Totální kolaps pro planetu Zemi? Již v roce 2025!

15
1330

Nejrůznější studie v posledních letech stále častěji upozorňují na to, že současný styl života, rychle rostoucí počet obyvatel, těžební průmysl a další rizikové faktory mohou naší Zemi způsobit katastrofu nedozírných následků. Časopis Science teď zveřejnil zprávu několika zahraničních vědců, kteří upozorňují, že totální kolaps může nastat již v roce 2025.

Výhled do budoucnosti nevypadá nikterak růžově. Ze zprávy OECD vyplývá, že již za pár let budeme mít omezený přístup k pitné vodě a umírat na choroby, které souvisí se znečištěním ovzduší. „Změna klimatu bude mít za důsledek také úbytek fauny či flory,“ uvádí zpráva OECD.

[pullquote_right]Paradoxně menší „záchranou“ by pro Zemi mohla být vyhlížející celosvětová ekonomická krize. Díky ní by se mohl zmírnit tlak na těžbu přírodních zdrojů, a i průmysl a stavebnictví by se zpomalilo.[/pullquote_right]

Další hrozba podle odborníků tkví v tom, že lidstvo svoji činností změnilo asi 43 % zemského povrchu. Jakmile prý dosáhneme 50 %, přijde neodvratný konec, píší autoři studie otištěné v časopise Science. Naši planetu prý zasáhneme do takové míry, že už nepůjde udržet současné životní podmínky, jaké známe dnes.

„Zachrání“ nás ekonomická krize?

Paradoxně menší „záchranou“ by pro Zemi mohla být vyhlížející celosvětová ekonomická krize. Díky ní by se mohl zmírnit tlak na těžbu přírodních zdrojů, a i průmysl a stavebnictví by se zpomalilo.

Lidstvo však musí řešit i další nepříznivé scénáře. Během následujících třiceti až čtyřiceti let se počet obyvatel na Zemi zvedne ze sedmi na devět miliard. „Jestli máme být schopní zabezpečit potřeby více než 9 miliard obyvatel Země v horizontu do roku 2050, bude klíčové, aby zemědělství, zásobování vodou, produkce energie a průmyslové aktivity byly k životnímu prostředí ohleduplnější,“ uvedl generální tajemník OECD A. Gurría. Je tedy dost možné, že místo ropy či vzácných kovů bude prudce růst cena potravin a vody.

Pokud se s tím nezačne nic dělat, hrozí nám podle vědců neodvratitelná katastrofa. „Svět by se změnil k nepoznání,“ dodávají autoři studie na závěr.

Zdroj: tvnoviny.sk

 • gazz

  jako netusim proc by nas svet mela postihnout katastrofa v podobe nedostatku pitne vody.. kdyz nase planeta je tvorena 60%-70% vody… z morske vody by se pitna voda dala dostat vyparovanim.. takze v tomto problem nevidim…
  a pro uspokojeni 9ti miliard lidi by asi bylo nejlepsi nejak na marzu vytvorit sklenikovy efekt, aby se tam udelala atmosfera… a hned by bylo kam se v pripade nutne potreby prestehovat…

  • wayfarer

   tak jednoducho si to napísal, že si ma až presvedčil..:DD

   • Ondřej

    No udělej tam skleníkový efekt a budeš největší borec :D ty vole víš jaká sranda je se tam vůbec dostat ? a odvez si tam chemičku továrnu spalovnu oxid uhličitý v modulu :D

  • Tom

   – Pitná voda z morske vody je veliký technický ořišek, pokud nechceš vyrábět destilku. Ta se nedá pít. Jo jo lidi holt H2O pít nemůžou. Vody je dost ale nedá se pít. To je ten průser, je kontaminovaná, je narušený koloběh vody co se učí v přírodovědě ve 3 třídě.
   – Cestě na Mars brání to, že ji lidi prostě nepřežijou. viz ponorková nemoc a kosmická radiace. A pokud by to přežili a přistáli tak místo technických modulů budou mít s sebou hromadu nefungujícího šrotu. Máme, jako lidstvo, problém dostat na Mars vozítko velikosti Minicoopra :-)))
   – Je nesmysl se stěhovat jinam a zahnojit další !!!planetu!!!!, místo konstruktivního řešení a tlachání o tom, že mám na to nárok ja to chci ZDARMA a podobně – vidíš myslíš jako politici….po nás potopa.

   Opět opakuji svět se rozdělí na dvě skupiny, :
   1. ty co to budou chtít přežít
   2. ty co si budou chtít užít

   víte jak to dopadne?

  • Muerte

   teoreticky udělat atmosféru na Marsu pro nás by nebyl problém samozřejmě teoreticky ale prakticky i kdyby sme se tam dostali v pořádku a veškeré potřebné vybavení se tam přestěhovalo dejme tomu že nic z tohohle by nebyl problém, ALE na Marsu je gravitace menší a proto by tam atmosféra vydržela jen chvíli a pak by se opět odpařila (údajně by tam vydržela 100let) což je blbý a tudíž dokud se nevymyslí jak udělat správnou gravitaci která je třeba tak je to zbytečný.

 • xxx

  rozchodíme tokamak, zlepšíme baterie a super kapacitory, naučíme ovce a krávy nepšoukat a jsme v pohodě :-)

  • Tom

   Tokamak chodi….
   baterie jsou uz na tom dobre ale co s temi starymi?
   Ovce a kravy za „to“ nemužou naučíme se ten metan jímat…viz šílený MAX :-)
   jo, jsme i tak v pohodě…:-)

   a co jsi hulil ty? :-))

 • jarda

  Až člověk padne na hubu tak teprv se změní, jinak to nevidím…

  • Deidar1

   Jardo ľudstvo už na tú hubu padlo, len si to ešte nevšimlo.Pľundrujeme si našu matičku Zem ako najatý.Ponúkajú nám také veci bez , ktorých sa dokážeme zaobísť.

   • wayfarer

    Presne tak…tá bolesť z pádu na hubu ešte len príde. Len škoda, že to zasiahne aj nás, ktorí si to plne uvedomujeme a chceme zmenu..:(

    • Uvědomovat si to je jedna věc, změnit svůj životní styl druhá. Myslím, že si to dnes uvědomuje už většina lidí na planetě, že to takhle dál nejde, ale málokdo už se podle toho dokáže nějak zařídit. Jsme to my kdo využíváme tyto zdroje a dokud je budem využívat, bude se plundrovat vesele dál. Musí každý začít sám u sebe a nečekat, že se společnost změní ze dne na den.

     • wayfarer

      to je pravda…každý musí začať sám od seba..ale aj keby sa celé Slovensko a celé Česko rapídne zmenilo, aj tak to nič neznamená…chce to globálnu zmenu..presne tak ako vravíš. Ale nepôjde to iba tak, že ráno vstanem a prestanem využívať auto a elektrinu…

     • Tom

      myslím že ten propočet uvědomování bude jiný
      Celý svět-rekneme hornich 100 milionů lidi kterým je to prostě šumák mají nadělano a jsou v pohodě- 4,5 miliardy lidi netuší co je Země, proč v noci vychází měsíc a přes den slunce-750 milionu lidí, se o to nezajimají. takže tu máme něco kolem 2 miliard lidi co chteji změnu, to je zhruba 22 procent světové populace? plus mínus….to je málo 2 z deseti chtějí změnu…proto se nic nemění

     • wayfarer

      Veď práve…čiže záver??? Sme odkázaní na zánik…a to si vravíme inteligentná civilizácia..

  • Ondřej

   No já bych to tak neviděl je spousta lidí co padne na hubu a jako by nic :D