Jen jedno heslo nestačí aneb Hackeři nikdy nespí

2
1253

Bezpečnostní experti pořád dokola opakují, že kvalitní a dlouhé heslo je základem úspěchu, jak ochránit svá osobní data na internetu. Bohužel poslední průzkumy naznačují, že většina uživatelů si příliš neláme hlavu s tím, jaké heslo používají.

Hesla jsou jednoduše jako klíče od bytu: používáme je každý den, ale nemyslíme na ně až do té doby, než je ztratíme, či nám je někdo ukradne.

Minulý rok zveřejnili hackeři stovky tisíc uživatelských hesel populárních webových stránek jako Gawker, Gizmodo a Lifehacker. Magazín The Wall Street Journal hesla analyzoval a vytvořil “hitparádu” nejpopulárnějších slov a alfanumerických kombinací. Tato analýza pak dokazuje, že nejpopulárnějším heslem je „123456“, druhé místo obsadilo „heslo/password“ a na třetím místě je kombinace „12345678“.

Dalším příkladem může být starší útok na uživatele stránky Rockyou.com. Tam první místo opět obsadilo heslo „123456“, druhé místo „12345“, třetí místo „123456789“ a bramborovou medaili „heslo/password“.

[pullquote_right]Nejpopulárnějším heslem je „123456“, druhé místo obsadilo „heslo/password“ a na třetím místě je kombinace „12345678“.[/pullquote_right]

„Práce s množstvím přihlašovacích údajů může být frustrující. Komplexnost (síla), změna vynucená v krátkém časovém intervalu, různorodost a jedinečnost při volbě hesla, vede paradoxně uživatele k tvorbě slabých, avšak zapamatovatelných hesel. Uživatel si neuvědomuje, že takovou  volbou neohrožuje pouze sám sebe, svůj účet, svou identitu. Prolomení jediného účtu může být rizikem pro celou síť a všechny její uživatele,“ upozorňuje Technical Support Manager Zbyněk Cvach z PCS, divize DataGuard.

Hack Gawkeru a stránky Rockyou.com zvýraznil dva největší problémy hesel. Prvním je samozřejmě skutečnost, že většina uživatelů používá prostá a lehce prolomitelná hesla; druhým nicméně také fakt, že si uživatelé vymyšlené heslo dávají k více účtům. Takže stačí hackerovi prolomit jedno heslo a následné má přístup k více účtům.

Je tedy velice důležité pro každý účet použít jiné heslo. A protože existují aplikace, jež dokáží během pár sekund projít tisíce kombinací, přičemž kladou důraz na ty nejpoužívanější či běžné slovníkové výrazy, není jednoduše dobrým nápadem použít heslo typu „12345“. Kreativní kombinací slov výrazně omezíte nebo zcela překazíte prolomení hesla pomocí slovníkové metody.

„Komplexní heslo lze vytvořit poměrně snadno, například na základě jedinečné fráze související s daným účtem. Např. „Zde pracuji. Výplatu dostanu každého 10.“ a jednoduchým přepisem dostanu heslo „Zp.Vdk10.“. Takovéto heslo je vyhodnoceno jako velmi silné. S množstvím účtů však roste pravděpodobnost zapomenutí fráze; a je to nepohodlné,“ dodává Zbyněk Cvach.

Největšími pomocníky útočníků při odhalování přístupových hesel do systému jsou samotní uživatelé. Nejjednodušším způsobem k získání hesla je totiž shromáždit informace o vybrané osobě a v první fázi vycházet z nich. Jména partnerů, dětí, domácích mazlíčků, data narození či jejich kombinace. Stejně tak krátká hesla týkající se jejich osobního či pracovního života jsou velmi lehce prolomitelná. Pro úspěšný útok na tyto typy hesel stačí jednoduché „sociální inženýrství“ nebo prostá krádež dat.

„Výhodnější se jeví použití aplikace pro správu hesel. Kaspersky Password Manager představuje jednu z možností, kdy jednotlivé účty mohou být chráněny silnými, generovanými hesly. Přístup k heslům a jejich zašifrování je pak odvozeno od jediného (komplexního!) přístupového kódu. KPM nabízí pohodlí a bezpečnost zároveň,“ shrnuje Zbyněk Cvach.

  • Monika

    mně otevřel heslo od mého dnes už bývalého přítele (záletníka) tento člověk včele doporučuji crackermenn@seznam.cz heslo na FB a na jeho meil za jeden den .Ano zaplatit si nechal ale vše v pořádku je to asi jeden z mála co to opravdu dokáže doporučuji

  • Článek je zajímavý, jen bych si pro příště trochu přečetl, kdo nebo co to doopravdy hacker je. To, co v článku zmiňujete, je tkzv. „cracker“. Hacker (alespoň dle mnoha manifestů, které jsem četl) je osoba s tvořivou povahou, tedy člověk , který se zaměřuje na řešení problémů a vytváření nových cest ( samozřejmě s open data a open source filozofií ). „Crackers“ je skupina, kterou dnes v mediích nazývají hackeři, ovšem to ty skutečné hackery zahanbuje a nechtějí mít s crackery nic společného. Crackeři se zabývají právě prolamováním hesel, systémů a využívají těchto skutků k vlastnímu obohacení, nerespektují autorská práva (narozdíl od hackerů) a celkově jejich aktivity slouží k nezákonným účelům. Ještě malá poznámka, většina skutečných hackerů nepoužívá narozdíl od crackerů pseudonymy a nicky. V prostoru pro webovou stránku nechávám odkaz na jeden z „hackerských“ manuálů od známeho hackera Erica S. Raymonda .