„Sedm minut hrůzy“ rozhodne o osudu sondy Curiosity – sledujte přistání v přímém přenosu

18
497

Několik let vývoje, více než dvě miliardy dolarů a osmiměsíční putování vesmírem může přijít vniveč, pokud se během zítřejšího rána nepovede riskantní manévr, při kterém bude robotické vozítko Curiosity sestupovat sedm minut na povrch Marsu. Přistání bude NASA TV vysílat živě na internetu.

Sonda Curisoty bude zkoumat povrch rudé planety a hledat stopy po současném nebo minulém mikrobiálním životě. Pokud vše proběhne podle plánu, bude na Marsu pracovat nejméně jeden marťanský rok, což je 687 pozemských dní.

Sonda s délkou 2,7 metru a hmotností 900 kilogramů je velmi těžká pro klasické přistání na padáku, a proto bude pro její sestup použita nová metoda – raketou poháněný sestup, kdy bude vozítko pomalu spouštěno na laně na principu podobném jeřábu. Tento postup zatím ve vesmíru nikdo nikdy nevyzkoušel. „Věříme si, ale rozhodně to není bez rizika,“ říká manažer projektu Pete Theisinger. „Stačí jediná chyba v kterékoli z těchto fází a mise je ztracena.“

Místem průzkumu Curiosity bude kráter Gale. Vědci NASA ho přirovnávají k Velkému kaňonu řeky Colorado. Poskytuje prý ideální terén pro sledování geologické historie planety.

Sonda by měla na povrch rudé planety dosednout v 7:31 SELČ. Přistávací manévr můžete sledovat v níže přiloženém videu, nebo přímo na stránkách NASA TV.

Přímý přenos z přistání Curiosity na Marsu

Watch live streaming video from spaceflightnow at livestream.com
 • kazan

  Jsou to prostě borci…Vynikající práce,člověk toho může dokazat fakt hodně..

  • Tom

   Dokážeme toho hodně. Svět se nehýbe díky konkurenci, ale díky kooperaci. Proto taky vznikají kartelové dohody :-))). Ježíš já se těším na ty fotky jak malej Jarda

   • kazan

    Taky se tesim na ty fotky.Tomu projektu sem fandil už od počatku a ted ta chvíle konečně přišla ale hlavne se povedl tak složity manevr.Proste všechna čest.Jinak ale bohužel s nejvetší pravdepodobností ty fotky půjdou první přes“filtr“určitych lidí.Neveril sem tomu že se tak děje ale pak sem nasel nezvratny dukaz o tom že NASA opravdu upravuje nepohodlny fotky.Tykalo se to nekterych fotek ze spiritu,konkretne solu(den na marsu) 2169http://miscellaneous-pics.blogspot.cz/2011/01/spirit-rear-hazcam-sol-2169-life-on.html Takhle fotka byla puvodne odstranena s oficialniho archivu spiritu ale pote co zacli vznikat dohady,tak je tam nasa pod natlakem zase dala a jednoduse prohlasily že utvar je prirodniho puvodu:)Čo je blbost a mužem jenom spekulovat o co jde?A kolik takovych fotek může byt že?

    • kazan
    • Tom

     Ty vole ty jsi mi dal, ty jsi mi dal. UUUUUffffffffff. Ale dobrý postřeh se má trénovat. :-)))) Neni to ničím zvláštní snímek. Žádní marťani. :-((( To co je vidět v horní části bylo vyrobeno na Zemi a patří to Spiritu.
     Pokud budeš mít zájem pošlu ti odfiltrovaný snímek. Sám poznáš co to je a budeš si řikat aaa Ku.va zase nic, tak jako já. Ale dobrý, zvedl jsi mi Adrenalin a skoro i ze židle jako už dlouho nikdo ne :-)))))) A to se cení.

     • kazan

      Klidne mi ten snímek posli kalamajk55@seznam.cz Mužeme spekulovat co to je,sem zvedav…Neverim že je to soucast spiritu,pac ten byl už kilometry daleko od svojeho puvodniha dopadu.Jedina možnost že by to byla součast nejake stare spadle sondy….

      • Tom

       ne je to součást toho Spiritu který fotí. je to to samé vozítko. Krásně vytvořený optický klam. Třeba mně po prohlédnutí snímku trochu pochopíš, že někdy -skoro vždy píšu to co píšu. Prostě zdání klame.

       • kazan

        Tome vsechna čest,mas naprostou pravdu.Dival sem se na dalsí soly z rear hazcam a je to tam taky…Ale me se zna že sem to tenkrat ty soly prolezl vsechny a nebylo tam nic))Ale to se mi mozna plete..http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/spirit.html A na tu teorii jsi prišel sám…?

        • Tom

         Jasně….chce to jen vidět věci po svém. Ze svého úhlu pohledu. Přijímat informace pracovat s nimi a vytvořit si vlastní názor. Ne přejímat jiný, protože se mi zrovna líbí a je mi sympatický. Já už to psal tady několikrát, ale v tomto světle to opět napíšu čím se řídím.

         Aby člověk našel absolutní pravdu, musí být připraven a ochoten vzdát se pravdy, kterou do teď za absolutní pokládal.

         Je to strašně těžký toto v sobě zlomit, pokud to dokážeš uvidíš věci jinak než ostatní. Neznamená to, že budeš vědět kde je pravda, ale poznáš kde neni.

     • kazan

      Me to tenkrat taky zvedlo hodne ze židle,rikal sem si že to už je nezpochybnitelny důkaz

      • Tom

       neni – bohužel poslal jsem ti to ted na email co to je

 • Tom

  excelentní…jeste jednou moc dekuji, ze jsem pristani dik procproto videl

 • Muerte

  A je to dole. Teď jen objevit ještě ty marťany kvůli kterým tam je :-)

 • Duporučuji to sledovat zde .)
  http://www.ustream.tv/nasajpl2 Je to úplně jiná qualitka :) Než na tom streamu dole nebo na Nase …

 • Tom

  při shlédnutí animace přistání a bravurním odletem brzdícího modulu jsem si vybavil jeden film jak to na Marsu vypadá asi teď. Myslím že Autoři se trefně trefili
  http://www.youtube.com/watch?v=j5Ie7i6vRUM

 • kazan

  Držím palce,snad se to povede!!

 • Tom

  Děkuji Jakube.

  • Rádo se stalo, Tome. Snad to ráno nezmeškáme, dávám budík na max volume :-)