Vědci objevili asteroid, který může příští rok narazit do Země

5
640

Španělští astronomové z observatoře La Sagra (OLS) objevili 23. února letošního roku dosud neznámý asteroid 2012 DA14.  Pozorování později potvrdili i jejich francouzští, italští a američtí kolegové s tím, že těleso se přiblíží k Zemi v únoru 2013.

Jde o planetku z tzv. Apollonovy skupiny, jejichž dráhy přetínají orbitu naší planety. Do skupiny patří asi dvě třetiny známých blízkozemních planetek (NEA). Podle dosavadních údajů je těleso velké přibližně 60 m. Patnáctého února příštího roku proletí ve vzdálenosti 26,9 tisíce kilometrů od Země, což je pod drahou geostacionárních družic.

Podle astronoma Viktora Lvova z ruské Pulkovské observatoře půjde o velmi těsné přiblížení. Poté se těleso DA14 vydá zpět do mezihvězdného prostoru a k jeho dalšímu přiblížení 16. února 2056, tentokrát ovšem ve vzdálenosti 1,1 miliónu kilometrů. Zatím ale není vyloučena ani možnost, že asteroid narazí do Země. „Jediné, co v tuto chvíli můžeme dělat, jsou nová pozorování a výpočty, abychom upřesnili údaje o jeho dráze,“ řekl Lvov. V případě srážky se Zemí nepůjde o událost globálního rozsahu. Vzhledem k velikosti tělesa by byla zřejmě srovnatelná s impaktem v Tunguzce.

Mnohem větší nebezpečí představuje podle astronomů planetka Apophis  o průměru 350 m. Ta se k Zemi přiblíží v dubnu roku 2029. Poté ale může změnit svou dráhu a o sedm let později do nás může narazit.

Zdroj: paranormal-news.ru

 • adela12

  takže se nic nestane

 • Tom

  Oprava tenhle asteroid má jen 44 metrů. v tuto chvíli jsou v kurzu asteroidy:

  2007 VK184 průměr 130m Turinska skala 1
  2011 AG5 průměr 140m Turinska skala 1

  Oba virtuálni impaktory =žádné nebezpeči :-))))
  pokud důvěřujeme zdrojům z JPL. Osobně s nimi problém nemám:-))

 • Tom

  Apophis ma prumer 450 m a proleti baj očko ve stejné vzdálenosti. A daleko dříve. A to bude sekáč, pánové.

  • mykanec

   Ten se nezakecá…

 • Danny

  Že by další konec světa který přežijeme? :D