě není , ty totiž musíš mít z toho sezení u počítače tolik informací, že předčíš všechny :D

    • kamaka

     Ale kdepak, na to stačí středoškolská fyzika a matyka. Jinak jsem pochopitelně rád, že když je potřeba, tak si tu informaci najdu, na tom není nic špatného. A nakonec „errare humanum est“. Pěknej den.

     • Nevim

      aha, já mám nedokončenou základku…tak asi proto jsem se divil :) hezký den

      • Tom

       proč se tak srážíš Kamile přeci na tom neni nic špatnýho, že máš vejšku :-))

     • Tom

      :-)

     • Matematik

      Matyka prej :DDDDDDD

      • Tom

       proč jsi zase změnil Nick kamile? :-)

    • Tom

     říká se tomu samostudium …. ne mít informace ze sezení u počítače. ty taky sedíš u počítače ……jenže zády proto se k tobě ty informace až tak moc nedostanou …… :-)

     • Ondra

      Tomáš zase nejchytřejší :DD ty vole já tě potkat tak bych ti musel jednu praštit jinak bych to neviděl.

      • Tom

       Ano to je normální reakce : kde končí znalosti nastuuje nasilí. I když pochybuji, že by jsi to dokázal………………….:-) Kamile

      • Lada

       :-D :-D

      • Nevim

       :D Já bych to nebil, jen bych ho rád viděl…jak prostě vypadá :))

   • kazan

    A to se s tebou vsadim že zmenila.To je uplne bezny jev.Pokud by mela prumer 50 km(cemuž se mi taky nechce verit) tak si uvedom tu šílenou kinetickou energii a Mars je mala planeta.Vždyt i zemetresení u japonska ovlivnilo otačení zeme,sice jen o desetinky vterin ale ovlivnilo.Navic vedci spekulují že Venuše se otačí tak pomalu prave k vůli narazu nejakyho telesa.Ale je to jen jedna z teorií.

    • kamaka

     No, záleží do jaké míry si představuješ změny těch parametrů. Ta kinetická energie by byla jistě obrovská a dopadem by se změnila v teplo a seizmické vlny. Nicméně, na nějakou výraznou změnu v uvedených parametrech, a to se s tebou vsadím, by zřejmě nestačila. Jo a ohledně té Venuše, podle té teorie k nárazu došlo, ale dvou srovnatelných, velkých!! těles, při kterém se jejich rotace „vyrušila“ a vzniklo jedno těleso, a to Venuše.

  • Tom

   on kdyby to nepřežil tak by to bylo teprve zajímavé, jen mně napadá, aby ta kometa trošku nezměnila dráhu …… třeba. Třeba konečně uvidíme marťany při evakuaci. Kam pak by letěli?? :-)))))