Netušíme, kde je okraj sluneční soustavy, přiznává NASA

13
1346

Lidé z NASA, kteří monitorují let sondy Voyager 1 vypuštěné před 35 lety, téměř půl druhého roku říkají: Už dosáhla hranice sluneční soustavy a za krátkou dobu ji definitivně opustí. Jenže zatím se tak nestalo.

Vědci s překvapením zjišťují, že okraj sluneční soustavy je mnohem dál, než se původně předpokládalo. Otázkou je, kde se vlastně nachází. Poslední údaje, které Voyager poslal, svědčí o tom, že je pořád ještě uvnitř „ionizované bubliny“ naší sluneční soustavy a ta je stále mimořádně pevná a nepropustná.

Sonda Voyager 1 byla vypuštěna 5. 9. 1977 a v současnosti je od nás vzdálená 18,2 miliardy km. Na Zemi stále posílá data. Sonda Voyager 2, která byla vypuštěna o 16 dnů později, je od nás dnes vzdálená 14,9 mld. km. V NASA nyní doufají, že oba přístroje jednou skutečně překonají hranice sluneční soustavy a ocitnou se v mezihvězdném galaktickém prostoru, kde naše mateřská hvězda nemá žádný vliv. Kdy to ale bude, nikdo netuší.

[pullquote_right]Vědci s překvapením zjišťují, že okraj sluneční soustavy je mnohem dál, než se původně předpokládalo. Otázkou je, kde se vlastně nachází. [/pullquote_right]

Kdy Voyager 1 opustí sluneční soustavu? To nikdo neví

Data, která Voyager v současnosti posílá, hlásí, že se nachází v tranzitní oblasti, kde je radiační vliv slunečního větru nižší než uvnitř solárního systému.  Až dosud se soudilo, že hranice sluneční soustavy je hypotetické místo, kde se přestávají tvořit nabité sluneční částice, protože na ně působí galaktické záření, jehož vliv postupně převládne.  Okraj sluneční soustavy tak začíná tam, kde rychlost nabitých slunečních částic, tzv. slunečního větru, klesá pod rychlost zvuku.

Oblast heliopauzy je ve sluneční soustavě překvapivě rozsáhlá, mnohem větší, než se předpokládalo. Teď astronomové soudí, že Voyager 1 dosud nedosáhl ani k okraji heliopauzy. „Je zřejmé, že proud slunečního větru v heliosféře je mnohem složitější jev, než jsme dosud mysleli,“ říká autor výzkumu, astrofyzik Robert Decker z Johns Hopkins University.

Podle Deckera se Voyager 1 v posledním roce dostával do oblastí, kde opakovaně docházelo k přerušení slunečního větru, ale nikdy nešlo o dlouhodobý jev. „Díky tomu můžeme konstatovat, že nevíme, kde ve skutečnosti končí sluneční soustava,“ dodal Decker. „Před rokem jsme předpokládali, že Voyager 1 ji během příštích 12 měsíců opustí. Nestalo se tak. A my ani nevíme, kdy k tomu dojde.“

Zdroj: cybersecurity.ru

 • je stále co objevovat a to je dobře

 • malatny

  Takhle to dopada kdyz si nekdo mysli ze vsechno vi:)Nakonec nevi nic

 • kamaka

  V jisté smyslu lze tvrdit, že hranice sluneční soustavy vymezuje Oortův oblak komet ve vzdálenosti necelého 1 světelného roku od Slunce.

  • Tom

   Já se spíš přikláním k tomu že hranice sluneční soustavy je oblast, kde je zanedbatelný vliv Slunce a planet. Ve skutečnosti definovat hranici prostoru který se sám pohybuje prostorem a neustále se mění je složité samo o sobě.

   Můžeme si to však představit jako ohromnou mýdlovou bublinu, která má stejný objem ale povrch se jí neustále mění. Tu je tam a tu onde.

 • FFS

  A já si myslim, že ten trpaslíček, co šlape na kole v tom Vojádžru je už utahanej a tak záměrně lže.

 • Tom

  Z dovolením, z dovolením prosím. Ještě kousek, áááno děkuji pěkně. Tááák. Ehm Já to tedy rozštípnu. Víte proč nemůže opustit sluneční soustavu? Protože lítá v kruhu přeci. :-))) ( pozn. Toma . pro ty kteří to nepochopili se jedná o vtip. konec poznámky.) dobrá dobrá fórky mi nejdou, ale hele umím žonglovat s jedním míčkem hop hop hop. …dneska byl nějakej těžkej den nebo co :-D

  • Tom

   Je to ještě horší komentář než s těmi parašutisty …. :-)

 • chargy

  tam neni značka konec sluneční soustavy? vždyť je v tý nejzapadlejší vesnici

 • Ski

  Hlavně, že furt dělaj machry. Njn lidstvo KRÁLOVÉ VESMÍRU.

  • kazan

   Ale nikdo machry neděla.. Tech nerozluštenych tajemství nasí slun. soustavy je fakt hodně a vedci na to maji jen tzv.teorie ktery mohou byt mylný ale to jim zalívat nemůžem.

   • kazan

    omg.zazlívat

    • ingi

     co se Vám nezdá?

   • Hornet

    Ale dělá, právě, že dělá.