NASA zjišťuje původ předmětu, který leží vedle roveru Curiosity

5
439

Když vozítko Curiosity odebíralo 7. října vzorky marťanské půdy, byl v jeho bezprostřední blízkosti spatřen neznámý lesklý předmět. Práce byly proto okamžitě zastaveny a NASA nyní zjišťuje, co to může být. Panují obavy, že jde o část přístrojové techniky. Specialisté chtějí objekt zkoumat pomocí kamer a zvažují další kroky. Zatím není jasné, zda bude sonda moci pokračovat v odběru půdních vzorků, ani kdy bude možné opět používat dvoumetrový manipulátor, kterým je vybavena.

Sonda Curiosity, jejíž vývoj přišel na 2,5 miliardy dolarů, přistála na rudé planetě 6. srpna letošního roku. Cílem její mise je výzkum geologie a klimatu i hledání stop vody a případného života na Marsu. Aparát pracuje v Galeově kráteru, který byl vybrán na základě průzkumu z oběžné dráhy jako oblast, kde se v minulosti mohla vyskytovat voda. A skutečně: na konci září Curiosity vyfotografovala místo připomínající vyschlý potok, o čemž svědčí i přítomnost oblázků. Na základě jejich analýzy vědci odhadují, že voda korytem potoka protékala rychlostí 0,9 m/s.

 • miskith

  Malej mimozemšťan :D.

 • David

  šroub z curiosity :D

 • kamaka

  Zřejmě to bude kus plastu z izolace kabelů, který odpadl při pohybu dvoumetrového ramene na roveru.

 • Siky

  Tak podle velikosti,barvy a toho že je ten předmět hned u vozítka bych to tipoval na šroubek, ikdyž je záhada jak by se mohl sám uvolnit ale tak ten stroj vyrobil člověk a jak je známo nikdo není bez chyby

 • Tom