Na Marsu dojde příští rok ke globální katastrofě

11
507

Kometa, která velmi pravděpodobně narazí v říjnu 2014 do Marsu, na jeho povrchu vytvoří kráter o průměru 500 km. Vypočítali to astronomové, kteří kometu C/2013 A1 (Siding Spring) objevili na počátku letošního roku. Výbuch bude mít sílu 20 miliard megatun TNT a půjde tak o mimořádnou událost i v marsovském měřítku.

Kometa by se měla k rudé planetě přiblížit 19. října 2014 ve 4.20 h Greenwichského času na vzdálenost 0,0007 AU. „Současné výpočty její dráhy připouštějí kolizní scénář,“ uvedli astronomové. Těleso se pohybuje po tzv. retrográdní dráze, prakticky v opačném směru vůči planetám sluneční soustavy. Její rychlost při srážce bude mimořádně vysoká, zhruba 56 km/s. Podle současných měření měří jádro komety 50 km a na místě dopadu vytvoří kráter o průměru 500 km.

V prohlášení australských astronomů se dále uvádí, že prognóza vychází ze současných dat, takže vše se bude ještě upřesňovat. Každopádně průlet tělesa v těsné blízkosti rudé planety je zcela jistý. Jasnost komety dosahuje nyní -8 m (pro srovnání: hvězdná velikost Měsíce v úplňku činí -12,6 m). Předpokládá se, že snímky komety pořídí i sonda MRO.

Zdroj: oko-planet.su

 • Pididi

  No právě-curiosity.Nebylo by od věci za záchranu této sondy vyslat raketu se střelou na odvrácení této katastrofy ,,pro Mars“ a tím pádem vyzkoušet tyto zbraně v praxi pro případné budoucí ohrožení Země.Jak jinak získat ty nejlepší data a být zase o krok před nimy ;)

  • Marek

   Harry Stamper to the rescue!! :))

 • rabaka

  Dokonce se odhaduje prumer vetsi jak 50km.Ta jasnost -8 je asi myslena z pohledu Marsu v case pruletu.

  • kamaka

   Jasnost komety dosahuje nyní!! -8 mag… evidentně blbě napsaný. Mimochodem, ta jasnost -8 mag by v době toho nejtěsnějšího průletu kolem Marsu celkem odpovídala ale ne pro 50ti kilometrovou kometu. Ta by právě lehce dosáhla jasnosti kolem -17.5 mag, což je asi 100x víc jak Měsíce v úplňku.

 • kamaka

  Zas je potřeba ty informace z pochybného zdroje uvést na pravou míru, viď Rozehnale. Takže, začneme s tou velikostí té komety. Zcela určitě nemá 50ti kilometrové jádro. Nanejvýš 5ti kilometrové. Dále, s tou jasností té komety jsi zcela mimo. V dnešní době nemá jasnost -8 mag (skoro jako Měsíc v první čtvrti -10.2 mag) nýbrž 18 mag. Teda je pozorovatelná jen těmi většími hvězdářskými teleskopy. To, že dojde k blízkému průletu kolem Marsu je pravda a co se případné kolize týče je velmi ale opravdu velmi pravděpodobné, že ani v tomto případě k žádné nedojde :-)

  • Mat

   No ono toho bude třeba opravit víc: informuje o tom i server astro.cz s odvoláním na svůj zdroj, kde je uveden odhadovaný průměr jádra až 50 (slovy padesát) kilometrů.

   • kamaka

    No ano, průměr až 50km. Právě ten rozměr mi jaksi „nesedí“. Ve srovnání s
    kometou Hale Bopp, která měla v době největší jasnosti zápornou hv.
    velikost, je tato, jaksi chudá příbuzná s maximální jasností v příštím
    roce kolem 8 mag. Celková absolutní hodnota jasnosti komety Hale Bopp (ne jenom jádra) byla celých -2 mag, kdežto u této komety je jenom 5.7 mag. A průměr komety Hale Bopp? Ten se uvádí na 40 km. Proto ty pochybnosti o velikosti komety C/2013 A1 (Siding Spring). :-)

    • Mat

     Porovnávat maximální zdánlivé jasnosti je nesmysl. Ještě je moc brzy na dělání nějakých závěrů a odhad velikosti se téměř jistě změní (zmenší). Nicméně, je-li objeviteli určen interval odhadované velikosti jádra až 50 km, nelze jen tak jednoduše toto číslo označit za chybné – vždyť oni to taky počítají a necucají si to z palce, takže možnost, že je tak velká existuje (byť je to krajní hodnota intervalu, stejně jako spodní hodnota 8 km).
     Každopádně je ale špatně, když někdo nenapíše ten interval s maximální i minimální hodnotou – hold novinařina…

     • kamaka

      No ano, objevitelé si tu velikost té komety z prstu nevycucali. Jen se mi zdá, že tu horní mez té velikosti jaksi nadsadili. No, jak říkáš, ještě je moc brzy a uvidíme později. Já jsem si jen vzpoměl na kometu Hale Bopp což byla opravdu velká kometa s průměrem jádra, a teď jde o údaj ze stránek NASA, 60 km. Jen se mi nezdálo, že by kometa C/2013 A1 byla , co do velikosti s kometou Hale Bopp srovnatelná.:-)

  • Ivovy články je nutno brát s poněkud velkým nadhledem. To už je známo nějakou dobu.

 • mates

  A to bude konec curiosity:)