Po povrchu Pluta se pohybují podivné objekty

8
20609

Sonda New Horizons pořídila množství snímků povrchu trpasličí planety. Loni v prosinci se její kamera Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) s vysokým rozlišením zaměřila na ledovou planinu zvanou Sputnik Planum. Snímky, které pořídila, přinesly velké překvapení. Po povrchu Pluta se pohybují jakési objekty. Ze všeho nejvíc připomínají obří šneky, kteří za sebou zanechávají stopu.

Když se na snímky podíváte pozorně, „šneci“ jsou svým pozemským kolegům mimořádně podobní. Objekty na světlém povrchu vrhají stín, vzadu jsou dobře viditelné jakési nožky a vpředu růžky. Zřetelná je i cestička, kterou za sebou zanechávají. Že by byl na Plutu objeven život? Bohužel nikoli.

Odborníci z NASA původně předpokládali, že jde o balvany pokryté špínou. Teď mají ale jasno – jde o ledovce tvořené z vodního ledu. Na Zemi plují v polárních mořích a na Plutu ve zmrzlém dusíku. Mají několikakilometrový průměr, ale jejich větší část je „utopena“ v mrazivé nádrži. Koneckonců, vodní led má menší hustotu než zmrzlý dusík. V NASA se domnívají, že se tyto ledovce odtrhly od místních hor.

Svědčí obří „šneci“ o tom, že na Plutu je život?
Svědčí obří „šneci“ o tom, že na Plutu je život?

Planina Sputnik je obřím rezervoárem zmrzlého dusíku. A protože je Pluto geologicky aktivní, teplo z jeho útrob uvádí ledovce do pohybu. „Na Zemi se podobně chová vulkanická láva,“ upřesnil šéf geologického programu New Horizons William McKinnon z Washington University v St. Louis.

 • 3Bird

  Že je to dusík nevěřím, ale co je to skutečně? Hmota solárního systému (planet) se ve vesmíru chová stejně. Tyto popraskaniny najdeme i na Zemi a Marsu. Jsou i na Plutu. Je to jako když suchem bláto popraská, nebo sýr který tuhne atd.

  Zde jasně vidíme tyto tři objekty (šneky) Dva z nich jsou ve spáře a jeden ne. Toto povrchová vrstva s dunama písku a vrstva popraskala. Ve spárách je vidět patrně spodní vrstva a že by to byl led, nebo dusík si nemyslím. Nějaká hornina. Hned vedle té pouště jsou hory s údajným dusíkem.

  Nové kvalitní fotky.

  http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA20213.jpg

  Extra třída. Lepší a lepší fotky.

  http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA20361.jpg

  • Nezmar

   A proč by to nemohl být dusík? Když je pluto blíž slunci tvoří jeho atmosféru, a když se od slunce oddálí zmrzne a gracitace pluta ho přitáhne na povrch, kde postupně tuhne.

   • 3Bird

    Já netvrdím že nemohl, ale že nevěřím. Nepřipadá mi to podle těch fotek.

    • Nezmar

     To úplně vlevo na obrázku to jsou krátery ?

     • 3Bird

      Co by to mělo být. Tak tam je vidět, že se to usadilo v kráterech, nebo je to spodní vrstva. To bylo keců o Ceresu a že je to spodní vrstva, bylo vidět hned. Nevím no. Dusík. To by byl rozprostřen trochu jinak si myslím. Tam je v nížině a tam zase v horách. My jsme zblbí z medíí. Čert ví co je to za látky a jaká chemie tam probíhá. Vlastně nevíme nic i s těma sondama, ale jsme první (a možná i poslední) kdo ví o vesmíru nejvíc a máme možnost vidět povrchy těles v SS, což je super. Co by za to dali ti staří vědci.
      Tady je vše a přibývá. :-)
      http://photojournal.jpl.nasa.gov/

      Skoro všechny měsíce (tato velikost tělesa) jsou mrtvé a jsou si podobné. Planety ne a přitom ta různorodost je úžasná a najednou prásk. Maličké IO a ono to soptí a žije. Zákony vesmíru se nikdy nedozvíme a než se něco dozvíme, tak už vymřeme. Ach jo. :-)

      V detailu jsou vidět na IO i ohně.

      https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Io_from_Galileo_and_Voyager_missions.jpg

      • Nobody

       Zkus si představit vesmír jako lidské tělo – nohy jsou taky „mrtvé“ ale přesto buňky v nich „žijí“.Možná že stejný mechanismus je samotný vesmír :)
       Takže pokud selže jedna vesmírná („pokud bude brát anatomii člověka“) soustava – výbuch,pak buď se za x tisíc či miliard let obnoví (stejně jako lidská kůže,s částečně pozměněnou strukturou) a nebo neobnoví.A když se neobnoví,pak vznikne paradox – místo bez prostoru a času :) Podobně jako u lidí :D A jak budeme toto místo nazývat už je irelevantní.A že podobná místa ve vesmíru najdeme je téměř jisté – např. černé díry.
       Takže by se dalo říct,že v našem kvadrantu náš vesmír začíná pokulhávat – pokud tedy vezmeme v potaz to,co nám říkají vědci – a nebo se taky mohou mýlit :)

      • Nezmar

       Děkuji za linky. Jen jsem nepochopil na phottojurnalu vyhledávání. Detail Io je nádhernej.

 • Nobody

  Že by na Plutu běhal pejsek Pluto?
  Hm,ano něco podobného co je na Zemi láva,takhle se to vyvětluje?Pokud teda ponimeme teploty,pak Pluto nemá atmosféru – tudíž žádný atm. tlak.Pokud pomineme gravitaci,což u Pluta není potvrzené,hm,pak je tato teorie opravdu správná,opravdu se nám to pohybuje stejně jako na Zemi :DDD
  A to že jsou na povrchu stopy po pohybu s rovným směrem?Nic zvláštního,kamínek či co to je,prostě už ho to nebavilo,jelikož zřejmě skála je poblíž něj,tak se vydal do světa na průzkum … :)
  Je to pohá fotka – žádné video – navíc,ta stopa je opravdu rovná.