Jak se rodí legendy o přízračných vlacích?

9
1765

Ruský spisovatel Anton Pavlovič Čechov popsal v povídce Strach své setkání s „přízračným“ vlakem. Znenadání zaslechl hluk a poté spatřil, jak se k němu ze zatáčky blíží dvě neznámá světla. Šlo o vagón, který jel sám, bez lokomotivy, což autora pořádně vyděsilo. A jedna z legend o přízračných vlacích mohla být na světě… Čechov ale nechtěl své čtenáře zbytečně strašit, takže na konci povídky přiznal, že vagón zas až tak přízračný nebyl. Oddělil se od soupravy a poté, co nabral potřebnou rychlost, projížděl krajinou a poutal pozornost všech, kdo ho na kolejích spatřili. S tímto vlakem je tedy situace jasná. Ale co další legendy o přízračných vlacích?

V září roku1825 byla v Británii zprovozněna první železná dráha na světě, která spojovala města Stockton a Darlington. Už tehdy se objevily zkazky o tom, že jde o pekelné stroje, které lidstvu nepřinesou nic dobrého. Nic zvláštního se ale nedělo, až do 14. července roku1911… Tehdy vyjel z římského nádraží osobní vlak. Do cílové stanice v Milánu ale nikdy nedorazil. Pokud máme věřit dobovým svědectvím, vlak prostě zmizel. Podle dvou cestujících, kteří přežili, se vlak v Lombardii přiblížil k horskému tunelu, který obklopovala hustá mlha. Oba svědkové zaregistrovali také nepříjemný zápach, a když vlak před vjezdem do tunelu zpomalil, vyskočili raději ven. Vlak podle nich vjel do mlhou zahaleného tunelu, ale na druhé straně už nevyjel. Když se mlha rozptýlila, v tunelu nebylo po vlaku a po cestujících ani stopy.

Čechov ale nechtěl své čtenáře zbytečně strašit, takže na konci povídky přiznal, že vagón zas až tak přízračný nebyl. Oddělil se od soupravy a poté, co nabral potřebnou rychlost, projížděl krajinou a poutal pozornost všech, kdo ho na kolejích spatřili.

Smyčka v prostoru a čase? Podivný vlak, který se pohyboval bezhlučně a který vypadal stejně jako zmizelá souprava, viděli prý lidé na více místech světa – v Norsku, v Británii a v Rusku. Měl se objevit také na Ukrajině v místech, kde byly koleje už dávno rozebrány, takže jel po náspu. Mexický psychiatr José Saxino informoval, že dostal do péče 104 Italů, kteří tvrdilli, že přijeli vlakem z Říma. Tuto zprávu ale publikoval už v polovině 19. století. Podle záhadologů je zřejmé, že cestující římského vlaku se časoprostorovou smyčkou dostali do minulosti a na úplně jiný konec zeměkoule.

Zdroj: Tainy.net

 • Tomáš

  Kniha od ruských spisovatelů Tichoplavových, Neomezené možnosti člověka, tuto událost popisuje. A myslím, že se tu najde pár lidí, kterým se kniha bude líbit.

 • očitý svědek

  Vystrašilo vás v lese někdy něco?
  Nebudete tomu
  věřit, ale v lese straší. Žijí tam gnómové, což je nejnižší druh
  trpaslíků. Ti mají za úkol starat se o přírodu, jsou to takoví dělníci
  lesa. Když jde člověk do lesa, většinou tam škodí a něco ničí. Proto
  gnómové nemají lidi rádi a vždycky se jim snaží trochu škodit. Mně se
  třeba ztrácejí štětce, musím proto nosit vždycky náhradní. Stačí chvilka
  nepozornosti, otočíte se a jste bez štětce.

  • OKO

   Ty jsi fakt komik :-))

   • očitý svědek

    ZNAČKAŘ: Les mám v genech, ale straší tam. Gnómové mi kradou štětce

    Zdroj: Jaroslav Tichý, značkař Klubu českých turistů

    Oni
    mu to opravdu dělají.Tohle se v domě a na naší zahradě děje neustále
    předměty v noci rotují a přesunou se zmizí různé předměty atd.Napsal
    normální pravdu ten značkař,protože to samé se děje v našem domě.

    • OKO

     Oprava, ty jsi tragikomik :-((

     • očitý svědek

      Tak to řekni také tomu značkaři ty šašku.

      • OKO

       Ten si na rozdíl od tebe dělal legraci magore.

       • očitý svědek

        Ty idiote on to mysle vážně,ale protože ty jsi blbec tak nechápeš rozdíl mezi skutečností a srandou.

        • OKO

         Běž raději překontrolovat zahradu, jestli ti tam už zase nerotují nějaké ty předměty..