Jak se loví červení skřítci

12
1458

O jejich existenci víme asi jedno století. Jmenují se červení skřítci (red sprites), někdy se jim říká také Puk a Ariel, podle postav ze Shakespearových komedií. Až do konce 90. let minulého století jsme ale nevěděli, jakého jsou původu a jak vznikají. I dnes, kdy máme k dispozici špičkovou fotografickou techniku, není jednoduché je zvěčnit.

Řeč je o jednom poměrně vzácném atmosférickém jevu – nadoblačném blesku, který se na obloze objevuje při extrémně silných bouřkách, a tvoří se v ionosféře. Má podobu jakýchsi barevných světélek většinou v temných odstínech rudé a červené barvě, což je způsobeno molekulami dusíku ve vzduchu. Až do roku 1989 astronomové neznali přesnou příčinu vzniku červených skřítků, pak je ale dnes již zesnulý fyzik John Winkler zachytil při testování nového typu kamery pro natáčení ve tmě a při zhoršených světelných podmínkách. A tak se podařilo zjistit, za jakých okolností skřítci vznikají.

jak-se-lovi-cerveni-skritci2

Nicméně ani dnes není jednoduché jejich „řádění“ na obloze zachytit. V minulých dnech se to podařilo mladému českému astronomovi a fotografovi Petru Horálkovi při pozorování z velké observatoře La Silla na chilské poušti Atacama. Dodejme jen, že nebeské řádění trvalo asi 40 minut a odehrávalo se ve vzdálenosti asi 500 kilometrů od zemského povrchu.

Zdroj: Daily Mail

 

 • očitý svědek

  Podobné věci sem viděl taky ale ta barva moc nesedí. Bylo to více do oranžova a celé se to jakoby vzdalovalo a zase přibližovalo. NECHTEL sem to vyrušit tak sem zustal radeji nehybný a ta věc se nakonec opravdu přiblížila,odhadoval bych to tak na 400 metrů. Je škoda že sem neměl u sebe aspon mobil. Myslím si že se ty věci za tohle kamuflují. V okolí šla cítit silná elektrostatika..

  • očitý svědek

   A prohledali jsme nebe, avšak nalezli jsme je plné stráží silných a plamenů šlehajících.Ve jménu Aláha milosrdného tě satane vymítám z tohoto webu.

   • očitý svědek

    Takže už ne jen nik ale ji celé komentáře přebíráš? No jde vidět jak jsi krásně ovládán a nediv se když časem uvidíš podivná světla na obloze

  • Nezmar

   Ahoj. Podle rukopisu je poznat, že jsi očitý svědek originál. Teď napíšu něco co považuji za nutné a dál se k tvým odpovědím nebudu vyjadřovat.
   Uvědom si že jsi již z dětského věku přešel k dospívání a svojí inteligenci a fantazii by jsi měl zaměřit jiným směrem. Nemůžeš se ve své hlavě neustále uzavírat v představách. To co se ti teď děje se říká Pinocchio syndrom (někdy také syndrom Barona Prášila ). Jestliže se s tím nezačneš pracovat skončíš v nekonečném kruhu lží, o kterých budeš přesvědčovat okolí, kterému budeš k smíchu, a z toho se budeš snažit vymanit dalšími výmysly. Nakonec se ztratíš a přestaneš rozlišovat realitu a své představy. Okolí budeš stále k smíchu a to povede k depresím a jestli se nedostaneš včas k lékařské péči skončíš jako doživotně nešťastný opuštěný a okolím nepřijímaný „blázen“
   Uvědom si, že nemusíš být zajímavý pro okolí, ale že musíš mít zajímavý život sám pro sebe. Nemusíš opouštět svůj koníček, kterým je zájem o UFO, ale víc čti,buď nad věcí, vstaň od počítače, vezmi kameru a natáčej oblohu. Když nic nenatočíš nevadí, třeba se ti povede natočit krásný západ slunce, nebo dokonce uděláš hezký časozsběr. Doanimuješ přelet frisbee na youtubko to dáš jako důkaz o přeletu UFO. Bude to vtipný a koukne se na to pár lidí a staneš se i zajímavým pro okolí. A to bez lží a výmyslů.
   A hlavně holky jsou venku a čekaj na romatiky co natáčej hvězdné nebe a jsou tak trošku „blázni“ do svého koníčku a jsou vtipní a umějí si ze sebe dělat srandu.
   Buď nad věcí a uvolni se.
   S úctou a pozdravem Pavel

   P.S.: Možná celý můj příspěvek zní příliš dikčně, ale tak jsem to nemyslel. Měla to být jen taková inspirace. Je na tobě jak se svým životem naložíš.

   • očitý svědek

    Ahoj Pavle, asi máš pravdu, všem se zde omlouvám, chtěli jste ode mne důkaz mimozemských talířů a já se jen vymlouval na vše možné a psal totální ale totální sračky. Pak sem natočil Venuši a myslel si jak z lidí udělám blázny, nepovedlo se. Sem naprostý trouba a ztroskotanec. Na tenhle web už nepůjdu a dám se dohromady páč už sem dost propadl mým představám.
    Měj se a ještě jednou dík. Prolhaný očitý svědek.

    • Nezmar

     No ale ty nejsi Očitý svědek, pro tebe mám taky komentář na který dál už nebudu reagovat.

     Ty máš povahu se sadistickými sklony a tendenční sebestředností. Není to psychický problém, seš prostě jen pitomec.
     Bez úcty a pozdravu.

     Omlouvám se, a to nejen všem ostatním ale i sobě. Nerad používám urážky, ale tady není jiná možnost.

     • očitý svědek

      Jak to že nejsem očitý svědek? To jsi poznal podle mého předchozího komentáře? Víš i ten první koment sem psal já, takže asi nebudeš takový chytrolín za jakého se považuješ:)
      Ale to tak většinou bývá…Klidně si mysli co chceš ale jsi totálně vedle.
      Hlavní je aby se odsud stáhnul zdegenerovaná verbeš jménem očitý svědek. A ty jsi k tomu napomohl, díky.

 • pozemšťan_na_Marsu

  Cekame na oficialni vyjatreni Ivet …

  Padl dalsi popcorn :)

 • OKO

  Kdo si o tom chce něco přečíst, může jít třeba sem:
  http://www.astro.cz/clanek/6179

  • očitý svědek

   ty si vážně hňup OKO …

   • očitý svědek

    Proč mi bereš nik a navážíš se mím jménem do OKA? Lidi nevěřte mu, ja sem starý známý a za nedlouho vam to dokážu videem světel.

 • Martin Brada

  Spíš 500 km od místa pozorování, ne?
  Jinak chválím za zmínění velmi zajímavého a dosud ne úplně vysvětleného jevu.